BICTON ARENA INTERNATIONAL (1)BICTON ARENA INTERNATIONAL (1)

Newsflash

Guided Course Walks for competitors in Under 18 classes
Due to Covid and strict competition protocols, it is important that you ring and book your place on the cross-country course walk, please.  Times as below:


90ou18 - Tim Cheffings 07850 644261
4.45pm Friday and 10am Saturday
100ou18 - Tim Cheffings 07850 644261
12 noon and 1.30pm Saturday 
ONu18 - Emily Lee 07884 188997
1.30pm and 2.45pm Sunday
Pony Trial - Emily Lee 07884 188997
11.15am and 12.15am Sunday

BICTON ARENA (1)

Location

Bicton Arena, East Budleigh, Yettington, Devon, United Kingdom, EX9 7BL

Date

Friday 23 to Sunday 25 April 2021

Organisers and Secretaries

Event Organiser - Helen West
Contact Helen West
Phone: 01395 441162
Mobile: 07967 111437

Entries Secretary - Raff MacKay
Contact Raff MacKay
Phone: 07866368210

Course description

All dressage takes place on purpose levelled arenas away from all the Show Jumping and Cross Country action. 

All Show-Jumping will take place in the Western Counties Arena on a surface.


The cross country courses run through Grade One Listed Parkland over undulating, well draining permanent pasture. Fences are up to height, solidly built and are considered to be fair but challenging, rewarding forward and accurate riding. Great attention is paid to footing, as well as presentation and dressing of all courses. The Novice & Intermediate tracks will be ideally suited to this stage in the season, asking fair questions but offering alternatives at the more difficult fences. The 90 & 100 tracks will be encouraging for those stepping up to these levels early in the season, whilst also offering enough to jump for more established combinations. 

Event schedule

Entries open

22 March 2021

Ballot date

6 April 2021 12:00 noon

Ballot period

April

Late entry surcharge

14 April 2021
Helen West

Event Organiser

Bicton Arena Yettington, Budleigh Salterton, EX9 7BL

Contact Details
Raff MacKay

Entries Secretary

Contact Details
Helen West

Course Designer

Entries Information

Entry Fees
Include VAT. VAT Reg No 321 152 022. A wait list will be held.

Refund Policy
Full refund until ballot date and thereafter full refund less £14.40 admin fee only if replaced in accordance with Rule 4.11. If the event is cancelled due to COVID restrictions -  Prior to ballot date 100% - Ballot to 14 days prior to first day of competition 80% - 13 days to 6 days prior to first day of competition 50% - 5 days to 3 days prior to first day of competition 30% - 2 days to start of first day of competition 0%

Entry Amendments
Preferably by **AddAmendmentDate** by email to the Entries Secretary.

Starting Times
Available from 6pm on **AddStartTimeDate** on www.britisheventing.com

Stabling

On-site stabling will be available at £25/night (bring your own bedding or shavings available for purchase @ £8.00/bale)

Stabling to be booked directly with the entries secretary Raff Mackay Mobile: 07866 368210
Email: raff@eventingscores.co.uk

Special Notices

In case of abandonment please phone 07967 111437.

Contact number during event,07967 111437.

All terrain vehicles/motorcycles will not be permitted. Bicycles cannot be used on the track of the cross-country course.

Dogs must be kept on leads at all times.

Entrance Policy: this will depend upon national and local restrictions at the time. Please check the website for the entrance policy nearer the date of the event.

