BICTON ARENA INTERNATIONAL (3)

BICTON ARENA INTERNATIONAL (3) *NEW*

Location

Bicton Arena, East Budleigh, Yettington, Devon, United Kingdom, EX9 7BL

Date

Thursday 24 to Sunday 27 October 2019

Organisers and Secretaries

Event Organiser - Miss Helen West
Contact Miss Helen West
Phone: 01395 441162 (Bicton office)
Mobile: 07967 111437

Entries Secretary - Miss Miranda Collett
Contact Miss Miranda Collett
Mobile: 07765 184725

Event schedule

Entries open

12 September 2019

Entries close

Ballot date

26 September 2019

Ballot period

October

Late entry surcharge

7 October 2019
Miss Helen West

Event Organiser

Bicton Arena, Budleigh Salterton, Devon, EX9 7BL

Contact Details
Miss Miranda Collett

Entries Secretary

2 Merrymeet Cottages, Exeter, Devon, EX4 2JZ

Contact Details
Miss Helen West

Course Designer

Event name: BICTON ARENA INTERNATIONAL (3) Date: Aug 18-20 2017 Location: Bicton Arena, East Budleigh, Yettington, Devon, United Kingdom
Optimum XC Time - 4.41
BE100 - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 ARKID Miss Lizzie Luxton 0 16 27 0.00 0.00 27.00
10 ABERCRIBAN EFAN Miss Elizabeth Payne 0 0 37.5 4.00 0.00 41.50
11 ZELNOVA Mr Luke Comley 0 2 34.3 0.00 10.80 45.10
12 WIZARD OF OZ X Mrs Sarah Higman 0 0 36 8.00 2.40 46.40
13 EASY TURN Mr Shane Rose 0 0 32 4.00 10.40 46.40
14 MR CHRIS Miss Amelia Green 0 0 38.5 4.00 10.40 52.90
15 COLA Miss Jo Boggon 0 0 35.8 16.00 24.80 76.60
2 TROUBLELAND Miss Victoria Hawkings 0 14 32.3 0.00 0.00 32.30
3 GEORGE VIII Mrs Hannah Rose-Franks 0 12 33 0.00 0.00 33.00
4 JOYRIDE II Miss Naomi Perry 0 10 33.3 0.00 0.00 33.30
5 I FLY Miss Carolyn Richards 0 0 28.3 4.00 1.60 33.90
6 CARRA PATCHY PRINCESS Ms Samantha Lewis 0 2 34 0.00 0.00 34.00
7 DIJERIDOO Mr Matteo Apetino 0 0 32 4.00 0.00 36.00
8 QUINDIVA Mr Alexander Bragg 0 2 33.8 0.00 3.60 37.40
9 LIVIA AUGUSTA Miss Harriett Beaumont 0 0 30.5 8.00 0.00 38.50
E GECOLE M Miss Abbie Hughes 0 0 31.3 0.00 E E
E R3 DOLEMOOR DARIUS Miss Rebecca Cox 0 0 33.8 12.00 E E R3
R WALK ON BYE II Mr Rupert Batting 0 0 26.5 4.00 R R
Optimum XC Time - 4.41
BE100 - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BROOKFIELD BENJAMIN BOUNCE Mr Kevin Mcnab 0 16 25.8 0.00 0.00 25.80
10 CANZAYER J Mr Daniel Sibley 0 2 29.3 0.00 2.40 31.70
11 KILCOLTRIM JACKO Miss Georgina Ewell 0 2 32 0.00 0.00 32.00
12 BROWNSCOMBE FELIX Miss Judi Roome 0 0 28.5 4.00 0.00 32.50
13 ELINA ST Miss Michelle Harris 0 0 28 4.00 0.80 32.80
14 WITCHCOMBE PURPLE RAIN Miss Alice Harvey 0 2 30.3 0.00 4.40 34.70
15 LABURNAM MOSSIE Miss Rhiannon Tewson 0 2 35 0.00 0.00 35.00
16 CVS DREAMCATCHER Miss Harriet Wheeler 0 0 30.8 4.00 0.80 35.60
17 GIOVANNI DD Miss Daisy Hornsby 0 2 32 0.00 5.20 37.20
18 WOODFALLS BROOK Miss Emma Melhuish 0 0 29.8 8.00 0.00 37.80
19 GREENVALE DIOR Miss Juliette Hoskin 0 2 38.3 0.00 0.00 38.30
2 FLYNN V Mrs Rebecca Chanin 0 14 26.8 0.00 0.40 27.20
20 MASTER BLUE DRAGONFLY Mrs Trilby Crewes 0 0 33.5 4.00 3.60 41.10
21 MGH MAUREEN Miss Daniella Page 0 0 29.5 8.00 4.00 41.50
22 TOP CAT VI Miss Maddie Longstaff 0 0 32.5 4.00 7.20 43.70
23 SPORTSFIELD GLOBAL WARRIOR Miss Rosie Fry 0 0 30.5 12.00 2.40 44.90
24 THE FIRST SPRING Miss Althea Bleekman 0 2 33.3 0.00 11.60 44.90
25 CUSUMANO PC Z Mrs Lucy Russell-Dixon 0 0 34.3 8.00 6.00 48.30
26 ARGENTAIR Miss Chelsea Loveday 0 0 38 8.00 6.00 52.00
27 THE DOMINO EFFECT Miss Hannah Townley 0 0 28.8 16.00 7.60 52.40
28 SKYS POETIC ILLUSION Miss Elsie Mitchell 0 0 34.5 20.00 3.20 57.70
29 MAGICAL MUFFIN Miss Elle Burgess 0 0 32.3 0.00 26.80 59.10
3 BROOKFIELD MOTATION Mrs Emma Mcnab 0 12 28.8 0.00 0.00 28.80
30 REARCROSS HERO Miss April Clough 0 0 34.3 4.00 32.00 70.30
31 JACK THE MAN Mr Stuart Wright 0 0 35 12.00 185.40 232.40
4 GLOBAL H Miss Holly Woodhead 0 10 29.8 0.00 0.00 29.80