Scores will be available on www.eventingscores.co.uk during the event

Accommodation and Catering

Hot and cold food available throughout the event

Classes table

Class Days Dressage Test Entry Fee AIP Total Late Fee Start Fee
AI Friday AI119 (2010) £120.54 £17.84 £138.38 £12.00 £25.00
BE90 Saturday BE97 (2016) £76.37 £11.30 £87.67 £12.00 £15.00
BE90Open Saturday BE97 (2016) £76.37 £11.30 £87.67 £12.00 £15.00
BE90Ou18 Saturday BE97 (2016) £76.37 £11.30 £87.67 £12.00 £15.00
BE100 Saturday BE108 (2016) £76.37 £11.30 £87.67 £12.00 £15.00
BE100 Sunday BE108 (2016) £76.37 £11.30 £87.67 £12.00 £15.00
BE100Open Sunday BE108 (2016) £76.37 £11.30 £87.67 £12.00 £15.00
BE100Ou18 Saturday BE108 (2016) £76.37 £11.30 £87.67 £12.00 £15.00
I Friday I115 (2011) £120.54 £17.84 £138.38 £12.00 £25.00
N Friday N131 (2018) £88.04 £13.03 £101.07 £12.00 £20.00
N Sunday N131 (2018) £88.04 £13.03 £101.07 £12.00 £20.00
OI Friday I115 (2011) £120.54 £17.84 £138.38 £12.00 £25.00
OIu21 Friday I115 (2011) £120.54 £17.84 £138.38 £12.00 £25.00
ON Friday N131 (2018) £88.04 £13.03 £101.07 £12.00 £20.00
ONu18 Sunday N114 u18 (2016) £88.04 £13.03 £101.07 £12.00 £20.00
PT Sunday N113 (2009) £88.04 £13.03 £101.07 £12.00 £20.00

Key:

AIP = Abandonment Insurance Premium
Late Fee = Late Entry Surcharge Fee
Start Fee = Paid on arrival at the event
Days - D = Dressage, S = Show Jumping, X = Cross Country

Classes and fees

Prizes

Lower limit prize money will be paid by BACS after the event. The link to the prize money claim form will be available here and on www.eventingscores.co.uk.

Event name: BICTON ARENA (1) Date: Apr 23-25 2021 Location: Bicton Arena, East Budleigh, Yettington, Devon, United Kingdom
Optimum XC Time - 05.53
AI - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 DUKE OF CHAMPIONS Mr Dan Jocelyn 12 0 29.2 0.00 1.60 30.80
2 SWIRLY TEMPTRESS Mr Giovanni Ugolotti 10 0 26.8 4.00 0.80 31.60
3 LISSYEGAN RORY Mr Dan Jocelyn 8 0 30.4 0.00 3.20 33.60
4 CARNEYHAUGH RUA Mr David Doel 6 0 33.8 0.00 0.00 33.80
5 LANCE A LITTLE Mr Toby Pigott 4 0 31.2 4.00 2.40 37.60
6 WTTL OPPOSITION SKY LAW Miss Kirsty Chabert 0 0 27.6 8.00 2.40 38.00
7 EASY BOY Miss Jemima Upton 2 0 28.9 0.00 11.20 40.10
8 HIGHWAY II Miss Bella Innes Ker 0 0 28.2 8.00 4.80 41.00
9 MAURO DONALDSON Miss Ashley Edmond 2 0 36 0.00 7.20 43.20
10 SHANNONDALE QUEST Mr David Doel 0 0 30.2 8.00 5.20 43.40
11 ANDREAS Mrs Helen Martin 2 0 30.5 0.00 14.40 44.90
12 TALMA D ALLOU Mr Toshiyuki Tanaka 0 0 26.6 4.00 16.00 46.60
13 GOLDEN FOREVER Mr Toby Pigott 2 0 39.3 0.00 12.00 51.30
14 DUKE OF CHAMPION Mr Giovanni Ugolotti 0 0 32.9 4.00 14.40 51.30
15 DUNGANSTOWN FLEUR Miss Sarah Holmes 0 0 30.4 12.00 9.20 51.60
16 SOLO XII Miss Hollie Swain 0 0 38.5 8.00 16.80 63.30
17 CANCARAS GIRL Miss Tiana Coudray 0 0 30.3 13.00 20.00 63.30
18 KING OF THE MILL Mr Alexander Bragg 0 0 31.9 12.00 20.00 63.90
19 HABLEUR Miss Kate Rowe 0 0 35.3 12.00 20.40 67.70
W BLACKTHORN CRUISE Mr Dan Jocelyn 0 0 W W
W CEKATINKA JRA Mr Ryuzo Kitajima 0 0 25.7 4.00 W W
W GLOBAL MILCHEM JJ Miss Alex Kennedy 0 0 34 0.00 W W
E EARL OF THE GREYS Miss Ashley Edmond 0 0 34.1 E E
Optimum XC Time - 05.39
BE100 - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 IMPULS V Miss Coral Keen 0 16 20 0.00 0.00 20.00
2 WOODLANDS BE INDIVIDUAL Miss Caroline Harris 0 14 23 0.00 0.00 23.00
3 WATERMILL SWEET DIAMOND Miss Taggy Forester-bennett 0 12 23.5 0.00 0.00 23.50
4 S.M. QUENTIN Miss Flora Harris 0 10 25.3 4.00 0.00 29.30
5 ARIZONA LA SECONDA Mr Tom Grant 0 8 30.5 0.00 0.00 30.50
6 CASTLE FANTASTIC Miss Abigail Burbidge 0 6 28.3 4.00 0.00 32.30
7 I ELLIE JAY BUMBLE Miss Lucy Counsell 0 4 27.5 0.00 7.20 34.70
8 SKIPTOTHEGOODBIT Miss Sophia Mcdonald 0 4 32.8 4.00 0.00 36.80
9 COOMBELAND SEMILLY Mr Rupert Batting 0 0 32.5 4.00 2.40 38.90
10 SIR SUAVE II Miss Ashley Edmond 0 2 33.3 0.00 8.00 41.30
11 LANGALLER POLZEATH Miss Sarah Jenkins 0 0 34.8 4.00 4.00 42.80
12 RUBY Mr Jack Emmett 0 0 37.3 4.00 9.20 50.50
13 HOLIDAY Miss Georgina Ewell 0 0 28.8 8.00 14.00 50.80
14 UNKNOWN ORIGIN Miss Lucinda Thompson 0 0 27 8.00 16.80 51.80
15 TOFFY-FEE Miss Flora Harris 0 0 24.3 0.00 27.60 51.90
16 ZEPHIR Mrs Paula Stone 0 0 32.8 4.00 15.20 52.00
17 DAVILLON EROS Miss Lucy Montgomery 0 0 32.8 4.00 27.20 64.00
18 TOODLEPIP Mrs. Abbie Lynch 0 0 24.8 0.00 46.40 71.20
19 HAVITA Z Miss Ashley Edmond 0 0 35.3 4.00 34.40 73.70
20 LOR RUADHS GENTIAN Miss Bethany Reed 0 0 36.5 0.00 38.00 74.50