5 HARDIN Mr Harry Horgan 0 8 29 0.00 1.20 30.20
6 HOT COMMODITY Mr Padraig Mccarthy 0 6 30.5 0.00 0.40 30.90
7 MILO IV Dr Karen Baxter 0 4 30.8 0.00 0.40 31.20
8 KAIZER Miss Emma Beresford 0 4 27.5 4.00 0.00 31.50
8 LEACOURT TOUCH OF CLOVER Miss Charlotte Rowe 0 4 27.5 4.00 0.00 31.50
E R3 SHANNONDALE ARISTO Miss Kate Allen 0 0 27 0.00 E E R3
R KNAVE OF HEARTS Miss Josie Lodge 0 0 37 8.00 R R
R MIDWEEK Miss Steph Bere 0 0 41.5 8.00 R R
R MY LORD NEPTUNE Miss Kat Raybould 0 0 29.3 4.00 R R
R ECHO BEAUTY Mrs Kate Day 0 0 37.3 20.00 R R
R CARROLLS AUTUMN DREAM Ms Natalie Hermer 0 0 31.5 8.00 R R
W CHS BURTONPORT Mr Tim Cheffings 0 0 30 24.00 W
W DEVLIN III Miss Lucy Stimson 0 0 34.5 0.00 W
Optimum XC Time - 4.41
BE100 - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 GALWAYBAY LUCKY Miss Chloe Cashmore 0 16 30 0.00 0.00 30.00
10 RANDOON CARA Mr Aaron Millar 0 0 32.3 4.00 0.00 36.30
11 EMERALD GRAFITTI Mr Gregor Knox 0 0 32.5 4.00 0.00 36.50
12 ROSEWAYS APOLLO Mr Samuel Rosevear 0 0 33.5 4.00 0.00 37.50
13 SHIRAZ II Miss Jess Durrant 0 0 28.8 4.00 5.20 38.00
14 WITCHCOMBE TOBY Miss Jessica Gopal 0 2 33.5 0.00 5.60 39.10
15 ON A MISSION Miss Jessica Browning 0 2 36 0.00 3.20 39.20
16 ELDORA W Miss Kajsa Mansby Svedberg 0 2 28 0.00 11.20 39.20
17 GTOKWIK Miss Charlotte Agnew 0 2 32.8 0.00 8.00 40.80
18 GADAMORKA Mr Padraig Mccarthy 0 0 32.3 4.00 4.80 41.10
19 ROSEMERE MAELSTROM Miss Daisy Searle 0 0 32.8 8.00 0.40 41.20
2 CHYTODDEN CRYSTAL ROSE Miss Katie Hancock 0 14 32 0.00 0.00 32.00
20 CUTTON PRINCESS Mrs Holly Forty 0 0 33.3 8.00 0.00 41.30
21 BEAVERS EXTRA COOL Miss Daniella Page 0 0 31.5 4.00 6.40 41.90
22 TANZANITE LUCKY CHARM Mrs Christine Stafford 0 2 33.8 0.00 10.00 43.80
23 PENGRAFEN Miss Holly Woodhead 0 0 32.5 12.00 0.00 44.50
24 ACCENDO Miss Lily Mason 0 0 35.5 4.00 6.40 45.90
25 THOMAS COVE Miss Phoebe Van Sommeren 0 0 39.3 4.00 2.80 46.10
26 EMPEROR RYAN Mrs Rebecca Jordan 0 0 30.3 12.00 4.40 46.70
27 RIVERA Miss Sharna Colins 0 0 33.3 4.00 9.60 46.90
28 IRISH SOUVENIR Mr Steve Jelliffe 0 0 36.8 4.00 12.00 52.80
29 RASH JUDGEMENT Mrs Lizi Popham 0 0 35 16.00 4.40 55.40
3 CULLINTRA ROCKY Miss Rosie Fry 0 12 32.5 0.00 0.00 32.50
30 FINESSE ASPIDA RS Miss Amber Bayldon 0 0 31.5 24.00 0.00 55.50
31 TEQUILLA B Z Mr Oliver Turner 0 0 36 0.00 20.80 56.80
32 MBF GUIDAM Miss Georgie Wood 0 0 32.3 12.00 24.00 68.30
33 BILLY BORDEAUX Miss Franky Reid-warrilow 0 0 27.8 4.00 43.20 75.00
4 CENTYFIELD MUSICAL STAR Mrs Sophie Hawke 0 10 32.8 0.00 0.00 32.80
5 MARINERS WAY Miss Greta Guccione 0 8 32.8 0.00 0.00 32.80
6 MARTINS IRISH BUZZ Miss Megan Ellis 0 6 33.8 0.00 0.00 33.80
7 CORRIEVIEW MERLIN MAGIC Mrs Jane Rogers 0 4 29.5 4.00 1.60 35.10
8 DER WELL BE LOVED Mrs Eva Carse 0 4 26.3 0.00 8.80 35.10
9 THE EMPRESS Miss Emily Young-jamieson 0 4 31.3 4.00 0.00 35.30
R DRUMCRAVE CASTLE Miss Alice Smith 0 0 33.5 16.00 R R
R WAITHSIDE MICHAEL SAMBERTILO Mrs Diane Morgan 0 0 34 8.00 R R
R DEVILS DYNAMITE Miss Emilia Barry 0 0 34.8 4.00 R R
R BOLT Miss Natalie Scriven 0 0 29.5 4.00 R R
W MUSICAL SURPRISE Miss Kat Raybould 0 0 33.5 8.00 W
Optimum XC Time - 4.41
BE100 - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 KILLAHURLER CONNECT Mr Alexander Bragg 0 16 27 0.00 0.00 27.00
10 TRUE BOUNCE Mrs Hannah Tudor 0 2 34.3 0.00 0.00 34.30
11 ALBECYN CHARLIE BOY Miss Pippa Wonnacott 0 2 34.3 0.00 0.00 34.30
12 CUTTON BENTLEY Mrs Holly Forty 0 0 29 4.00 1.60 34.60
13 FANTASTIC MR FRITZ Mr Padraig Mccarthy 0 2 34.3 0.00 0.40 34.70
14 PRIMITIVE PRIMROSE II Miss Daisy Searle 0 2 34.8 0.00 0.00 34.80
15 DAZZLING Mr Tim Cheffings 0 0 26.8 8.00 0.40 35.20
16 MYPROMISETWOJOAN Miss Natasha Miro 0 0 30.5 4.00 1.60 36.10
17 CLOVISON Miss Sarah Thorne 0 0 32.8 4.00 0.00 36.80
18 FRULI Mrs Catherine Gibbs 0 2 34.8 0.00 3.60 38.40
19 KILTEALY CLIPPER Mr Stephen Heal 0 0 31 4.00 4.00 39.00
2 HAI FIVE DHI Miss Millie Dumas 0 14 24.8 4.00 0.00 28.80
20 KEVIN P Mrs Joan Bessex 0 0 34 4.00 3.20 41.20
21 GAMBLERS FLYBY Ms Lysanne Vase 0 2 35.8 0.00 6.00 41.80
22 CATHERSTON LEAR JET Miss Kat Raybould 0 0 34 8.00 0.00 42.00
23 COOLEY CARNIVAL LADY Miss Charlotte Agnew 0 0 34 4.00 5.20 43.20
24 ROONEY BAY Miss Georgina Ewell 0 0 37.5 4.00 3.20 44.70
25 MIDSUMMER FAERIE Miss Sarah Blois 0 0 32.8 8.00 6.40 47.20
26 SHANAWAY GENEURE Miss Molly Allen 0 0 37.5 12.00 1.60 51.10
28 CAUGHT LOOKING Miss Emma Beresford 0 0 32.5 4.00 24.00 60.50
29 MY BOY BUD Miss Sophie Ball 0 0 32.8 12.00 32.00 76.80
3 LISNALEA GRACE Miss Lucy Stimson 0 12 29.8 0.00 0.00 29.80
30 SEREN B Miss Jasmine Roach 0 0 35 40.00 3.20 78.20
31 DOGTANIAN Miss Hannah Kidner 0 0 29.5 43.00 20.00 92.50
32 CRANNAGH LAD Miss Charlotte Whitmarsh 0 0 32.3 12.00 52.00 96.30
4 SHANNONDALE CARLINA Miss Emily Young-jamieson 0 10 30 0.00 0.00 30.00
5 CAPTAIN IV Mr Aaron Millar 0 8 31.3 0.00 0.00 31.30
6 MY KILTEALY SANDSTORM Mr Harry Rowcliffe 0 6 31.8 0.00 0.00 31.80
6 BARLEY SUGAR TWIST Mr Jason Ferguson 0 6 31.8 0.00 0.00 31.80
8 NORMAN CASTLE Mr Charlie Lane 0 4 29.3 4.00 0.00 33.30
9 MOON OVER MELODY Miss Natasha Brent 0 4 32.5 0.00 0.80 33.30
E R3 BOYCIES KEEPER Miss Nikki Pannell 0 0 33.3 0.00 E E R3
R SHANNON HAVEN Ms Rachel Buckle 0 0 36 0.00 R R
W BUSHMILLS JACKSON Mrs Lucy Russell-Dixon 0 0 40.5 W W
W CALIBER L Miss Shona Mclauchlan 0 0 36.8 0.00 W
Optimum XC Time - 4.41
BE100Open - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SEA YIN Miss Janou Bleekman 0 16 25.5 0.00 0.00 25.50
10 CAVALIERS BACK TO BLACK Miss Zoe Davison 0 2 27.8 0.00 6.00 33.80
11 NOAHS REIGN Miss Hollie Sprague 0 0 33 4.00 0.00 37.00
12 DIAMOND CUT II Miss Rebecca Brunt 0 0 33.5 4.00 0.00 37.50
13 BODIEVE BALLYCLARE Mrs Margaret Best 0 0 34.3 4.00 0.40 38.70
14 LADY GRIZ Miss Lucy Lee 0 0 35 4.00 0.00 39.00
15 WILLIAM IX Miss Amber Bayldon 0 0 35 8.00 0.00 43.00
16 CAVALIER FORD Mr Stephen Bessex 0 0 38.3 4.00 4.40 46.70
17 CONROD VII Miss Alice Derryman 0 0 35.5 4.00 10.00 49.50
18 RIFFALA DU BUISSON Miss Helen Burree 0 0 34.5 4.00 28.40 66.90
19 DAISY XIV Miss Bronia Hill 0 0 30.8 0.00 64.00 94.80
2 GRANITE LADY Miss Janou Bleekman 0 14 24.8 0.00 2.80 27.60
3 ARDO Z Miss Imogen Carter 0 12 30.3 0.00 0.00 30.30
4 ASPARAGUS Mr George Bolt 0 10 26.5 4.00 0.00 30.50
5 HOOWOODNO Mrs Charlotte Armstrong 0 8 30.8 0.00 0.80 31.60
6 AZTEC EXCLUSIVE Mrs Sarah Barden 0 2 31.5 0.00 0.80 32.30
7 TRETOIL BEL MAIDEN Miss Sadie Jones 0 2 32.5 0.00 0.00 32.50
8 LANDMARK DANDY Mrs Jo Retallack 0 0 28.5 4.00 0.00 32.50
9 BEECHFORT GEM Miss Philippa Balfour 0 2 33 0.00 0.00 33.00
E ACCOLINO 2 Miss Zoe Davison 0 0 31.8 E E
E TRELIVER DILLY THE PINK Mrs Julia Zorab 0 0 35.8 E E
R LITTLETONS DIAMOND GEEZER Miss India Duke 0 0 35.3 R R
Optimum XC Time - 4.41
BE100Ou18 - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BALLYHOOLY Miss India John 0 16 27 0.00 0.00 27.00
10 HURRICANE P Mr Henry Clist 0 0 32 8.00 4.00 44.00
11 QUAY Miss Georgia Newby-vincent 0 2 38 0.00 6.80 44.80
12 LITTLE ELVIS Miss Harriet Moules 0 0 35 12.00 3.20 50.20
13 MISTAKEN IDENTITY III Miss Ellena French 0 0 35 16.00 1.20 52.20
14 CAVALIER IN A MILLION Miss Pandora Briselden 0 0 31.8 0.00 21.60 53.40
15 SIR LARRY II Miss Emilia Wharton 0 0 34.5 4.00 20.40 58.90
16 CATHERSTON SPECIFIC Miss Iesha Wilding 0 0 28 20.00 30.80 78.80
17 LIQUORICE ALLSORTS II Miss Harriet Gilbertson 0 0 34 0.00 60.00 94.00
18 ROSSBERRY LAD Miss Alice Board 0 0 40.5 8.00 73.60 122.10
2 EXPRESSO III Miss Alice Nunn 0 14 27.3 0.00 0.00 27.30
3 THE BO SUN Miss Ruby Prowse 0 12 31.5 0.00 0.00 31.50