21 FINOD CRUISE Mrs Sarah Hordern 0 0 37 8.00 39.20 84.20
22 SHAMAR GAME OF THRONES Miss Fiona Rawle 0 0 36.5 0.00 50.80 87.30
W KINGS RANSOM III Miss Lauren Wilkins 0 0 37.3 4.00 W W
E R3 MY CINNABAR FOX Miss Lily-mae Richardson 0 0 30.5 0.00 E E R3
E RF NINE SPRINGS Miss Amy Barlow 0 0 27.3 4.00 E E RF
R DALCOTES FABRICA Miss Ines Mitchell 0 0 34 0.00 R R
R FIRECRACKER ORBIT Miss Jenny Daniels 0 0 28 11.00 R R
W IOWA VD HAGENHORST Miss Isabella Brent 0 0 W W
E RF WHAT HAPPENED Miss Arabella Brooking 0 0 34.3 0.00 E E RF
W GUY OF CLONAD Miss Amelia Halley 0 0 38.8 16.00 W W
W I'M A WONDER Miss Rosie Fry 0 0 29.5 0.00 W W
E RF MISS TIA Mrs Margaret Best 0 0 34 0.00 E E RF
W SHADOW DIGNIFIED Mrs Kitty King 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.39
BE100 - Section N1
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 EL CYD III Miss Henrietta Ewell 0 16 28.8 0.00 0.00 28.80
2 DYSART ELITE Miss Flora Harris 0 14 24.8 0.00 4.00 28.80
3 OSBOURNE D Miss Gemma Gurvidi 0 12 34.3 0.00 0.00 34.30
4 ETERNAL FLAME II Miss Ashley Edmond 0 10 31.8 0.00 3.20 35.00
5 FLO S BOY SAM Mr Joe Roome 0 8 31.8 4.00 0.00 35.80
6 VODKA SUNRISE Miss Bella Lee 0 2 30.3 0.00 8.00 38.30
7 LEMON TWIST Mrs Deborah Rusden 0 0 33 4.00 2.00 39.00
8 SAM Miss Zoe Boyles 0 2 31.3 0.00 9.20 40.50
9 DIADOCTRA Mr Alexander Bragg 0 0 32.8 4.00 4.40 41.20
10 WISHEL LIMITED EDITION Miss Suzy Reed 0 0 33.3 4.00 7.60 44.90
11 FLY THE FLAG II Mr Thomas Heffernan Ho 0 0 30.8 8.00 8.80 47.60
12 ST DOMINICK Miss Harriet Congdon 0 0 39 4.00 5.20 48.20
13 KNOCKADERRY MONBEG Mr Jesse Poyntz-wright 0 0 28.5 0.00 20.00 48.50
14 ADVANCE TO GO Miss Caitlin Oldham 0 0 33 8.00 11.20 52.20
15 PEPPER POSTPONED Miss Caroline Harris 0 0 38.5 8.00 7.60 54.10
16 PEMBROKE MASTER PIECE Miss Joanna Dunn 0 0 34.3 8.00 15.60 57.90
17 ICEFORD JIGSAW Miss Charlotte Cooke 0 0 31.8 0.00 39.60 71.40
R THEO DU'PILIA Miss Ceri Edwards 0 0 33.5 12.00 R R
W SMOKE RING Mrs Clare Austin 0 0 32.3 W W
W HOLNEST FINNEGAN Miss Boo Walters 0 0 W W
R ON A MISSION Miss Jessica Browning 0 0 32.3 0.00 R R
E RF COLUMCILLE LEADER Miss Libby Galloway 0 0 32.3 16.00 E E RF
R MOON OVER MELODY Miss Natasha Brent 0 0 34.8 R R
Optimum XC Time - 05.39
BE100 - Section P
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 DAZZLING INTUITION Mr Tom McEwen 0 16 26.3 0.00 2.40 28.70
2 JYPRESSE-E Mr Sam Griffiths 0 14 28.8 0.00 0.00 28.80
3 HAGONDA Mr Stephen Heal 0 12 31 0.00 0.00 31.00
4 FERNHILL BELEZA Miss Isny O'Donnell 0 10 32.3 0.00 1.20 33.50
5 TC CELTIC CLOVER Miss Line Andresen 0 8 29.8 4.00 0.00 33.80
6 SHANNONDALE VARSITY Mr Dickon Reader 0 6 30.5 4.00 0.00 34.50
7 MONBEG SHELBY Miss Dani Evans 0 4 32 4.00 0.00 36.00
8 BALLYMOLLOY DICCON Mr Harrison Chart 0 4 30.5 0.00 6.40 36.90
9 OOPSY DAISY Miss Alice Darby 0 2 35.3 0.00 2.00 37.30