4 STAMBROOK MASTERFUL Miss Lara Chapple 0 10 32.5 0.00 0.00 32.50
5 LACKEN BOY Miss Lucy Wisher 0 8 32.8 0.00 0.00 32.80
6 GORTGLAS EARL GREY Miss Emma Manton 0 0 29 4.00 0.00 33.00
7 SEAPATRICK CARLENTO Miss Danielle Frost 0 0 30.8 4.00 0.00 34.80
8 KYLEBRACK STAR Miss Abbie Cowley 0 2 35.5 0.00 1.20 36.70
9 NIBELEY TOP TIAMI Miss Isabella Brent 0 0 38.3 4.00 0.00 42.30
E R3 CHARMING PRINCESS Miss Leia Massey 0 0 32.5 4.00 E E R3
R FATHERS TOAST Miss Tara-Nell Nolan 0 0 32.8 16.00 R R
R LANDSMAN Miss Harriet Gilbertson 0 0 31.5 4.00 R R
Optimum XC Time - 5.34
CIC * - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 MORELANDS CASANOVA Mrs Selina Milnes 8 41.3 0.00 5.20 46.50
10 SANS SOUCIS DU LYS Miss Chloe Mariani 2 46.8 4.00 2.80 53.60
11 CORFU Z Miss Susannah Boddie 2 45.3 4.00 5.20 54.50
12 GEORGISAUROUS Mr William Fox-Pitt 2 44.5 0.00 10.40 54.90
13 BLOOMFIELD TIGER TWO Mr Alexander Bragg 2 49.7 0.00 7.60 57.30
14 CODDSTOWN PET Miss Katie Hancock 2 47.6 4.00 6.00 57.60
15 CAPRI HCR Mr Marcio Carvalho Jorge 2 0 47.3 0.00 11.20 58.50
16 GRAFS K Mr Stephen Heal 2 51 0.00 7.60 58.60
17 GORSEHILL WOODIE Mrs Amanda Taylor 2 45.3 0.00 13.60 58.90
18 SIMON PORLOE Miss Emily Chapman 2 54.1 0.00 5.20 59.30
19 GUARANTEED QUALITY Mrs Helen Witchell 2 50.2 0.00 10.40 60.60
2 DJAKOTA EB Miss Chelsea Pearce 7 34.2 4.00 9.20 47.40
20 CONTEURS ROCK Miss Abbie Hughes 2 57.7 0.00 4.00 61.70
21 LANGALLER TWIST OF LIGHT Mr Jason Ferguson 0 0 51.7 4.00 6.00 61.70
22 KIWI SP Mr Aaron Millar 2 52.2 0.00 12.00 64.20
23 BAYARDMOONDANCE Mr Christopher Burton 2 55.3 0.00 10.80 66.10
24 LOVEJOY III Miss Eleanor Bishop 2 55.8 0.00 10.40 66.20
25 GAPOLIO Miss Caroline Harris 0 0 46.1 8.00 14.80 68.90
26 ARGYLE DIAMOND Mr Tom Grant 0 0 45.3 17.00 7.20 69.50
27 SHANROE SENTIMENT Mr Harrison Oakley 0 0 56.1 8.00 5.60 69.70
28 HARLEY BROWN Miss Sarah Holmes 0 0 41.4 4.00 24.40 69.80
29 EL MUNDO Mr Michael Winter 0 0 49.2 5.00 16.00 70.20
3 HILLDOWN HARLEY Miss Georgina Hambly 6 39.8 4.00 4.00 47.80
30 GRAPHENE Mr Shane Rose 0 0 41.7 12.00 16.80 70.50
31 COOL FANTASY Miss Henrietta Ewell 0 0 61 8.00 2.00 71.00
32 DUSTY VI Miss Lauren Medcalf 0 0 52.2 8.00 10.80 71.00
33 NOLTON TIGERMOTH Mr Tom Grant 0 0 51.5 4.00 16.00 71.50
34 PUISSANCE SKYS Mrs Kelly Mccarthy-Maine 0 0 46 8.00 17.60 71.60
35 ALOMAR DS Miss Olivia Haase 2 62.3 0.00 9.60 71.90
36 BUGWAY MR DARCIE Miss Ella Matravers 0 0 48.4 8.00 16.80 73.20
37 FLORIDA II Miss Charlotte Rowe 0 0 47 8.00 20.00 75.00
38 DIAMOND LOUIE Miss Janou Bleekman 2 47.8 0.00 27.20 75.00
39 WESTCEFFYL KINGSDWAY LAD Mr Ben Lee Liles 0 0 46.8 12.00 17.60 76.40
4 SNOW WIND SN Mrs Kitty King 5 37.2 4.00 6.80 48.00
40 CASMIER Miss Emily Farleigh 2 58.1 0.00 18.80 76.90
41 PRINCE KEEL Miss Emma Beresford 0 0 47 4.00 26.40 77.40
42 GULIO Mr Ben McClumpha 2 56.7 0.00 24.80 81.50
43 LEAPING LORD Mr Tom Grant 0 0 66.5 8.00 8.80 83.30
44 BALLYVONARE PIXIE Miss Laura Sale 0 0 51 8.00 25.20 84.20
45 RUSSIAN ROULETTE II Miss Izobel Loveday 2 64.7 0.00 19.60 84.30
46 SHEARWATER BONAPARTE Miss Kylie Roddy 0 0 48.3 12.00 24.80 85.10
47 GREENLOUGH CROSS Mrs Kelly Mccarthy-Maine 0 0 55.6 4.00 26.40 86.00
48 PHILS SPIRIT Miss Georgina Loveday 0 0 51.4 16.00 22.00 89.40
49 COURAGUNEEN JENNIE Carvalho Jorge, Marcio 0 0 49.1 0.00 49.60 98.70
5 DREWMAIN FIREFLY Mrs Kitty King 4 41.7 4.00 4.80 50.50
50 OTTOWA DIODE Mrs Sue Holloway 0 0 56.4 12.00 31.60 100.00
51 DALSAANS HASTY PRINCE Miss Roxi Foster 0 0 59.5 8.00 36.80 104.30
52 CARTANIA Mrs Emma Mcnab 0 0 38 8.00 69.60 115.60
53 STREAMWAYS MEXICANA Miss Chantal Thackray 0 0 58.4 5.00 67.20 130.60
54 EMOTION Miss Amelia Winter 0 0 56.7 20.00 67.60 144.30
55 ELISE V Miss Natasha Brent 0 0 53.8 0.00 96.40 150.20
56 BIG SOCIETY Miss Steph Bere 0 0 57.7 8.00 103.60 169.30
6 BOB CHAPLIN Mr Paul Tapner 3 39.5 0.00 11.60 51.10
7 A SPLASH OF CLASS Miss Katy Dziedzic 2 40.1 4.00 7.60 51.70
8 PRINCIPAL ESPOIR Miss Hannah Freeman 2 50.7 0.00 1.20 51.90
9 OGUE CAVIAR Miss Alexa Palmer 2 43.7 4.00 5.20 52.90
E HOLME GROVE DEVINCI Mrs Joanne Elliott 0 0 49.2 E E
E GAMBLERS DIAMOND Ms Lysanne Vase 0 0 54 4.00 E E
E HF ROVING ARTEMIS Mr Thomas Hawke 0 0 E E HF
E HF GOLD FLUSH Mr Aaron Millar 0 0 53.1 4.00 E E HF
E R3 ROANWOOD CRUISING QUIN Miss Justine Naylor 0 0 51 E E R3
E UR CENTER Mr Michael Winter 0 0 52.8 0.00 E E UR
R ROSEMABER LANCUEST Miss Tatiana Brent 0 0 53 0.00 R R
W VEYRON DH Z Miss Isabelle Mangan 0 0 58.2 16.00 W
Optimum XC Time - 5.59
CIC ** - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 ZAGREB Mr Alexander Bragg 16 40 0.00 2.40 42.40
10 GI MASTER CASTER Miss Holly Woodhead 4 48 12.00 10.80 70.80
11 IRON IV Mrs Selina Milnes 4 57.7 0.00 13.60 71.30
12 ARCOS Mr Aaron Millar 4 53.6 4.00 14.40 72.00
13 SHANNONDALE PERCY Mr William Fox-Pitt 4 51.3 0.00 22.80 74.10
14 BRIGHT SPARK III Miss Emily Baldwin 0 0 46.1 4.00 24.40 74.50
15 LOWHILL CLOVER Miss Sarah Holmes 0 0 49.8 4.00 23.20 77.00
16 BRENDONHILL DOUBLET Miss Imogen Gloag 0 0 54.1 4.00 20.00 78.10
17 STARLIGHT LEGACY Mrs Becky Smith 0 0 55 4.00 20.80 79.80
18 GEORGE V Miss Flora Lickiss 0 0 57.2 4.00 18.80 80.00
19 HEADING EAST Mrs Cheryl Bezants 0 0 51.4 20.00 8.80 80.20
2 WALITZE F VEJGARD Miss Emily King 14 43.4 0.00 3.60 47.00
20 CHAPMAN Mr Alexander Tordoff 0 0 55.5 4.00 22.40 81.90
21 LADY DONNERHALL Mr Andrew James 0 0 55.5 8.00 20.80 84.30
22 SHANNONDALE JASPER Miss Hannah Freeman 0 0 50.5 0.00 37.60 88.10
23 ZORRO ROCCO Miss Laura Schroter 0 0 57.8 4.00 29.60 91.40
24 VIKTOR KRUM Miss Nici Wilson 0 0 50.5 0.00 41.20 91.70
25 KING ROBERT II Mrs Mary King 0 0 51.6 8.00 34.80 94.40
26 FRANKLY Miss Jo Clarke 0 0 52.4 0.00 45.60 98.00
27 CARAGHS BUFFET Miss Holly Richardson 0 0 53.9 0.00 44.40 98.30
28 MANYOSHU Mr Rupert Batting 0 0 56.6 4.00 39.60 100.20
29 KILNABOY BUFFET Miss Chelsea Pearce 0 0 53.7 4.00 44.00 101.70
3 MGH GRAFTON STREET Mrs Pippa Funnell 12 41.6 0.00 14.00 55.60
30 CATCH ME 51 Mrs Beanie Sturgis 0 0 48.4 8.00 46.00 102.40
31 FERRO POINT Mr David Doel 0 0 53.7 0.00 50.00 103.70
32 AUGUSTA FIREFLY Miss Rosie Fry 0 0 60.5 0.00 43.60 104.10
33 LORIENS HIGH AND MIGHTY Mr Andrew James 0 0 49.4 16.00 41.20 106.60
34 LADYS SKY HIGH Mrs Clare Valender 0 0 54.7 4.00 50.00 108.70
35 DUNGANSTOWN FLEUR Miss Sarah Holmes 0 0 54.7 0.00 61.20 115.90
36 AGHALAAN WEE DAN Miss Jessica Campbell 0 0 64.8 4.00 60.00 128.80
37 BILLY WALK ON Mrs Pippa Funnell 0 0 43.8 0.00 89.60 133.40
38 FAIRYTALES LOVER Mrs Charlotte Armstrong 0 0 58.1 20.00 56.80 134.90
39 PAULDARYS TIGER WOODS Miss Marion Watt 0 0 68.3 4.00 63.20 135.50
4 JAZZ CONCERTO Mr Andrew James 10 49.1 4.00 8.40 61.50
40 KATO RIDGE Miss Jamie-lee Day 0 0 60.6 0.00 86.80 147.40
41 DARCOQUIN Miss Elizabeth Kopec 0 0 54.2 8.00 94.40 156.60
5 HOLD ME DOWN Mr Andrew James 8 47.3 4.00 11.20 62.50
6 REDPATH RANSOM Mr Alexander Bragg 6 58.8 0.00 6.40 65.20
7 BENELUX CASINO ROYALE Mr Andrew James 4 53.9 0.00 13.60 67.50
8 SHEARWATER BILLY Miss Kylie Roddy 4 50 0.00 19.60 69.60
9 MISS FERNHILL Torlonia, Paolo 4 55 0.00 15.60 70.60
E AR MAJESTIC IMP Miss Sophie Brooks 0 0 58.1 8.00 E E AR
E UR CHAP Mr David Doel 0 0 65 4.00 E E UR
R WOODLANDS UNFORGETTABLE Miss Jasmine Roach 0 0 58.6 R R
R WITCHCOMBE BANDIT Miss Harriet Parker 0 0 70.8 0.00 R R
R FINE FLEUR Miss Nici Wilson 0 0 R R
W KING BILL Mrs Mary King 0 0 50.5 12.00 W
W CRUISE ON INNY Miss Ginny Howe 0 0 52 12.00 W
W FISION M Miss Lauren Innes 0 0 72.5 W W
Optimum XC Time - 5.28
I - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 YES I CAN Mr William Fox-Pitt 12 26.6 0.00 8.40 35.00