10 MEELICKISLAND LIGHTING Miss Matilda Williams 0 0 32 4.00 2.80 38.80
11 BALDHU HIGH TIDE Miss Lucy Cayford 0 0 35.8 4.00 0.00 39.80
12 JOHNNY BE GOODE WFS Miss Althea Bleekman 0 2 33 0.00 6.80 39.80
13 PRUSSELLSTOWN CAVALIER WOII Peter Pagan-Skelley 0 2 32.5 0.00 9.20 41.70
14 LOUGHEHOE COUGAR Miss Danielle Dunn 0 0 33.8 8.00 0.00 41.80
15 BARNEY FROM TYANEE Miss Lauren Dallison 0 2 33.5 0.00 8.40 41.90
16 COOLEY COUNTDOWN Miss Dani Evans 0 2 32.3 0.00 9.60 41.90
17 QUINNIES BUSTER Miss Grace Williams 0 0 38 4.00 0.80 42.80
18 CALTRA FLYING POWER Miss Lucy Steven 0 0 39 4.00 0.00 43.00
19 ROSSHAVEN LAST FLIGHT Miss Karen Rickards 0 0 36.5 4.00 3.20 43.70
20 MR SAM CRUISING Miss Line Andresen 0 0 31.3 4.00 8.80 44.10
21 UNNAMED (808245) Miss Alice Procter 0 2 42 0.00 2.80 44.80
22 KNOCK GLEN Mr Sam Morrison 0 0 37.3 8.00 2.40 47.70
23 PENOLVA HIGH HOPES Miss Elizabeth Payne 0 0 34.3 8.00 8.80 51.10
24 PRIMAL KNIGHT Ms Ali Wilkes 0 0 30.5 12.00 12.40 54.90
25 CAPTAIN COOLEY Mr Alexander Whewall 0 0 33.5 4.00 18.40 55.90
26 FALAISE DE RIVERLAND Mr Tom McEwen 0 0 36.3 0.00 38.00 74.30
27 ROCK AND ROLL CAPTAIN Miss Aggie Waldron 0 0 35 0.00 46.40 81.40
28 CAILINS BLACK RUE Miss Line Andresen 0 0 37.5 4.00 66.40 107.90
29 GUVANDA JR Miss Jemima Griffiths 0 0 36 4.00 85.60 125.60
30 BB TYSON Miss Ellen Cameron 0 0 32.5 4.00 104.80 141.30
31 KINGSTON JT Mr Alberto Giugni 0 0 33.8 19.00 96.00 148.80
E R3 GUILLAUME II Miss Emily Kendall 0 0 31.5 0.00 E E R3
W THE LATECOMER Miss Abigail Baker 0 0 33 W W
E RF FAIRWAY Miss Millie Juleff 0 0 31.5 0.00 E E RF
W BALLINGOWAN CLOUD NINE Miss Lucy Steel 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.39
BE100 - Section Q
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 WOOTTONHEATH PRIVATE RYAN Miss Lily Jessup 0 16 26.5 0.00 1.60 28.10
2 JONES Z.G Miss Harriet Gilbertson 0 14 28.3 0.00 2.00 30.30
3 CAVATINA ROSE Miss Taggy Forester-bennett 0 12 26.8 4.00 0.00 30.80
4 BUTTON BAY Mr Dickon Reader 0 10 31.8 0.00 0.00 31.80
5 KINGSMAN CAVALIER Miss Emily Callard 0 8 28 4.00 0.00 32.00
6 KOBOLIVIA VDL Miss Dani Evans 0 6 28.8 0.00 3.20 32.00
7 ROYAL OAK HEART Mrs Lizzie Clark 0 4 28.5 4.00 0.00 32.50
8 KINGSTON Miss Marianna Sawyer 0 4 27 4.00 1.60 32.60
9 FORTSIDE COBRA Mr Freddie Carden 0 4 33 0.00 0.00 33.00
10 SHANNONDALE CASPER Mr Stephen Heal 0 0 22.3 12.00 0.80 35.10
11 BAGHEERA Miss Georgia Wood 0 2 34 0.00 1.20 35.20
12 CLONSHIRE ON TREND Mr Will Rawlin 0 2 35.5 0.00 0.00 35.50
13 AUBURN TURVEY Mr Sam Griffiths 0 2 31 0.00 4.80 35.80
14 USKERTY DIAMOND LAD Mr Cameron Beer 0 0 33.5 4.00 0.00 37.50
15 CARTOON HERO Mr Tom McEwen 0 0 24.8 8.00 6.00 38.80
16 FEELING FANTASTIC Miss Abigail Burbidge 0 0 34.5 4.00 0.80 39.30
17 GLENSENSAW ROBIN Mrs Charlotte Billson 0 2 32.3 0.00 8.00 40.30
18 MBF ONLINE Miss Rebecca Wren 0 0 36 4.00 2.00 42.00