10 VITESSE VAN VRYHERN Z Mr Tom Grant 2 31.1 0.00 20.00 51.10
11 COOLROCK WACKO JACKO Mrs Nana Dalton 0 0 33 8.00 13.20 54.20
12 TOTAL BELIEF Miss Coral Keen 2 36.1 0.00 19.20 55.30
13 CAVALIER TRUMPS Mr Harry Horgan 0 0 36.1 4.00 16.40 56.50
14 BAHIRA M Mr Christopher Burton 0 0 19.3 12.00 28.00 59.30
15 BT SEVENTH HEAVEN Mr William Fox-Pitt 0 0 34.3 4.00 21.60 59.90
16 MY SQUIRE DE REVE Miss Franky Reid-warrilow 0 0 25.7 8.00 28.00 61.70
17 RIDDICK VEH Mrs Lucinda Green 0 0 30 4.00 28.80 62.80
18 CHF COOLISER Mr Tom McEwen 2 38 0.00 26.00 64.00
19 OMARD MICKEY TWO Mrs Louise Harwood 0 0 33 12.00 22.80 67.80
2 WSF CARTHAGO Miss Fiona Breach 10 28.6 0.00 11.60 40.20
20 SIMPATICO III Miss Anna Podger 0 0 39.3 4.00 26.00 69.30
21 FUN TIME CILLA Miss Dani Evans 0 0 33.4 0.00 40.40 73.80
22 WONHAM WHAT NEXT Miss Georgia Bale 0 0 34.1 4.00 36.00 74.10
23 DOVEVALE LAWMAN Mrs Louise Harwood 0 0 34.6 12.00 28.80 75.40
24 MAYBACH Mrs Pippa Funnell 0 0 27.1 0.00 51.60 78.70
25 ANNAGHMORE BONITA Miss Harriett Beaumont 0 0 35.5 12.00 71.60 119.10
26 FIRE Mrs Emily Wiegersma 0 0 41.4 8.00 119.00 168.40
3 SRS KAN DO Miss Kylie Roddy 8 25.9 0.00 15.60 41.50
4 22 CARROT GOLD Mr Harry Rowcliffe 6 38.2 4.00 1.20 43.40
5 UNDALGO DE WINDSOR Miss Ginny Howe 4 29.8 0.00 13.60 43.40
6 BLAZE OF CHARM Miss Fiona Breach 2 33.6 0.00 10.80 44.40
7 CORRIEBEG VIVENDI Mr Freddie Scala 2 30.5 8.00 8.00 46.50
8 MOONBEG BOY Miss Safia Woodward 0 0 37.5 4.00 8.00 49.50
9 CRUISE A CROSSTOWN Mr Harry Dzenis 0 0 35.2 4.00 10.80 50.00
R JAZZ MASTER Mr Tim Cheffings 0 0 29.8 4.00 R R
R MASTER VOYAGER Mr Alexander Peternell 0 0 29.6 4.00 R R
W NOBLE SPECIAL AGENT Mrs Amy Tough 0 0 33.9 86.00 W
Optimum XC Time - 5.19
IN - Section Q
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 ASPIRATION III Miss Sarah Shaw 6 34.3 0.00 1.60 35.90
2 DUSKY LIMIT Miss Harriet Mitchell 5 33.6 8.00 7.20 48.80
3 BALLADEER KAHTANYA Miss Ginny Howe 4 29.8 12.00 7.20 49.00
4 LOKIS TRUMPET Miss Dani Evans 0 0 34.3 8.00 32.00 74.30
5 MASTER POCKET ROCKET Miss Georgie Selley 0 0 35.7 8.00 83.20 126.90
R BOND GIRL Miss Jessica Shopland 0 0 33.6 0.00 R R
Optimum XC Time - 5.19
N - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 QUINLAN Z Miss Emily King 6 29.5 0.00 0.80 30.30
10 EXPLOSION VMH Mr Michael Winter 0 0 32.5 8.00 0.00 40.50
11 TOTAL DARKNESS Miss Coral Keen 0 0 33.5 4.00 14.00 51.50
12 THE MAGICIAN Mr Tom McEwen 0 0 34.8 4.00 14.40 53.20
13 MGH OAT CAKE Mrs Emily Wiegersma 0 0 33 8.00 12.80 53.80
14 REHY LUCKY Miss Lauren Medcalf 0 0 39 8.00 8.40 55.40
15 SIX FOR GOLD Miss Pumbaa Goess-saurau 0 0 36.3 4.00 16.00 56.30
16 JEM ROSE Miss Lucinda Mesquita 0 0 38.5 0.00 23.20 61.70
17 MIDSUMMER DAZZLE Miss Amanda Wreford-brown 0 0 39 16.00 12.80 67.80
18 MR BEAN 37 Mrs Emma Mcnab 1 35.8 0.00 32.80 68.60
19 LOOPY LOU II Miss Livvy Nile 0 0 37 8.00 61.60 106.60
2 GAZELLE Miss Nici Wilson 5 28 0.00 3.60 31.60
20 THE MINSTREL III Miss Marion Watt 0 0 34.3 21.00 55.20 110.50
21 CRINAN CLASSIC Miss Coral Keen 0 0 31.8 8.00 171.80 211.60
3 DANCING GHAREEB Mr Alexander Bragg 4 35.3 0.00 0.00 35.30
4 NASDAQ HIGH Mr Tom McEwen 3 35.5 0.00 0.00 35.50
5 FALKO TH Miss Caroline Harris 2 34.5 0.00 1.60 36.10
6 BALLEROY DE RIVERLAND Mr Tom McEwen 1 36.5 0.00 0.00 36.50
7 TRUE BLUE TOO II Miss Rosie Fry 1 36.5 0.00 0.00 36.50
8 BONMAHON BLUE MIST Mr Alexander Bragg 1 38 0.00 0.00 38.00
9 MINACKS MAID Miss Holly Wright 0 0 30.8 4.00 3.20 38.00
E R3 CHLOES GLORY Miss Rosanna Grant 0 0 33.8 12.00 E E R3
R AUTUMN PICNIC Miss Sophie Walker 0 0 32 12.00 R R
R RYANS SUN Miss Jessica North 0 0 32.8 R R
W FERDINANT N Miss Kat Raybould 0 0 31.5 12.00 W
Optimum XC Time - 5.19
N - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 ISINGTON RED FAERIE Miss Caroline Harris 6 35.8 0.00 1.20 37.00
10 KINGS ROSE Miss Emily King 0 0 37.3 20.00 14.40 71.70
11 MONBEG EQUALITY Miss Fiona Breach 0 0 37.3 0.00 38.40 75.70
12 LEZERA SKYLARK Miss Becky Littleton 0 0 39.8 8.00 33.20 81.00
13 GOLD FLAME GUY Miss Sarah Holmes 0 0 34.3 0.00 47.60 81.90
2 CORBALLY NIGHT Mr Kevin Mcnab 5 34 0.00 4.00 38.00
3 KEC DEAKON Miss Millie Dumas 4 32.5 4.00 2.40 38.90
4 PRIMITIVE STAR II Miss Holly Wright 3 0 37.5 4.00 0.00 41.50
5 MIDNIGHT ASH Mr James Ford 0 0 37.3 8.00 6.40 51.70
6 LARIM R Miss Jamie-lee Day 0 0 38.8 4.00 9.20 52.00
7 HIGHMOOR PARKER Mr Harry Horgan 1 48 0.00 7.20 55.20
8 COOLEY JELLY Miss Philippa Comley 0 0 39 12.00 12.00 63.00
9 AMADEUS II Miss Emily King 0 0 36.3 8.00 18.80 63.10
R DOLLEY PHANTOM Miss Franky Reid-warrilow 0 0 33.8 R R
W SAUNDERSCOURT RICARDO Miss Bronia Hill 0 0 44 16.00 W
Optimum XC Time - 5.19
N - Section O
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 MGH TOKYO PHIL Mr Padraig Mccarthy 6 27 0.00 0.80 27.80
10 DAZZLING SPRINGTIME Miss Alice Kneen 0 0 30 4.00 10.00 44.00
11 BRYNDARCY Miss Sarah Johnson 0 0 33.5 4.00 8.00 45.50
12 DAZZLING ADASTRA Mrs Hannah Mcintyre 0 0 32.5 4.00 9.60 46.10
13 TOMOCHICHI Mr James Stocker 0 0 38.8 8.00 0.00 46.80
14 CAFRE LUNAR ECLIPSE Mr William Fox-Pitt 0 0 28.3 4.00 16.80 49.10
15 KING OF THE MILL Mr Alexander Bragg 0 0 31.5 16.00 3.60 51.10
16 BLOOMFIELD BANTRY Mr Shane Rose 0 0 31.5 12.00 8.00 51.50
17 UC CAVALOON Mr George Bolt 0 0 34 16.00 1.60 51.60
18 ACORN Miss Philippa Kerby 0 0 35 8.00 16.40 59.40
19 DAMILOT W Mr James Stocker 0 0 39 4.00 16.40 59.40
2 HANNIBAL VON KASTANJENHOF Miss Holly Woodhead 5 28.8 0.00 0.00 28.80
20 CLASSICALS CASH BACK Mrs Sarah Kellard-Smith 0 0 36 4.00 21.20 61.20
21 NEWMARKET COBBLER Mrs Jackie Harvey-knight 1 36.8 0.00 24.80 61.60
22 COCHISE II Miss Phemie Dillon 0 0 37.5 12.00 15.60 65.10
23 DARTMOOR DARK KNIGHT Miss Katie Northmore 0 0 36.8 16.00 13.60 66.40
24 MEMO II Mr Tim Cheffings 0 0 29.5 4.00 37.60 71.10
25 ERKINA HARDLY Miss Vicky Brake 0 0 42.5 4.00 25.60 72.10
26 WONHAM KITTYWAKE Miss Vicky Brake 0 0 36 4.00 32.80 72.80
27 DISCO CHICK Mrs Helen Marsh 0 0 28.8 0.00 44.80 73.60
3 TARGA D Miss Holly Woodhead 4 32.5 0.00 0.00 32.50
4 BRENDONHILL SYMBOL Miss Lucy Taylor 3 33 0.00 0.00 33.00
5 COOGA HAT TRICK Mr Alexander Bragg 2 30.3 0.00 2.80 33.10
6 SUPER MARIO Miss Dani Evans 0 0 31.3 4.00 0.00 35.30
7 AS BAGHEERA Mr Padraig Mccarthy 1 29 4.00 5.60 38.60
8 TROJA QUEEN Miss Line Andresen 1 36.8 0.00 2.40 39.20
9 HULLAHBALOO Miss Dani Evans 0 0 32.5 4.00 4.40 40.90
E R3 THE FINDING NEMO Mrs Abigail Dean 0 0 34.3 8.00 E E R3
R BAROLO III Miss Amber Bayldon 0 0 36.5 R R
W PRIMAR Mrs Michelle Matthews 0 0 31 W W
Optimum XC Time - 5.19
Nu18 - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 ENZO VAN DE NETHE Miss Eliza Chapple 6 0 30.5 0.00 0.00 30.50
2 DRUMCONNIS ROBIN HOOD Miss Molly Louise Evans 5 0 39 4.00 0.00 43.00
3 MY RUSTIC CLOVER Miss Indi Hine 4 0 35.5 4.00 5.20 44.70
4 HOLLYFORT LAD Miss Danielle Frost 0 0 31.8 4.00 9.60 45.40
5 MENAI COSMIC DUKE Mr Lewis Drew 0 0 24.8 4.00 22.40 51.20
6 BENZ Miss Lucy Mayne 0 0 27.5 0.00 33.60 61.10
7 DOLLEY CAPTAIN Miss Thea Godding 0 0 42.5 8.00 26.40 76.90
E CUDORA P Mr Thomas Inglis 0 0 33 E E
R HOWNAM LAW Miss Olivia Stocks 0 0 32.8 0.00 60 R
Optimum XC Time - 5.28
OI - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 WHITSON Mrs Louise Harwood 12 25 4.00 3.60 32.60
10 MAJAS HOPE Mrs Pippa Funnell 2 30.5 0.00 14.00 44.50
11 DE BEERS DILLETANTE Mrs Rebecca Gibbs 2 27.3 0.00 17.20 44.50
12 TOLEDO DE KERSER Mr Tom McEwen 2 27.3 0.00 19.20 46.50
13 LEONARDO VIII Mr Aaron Millar 0 0 26.4 8.00 12.40 46.80
14 SILVIA Mr Warren Lamperd 0 0 28 4.00 14.80 46.80