19 DEARDS SIR KNIGHT Mr Tim Rogers 0 0 30.8 4.00 11.60 46.40
20 DRAWN FREE Mr Jonathan Leech 0 0 35 8.00 5.20 48.20
21 SPIRIT XI Miss Jess James 0 0 28.8 8.00 11.60 48.40
22 DANI Mr Harry Page 0 0 36 16.00 0.00 52.00
23 A TOUCH OF SPORTSFIELD Mr Alberto Giugni 0 0 30 8.00 16.40 54.40
24 FREEFALL Miss Emily Kendall 0 0 32 4.00 20.40 56.40
25 HH MONBEG VOGUE Miss Alicia Hawker 0 0 25.3 4.00 33.20 62.50
26 LISLEE JASPER Mr Alberto Giugni 0 0 32.3 16.00 25.60 73.90
27 BONMAHON BLUE LADYBIRD Mr Tim Cheffings 0 0 30.8 8.00 39.60 78.40
28 DONT TELL THE HUSBAND Mr Guy Richards 0 0 34.5 16.00 28.40 78.90
29 THOMSONBROOK TOP GEAR Miss Madeleine White 0 0 33.8 8.00 60.80 102.60
30 FELDERHOF Miss Charlotte Treichl 0 0 30.3 0.00 85.20 115.50
31 GURRAUN SUMMER Miss Layla Felgate 0 0 35.3 0.00 105.20 140.50
W ACAPELLA LUX Miss Leia Massey 0 0 39.5 4.00 W W
R GILLOGUE CLOVER Mrs Caroline Hutchens 0 0 34.8 4.00 R R
E R3 BANDMASTERS MAID Miss Finlay Scott 0 0 31.5 4.00 E E R3
R KAYF SUPREME Miss Alice Procter 0 0 37.8 1.00 R R
W JOHANNA TER KRAVELL Z Miss Molly Russell 0 0 40.3 8.00 W W
Optimum XC Time - 05.39
BE100Open - Section R
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 TULLAMORE DEW II Miss Emma Manton 0 16 25.8 0.00 2.40 28.20
2 IN FASHION TOO Mr Toby Pigott 0 14 28.8 0.00 0.00 28.80
3 FANAD WEST CALLARDO Mr Tim Cheffings 0 12 29.3 0.00 0.40 29.70
4 RANDOON CARA Miss Taggy Forester-bennett 0 10 29.8 0.00 0.00 29.80
5 ROSSDARRAGH NERO Miss Charlotte Rowe 0 8 29.8 0.00 0.00 29.80
6 DOLMEN DU CONCORDE Miss Sarah-Jane Brown 0 6 30 0.00 0.40 30.40
7 STONEHAVENS STAR QUALITY Miss Charlotte Rowe 0 4 30.5 0.00 0.00 30.50
8 KOLESTON PERFECT Miss Torie Sleep 0 4 31.5 0.00 0.00 31.50
9 JANNIMESA JEWEL Miss Althea Bleekman 0 4 32 0.00 0.00 32.00
10 AMAZINGMIKA Miss Poppy Wilkinson 0 4 32.5 0.00 0.80 33.30
11 STORMY BAY Miss Alicia Hawker 0 0 29.5 4.00 0.40 33.90
12 PURDIES DAFFODILLY Miss Rebecca Brunt 0 2 32 0.00 2.40 34.40
13 EMBEZZLED LAW Mrs. Emilia Pritchard 0 2 32 0.00 4.00 36.00
14 WILLIAM HENNESSEY Miss Harriet White 0 0 32.3 4.00 0.00 36.30
15 TROYS MIMI Miss Lydia Stuart 0 0 31.5 4.00 1.20 36.70
16 ZANDICO Mr Max Forster 0 2 34.3 0.00 3.60 37.90
17 FORT MCMURRAY Miss Serena O'Brien 0 2 32 0.00 6.00 38.00
18 CLOHERVIEW SUNSET Miss Melissa Pollett 0 0 29.5 4.00 5.60 39.10
19 JOYRIDE II Mrs. Naomi Scala 0 0 30.5 4.00 5.20 39.70
20 EMERALD SPIRIT II Miss Jess Rimmer 0 0 32.8 8.00 0.00 40.80
21 LANDMARK DANDY Mrs Jo Retallack 0 0 28.5 8.00 4.40 40.90
22 DUGGANS DRIFT Mrs Jane Reed 0 0 32.5 9.00 0.00 41.50
23 NEWMARKET COBBLER Miss Anna Longford 0 0 30.8 4.00 8.00 42.80
24 CROSSDRUM ARKADE Mr Joe Hardwick 0 2 32 0.00 15.20 47.20
25 IMONA Mr Michael Hewlett 0 0 31.3 4.00 12.40 47.70
26 OPPOSITION EQUITES Miss Yasmin Steven 0 0 36 12.00 0.00 48.00
27 BRYAN HABANA M2S Miss Isobel Allott 0 0 30.8 8.00 9.20 48.00
28 CUTTON BENTLEY Miss Charlie May Ainsworth 0 0 30.8 0.00 20.00 50.80
29 URMA BK Miss Rebecca Giorgetti 0 2 35.3 0.00 21.60 56.90
30 CHIARDILUNA Mr Paolo Belvederesi 0 2 30 0.00 29.60 59.60
31 DISERT JOE Miss Emily Dinnis 0 0 30.5 0.00 32.00 62.50
32 MAGNIFIQUE VAN DE DOORNHAAG Mrs Alexandra Haggard 0 0 26.3 0.00 38.00 64.30
33 FOR FUN AND GLORY Mr Helen Revington 0 0 29.8 4.00 46.40 80.20
34 ULTIMATE LAW Mr John Tilley 0 0 31.5 4.00 70.00 105.50
35 CLOONBARRY FLARE Ms Cally Moore 0 0 31.5 0.00 118.00 149.50
E AR JACK IN THE BOX IV Miss Matti Mercer 0 0 31 8.00 E E AR
E RF JAGER BOMB Miss Constance Chapman 0 0 30.8 4.00 E E RF
W FUTURISTIC III Miss Alannah Grieve 0 0 W W
W MOUNTTEMPLE MISTRESS Miss Jess Rimmer 0 0 W W
E RF BRECHFA MEDROD Miss Eleanor Harmsworth 0 0 32 0.00 E E RF
Optimum XC Time - 05.39
BE100Ou18 - Section N2
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 NORTH STAR II Miss Pippa Royle 0 16 26.8 0.00 0.00 26.80
2 SWEET RIOT Miss Ellouise Bragg 0 14 29 0.00 7.60 36.60
3 HARTHILL ZARA Miss Lottie Royle 0 12 32.5 0.00 8.80 41.30
4 JUST SID Miss Charlie Piper 0 2 35.8 0.00 7.60 43.40
5 FLYTE Miss Lara Clarkson 0 0 34 4.00 5.60 43.60
6 BEECH HILL KIKO CLOVER Mr Freddie Cooper 0 0 28.5 4.00 14.80 47.30
E R3 GRANBY MR FINNLAY Miss Georgie Woodward 0 0 30.8 0.00 E E R3
W GIMI I DO IT Miss Molly Adams 0 0 33.8 12.00 W W
R STORM JACK Miss Amy Stewart 0 0 46.5 4.00 R R
R DI SORRANO Miss Hollie Sprague 0 0 28.5 0.00 R R
E AR HORATIO DN Miss Elizabeth Barratt 0 0 34.5 4.00 E E AR
Optimum XC Time - 05.39
BE100Ou18 - Section O
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 STAR 12 Miss Alice Gates 0 16 31.3 0.00 0.00 31.30
2 PURE TRENDSETTER Miss Ellie Fredericks 0 14 32.8 0.00 0.00 32.80
3 HUGO XII Miss Pippa Royle 0 12 33.5 0.00 0.00 33.50
4 KILTOWN DREAMER Miss Rachel Brown 0 10 33.5 0.00 0.00 33.50
5 HOB NOGGLIN Miss Charlotte Manton 0 8 34.8 0.00 0.00 34.80
6 LVS MOVISTAR Miss Elizabeth Barratt 0 6 32.8 0.00 2.00 34.80
7 CASTLECOOTE STORM Miss Sophie Jackson 0 4 35.3 0.00 0.00 35.30
8 CORRIEVIEW MOLLY Miss tara coyle 0 4 35.5 0.00 0.00 35.50
9 MIDNIGHT DANCER II Miss Charlotte Cooke 0 2 32 0.00 4.80 36.80
10 SAM MY GREY LAD Miss Lottie Gunter 0 2 33 0.00 4.00 37.00
11 REHY MBF Miss Millie Rogers 0 2 33.3 0.00 4.00 37.30
12 SHANNONDALE XANDER Miss Rosie Fowler 0 2 34.5 0.00 4.00 38.50
13 DYABLO Miss Livvy Dorman 0 2 34.8 0.00 4.40 39.20
14 BLOOMFIELD TIGER TWO Miss Ellouise Bragg 0 2 33.8 0.00 6.40 40.20
15 KELLEN Miss Fiona Wedden 0 0 32.8 8.00 0.00 40.80
16 SOS UNICORN Miss Harriet Hayley 0 0 37.8 4.00 0.00 41.80
17 CAMILLO WE Miss Ella Howard 0 0 32 8.00 2.00 42.00
18 ELI Miss Robin Klaver 0 0 31 8.00 4.40 43.40
19 DBS HOUDINI Miss Chloe Dunn 0 2 37.5 0.00 11.20 48.70
20 MISS MARTA Miss Phoebe Frost 0 0 40.5 4.00 6.00 50.50
21 TANZANITE SILVER LINING Miss Amelia Struel 0 0 35.3 8.00 13.60 56.90