15 ELITE SYNCOPATION Mrs Nana Dalton 2 32.5 0.00 16.40 48.90
16 WITH LOVE Miss Franky Reid-warrilow 0 0 30.9 8.00 16.40 55.30
17 ROYAL ROXEY Mr Tom McEwen 0 0 30 4.00 28.40 62.40
18 MR POTTS Mrs Louise Harwood 0 0 28.6 4.00 40.00 72.60
19 GRAF LIBERTY Mr Christopher Burton 0 0 30.9 28.00 24.80 83.70
2 XAVIER Mr Gubby Leech 10 24.1 0.00 12.40 36.50
3 PRINCE MAYO Mr Paul Tapner 8 26.8 0.00 10.80 37.60
4 ARISE CAVALIER Miss Rosie Fry 6 23.6 0.00 14.00 37.60
5 MOVISTAR Miss Dani Evans 4 30.2 0.00 8.00 38.20
6 DIEREKT Mr Aaron Millar 2 30 0.00 10.00 40.00
7 JUST CHOCOLATE Mr Ryuzo Kitajima 2 28.2 0.00 13.20 41.40
8 XAM Mr Harry Dzenis 2 32.5 0.00 9.60 42.10
9 SMART TIME Miss Dani Evans 0 0 27.5 4.00 12.40 43.90
R SEA SUMMER BAY Mr Shane Rose 0 0 29.3 4.00 R R
R WOODLANDS SPRINGTIME Mrs Rebecca Gibbs 0 0 30.9 0.00 R R
W RIDDLE MASTER Miss Rebecca Howard 0 0 24.1 8.00 W
Optimum XC Time - 5.28
OIu21 - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 DARGUN Miss Emily King 12 23.2 0.00 4.80 28.00
10 BANG ON TIME II Mr Miles Albert 0 0 33.2 12.00 32.40 77.60
11 FAME III Miss Harriet Mitchell 0 0 39.1 8.00 42.00 89.10
12 WILLOWS SPUNKY Miss Clementine Montgomerie 0 0 32.7 12.00 46.00 90.70
13 FOXDON SUNNY JIM Mr Thomas Hawke 0 0 33 4.00 72.00 109.00
2 SPANO DE NAZCA Miss Georgia Bartlett 10 33 4.00 4.80 41.80
3 CHILLY BOY Miss Sarah Helfer 8 31.8 0.00 10.40 42.20
4 COOLEY CHALLENGER Miss Phoebe Locke 6 34.8 0.00 8.00 42.80
5 OPPOSITION ANGEL TWO Miss Eleanor Balysz 2 31.4 0.00 19.60 51.00
6 UNION FORTUNUS Miss Phoebe Locke 0 0 33.2 4.00 14.40 51.60
7 ALGY Miss Eleanor Ansell 0 0 30.2 12.00 14.80 57.00
8 DEL PIERO II Miss Georgina Wood 0 0 30.7 0.00 34.80 65.50
9 WICKSTEAD KANGAROO Mr Ben Edwards 0 0 27.7 8.00 35.20 70.90
E AR LAWD OF THE MILL Miss Eliza Chapple 0 0 34.8 0.00 E E AR
Optimum XC Time - 5.19
ON - Section P
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SERANO Miss Jamie-lee Day 6 28.8 0.00 0.00 28.80
10 ZIOMF Miss Althea Bleekman 1 40.5 0.00 12.40 52.90
11 STANDLYNCH SKIPPY Miss Sarah Shaw 0 0 34.8 0.00 23.60 58.40
12 FAGRUSUS H Mrs Selina Milnes 0 0 27.5 0.00 40.40 67.90
2 ANGELO IV Mr Shane Rose 5 22.3 8.00 0.80 31.10
3 ARD CLUEDO Miss Ellie Guy 4 32.3 0.00 4.00 36.30
4 CESANO H Miss Emily Rucker 3 39 0.00 0.00 39.00
5 TUTOR RASCAL Mr Tim Cheffings 0 0 34.8 4.00 2.00 40.80
6 THE LAST CAVALIER Miss Katie Kneen 0 0 33.8 4.00 4.40 42.20
7 IMPERIAL TRUMP Mr Thomas Hawke 0 0 34.8 8.00 0.80 43.60
8 WELCOME PEARMAIN Miss Aimee Swinton-clark 0 0 34.8 4.00 8.80 47.60
9 ANNALIESE Mr Andrew Mcconnon 0 0 35.3 4.00 11.60 50.90
R GARFORD BIG IDEA Miss Bea Coward 0 0 34 8.00 R R
W LUX ZEN Miss Kirsty Johnston 0 0 23.5 12.00 W

Key

Column Headings

Pts
points
FP
foundation points
D
dressage penalties
DEM
dressage error marks
DEC
dressage errors of course
SJ
show jumping penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
cross country jumping penalities
XCT
cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
over-graded
NS
no-show
E
eliminated
W
withdrawn
D
disqualified
R
retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
compulsory retirement
F1
failed at first trot up
F2
failed at second trot up
UR
rider unseated
HF
horse fall
FF
horse fall that broke a frangible fence
TH
trapped horse
R3
three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded

Map

Location

Bicton Arena, East Budleigh, Yettington, Devon, United Kingdom, EX9 7BL

Grid reference SY062861


Provisional

Twitter

Latest News

Thumbnail

Website update: 20/02/2019

Posted on 20th February 2019

Please find some useful information regarding the new website below. If you have any other feedback or questions please get in touch with the BE Office using the details below. 

Read the full story
View all news