22 NEXUS PRINCE Miss Sophie Lee 0 0 36.3 0.00 22.80 59.10
23 JONES VDL Miss Molly Rattue 0 0 37 4.00 19.60 60.60
24 ZADOK D Miss Charlie Piper 0 0 34.5 0.00 30.80 65.30
25 GREDINGTON JIGSAW Ms Sasha Williams 0 0 47.8 8.00 11.20 67.00
W STEVERHEIDES VUVUZELA Miss Georgie Woodward 0 0 39.8 24.00 W W
R LIMITED EDITION TWO Mr James Clarkson 0 0 41.3 8.00 R R
E R3 DROMORE GATEHOUSE JORDAN Ms Devon Street 0 0 37.8 0.00 E E R3
E WESTER AIKEMAS LEBRECHT Miss Megan Pocock 0 0 34 E E
E RF FIVALE INDIAN ART Miss Scarlett Vaux 0 0 30.8 0.00 E E RF
R BONNY TOO Miss Tilly Swanton 0 0 34 4.00 R R
W GTOKWIK Miss Clemmie Kerridge 0 0 35.3 0.00 W W
R KING LEOPOLD Miss Flora Spenlove-Brown 0 0 37.5 8.00 R R
W CARRICK DIAMOND RIVER Miss Alaya Arden 0 0 41.8 W W
W DEELSIDE RED ADAIR Miss Iris Anderson 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.57
BE90 - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 ANNSFORT LANCE Mr Tom Grant 0 8 25.8 0.00 0.00 25.80
2 TAGHAIRT Mr James Shaw 0 7 31.5 0.00 0.00 31.50
3 SPARHANGER VELVET Mrs Camilla Albery 0 6 28.5 4.00 0.80 33.30
4 JUST IN THYME X Miss Sarah Howie 0 5 30.5 0.00 2.80 33.30
5 LUSIANA SPRITE Miss Samantha Simmons 0 4 34.8 0.00 0.00 34.80
6 SOVIET HEATHERS STAR Miss Fern Bennett 0 3 32.3 4.00 0.00 36.30
7 TIGER IMAGE Miss Sarah Shaw 0 2 35 0.00 1.60 36.60
8 QUALITY HFS Miss Deia Tollman 0 2 31.5 4.00 1.20 36.70
9 WHITETREE COOLEY Miss Aimee Swinton-clark 0 2 28.3 4.00 4.80 37.10
10 LEYROY BROWN MAN ABOUT TOWN Miss Roxi Foster 0 2 29.5 8.00 0.00 37.50
11 VORVASHILL VERTIGO Ms Alys Matravers 0 1 32 0.00 6.80 38.80
12 GLASSON ROSE Mrs Sofia Williams 0 0 35 4.00 0.00 39.00
13 NORTHCOUNTRY LADY TABITHA Miss Allisya Fattore 0 0 36.8 4.00 4.40 45.20
14 KILLEA COCO BLUE Miss Laura Stafford 0 1 27.5 0.00 18.00 45.50
15 MIGHTY NEWS Mrs Essie Barker 0 0 33.3 3.00 10.40 46.70
16 FRECKLETON MATTINA Miss Becky Littleton 0 0 33 12.00 6.00 51.00
17 POACHERS CRUISE Mr Hamish Clarke 0 0 29.8 0.00 22.40 52.20
18 TYRELLA KOALA Ms Hattie Shaw 0 0 33.8 4.00 16.40 54.20
19 BRIDGETS TEAM Miss Vicky Mather 0 0 33.3 4.00 17.20 54.50
20 CATAQUACK Miss Emma Edwards 0 1 34.8 0.00 22.40 57.20
21 FERODO Miss Josephine Spring 0 0 27.8 8.00 23.20 59.00
22 RATHMORRISSEY HELIUM Mrs Louisa Donovan 0 0 32.8 12.00 15.60 60.40
23 MARS Miss Line Andresen 0 0 35.5 21.00 7.60 64.10
24 REVE DE GOSSE Mrs Lisa Robinson 0 0 31.3 8.00 25.60 64.90
25 WOODLANDS SILVER CLOUD Mrs Karen Cowling 0 0 30.8 4.00 33.20 68.00
26 JALEXIA Miss phoebe putt 0 0 35.5 0.00 34.00 69.50
27 FOXLAW Miss Cassy Pearce 0 0 31.3 0.00 46.00 77.30
28 HUNTSMAN.COM Miss Rachael Watson 0 0 34.8 8.00 40.40 83.20
29 COMBE BREEZE Miss Gemma Wells 0 0 38.8 4.00 83.20 126.00
30 MARGO (802974) Miss sarah fliege 0 0 32.5 1.00 112.80 146.30
R LIMITLESS SOURCE Miss Tamara Egglestone 0 0 30.3 0.00 R R
R JUST BECAUSE II Mrs April Richards 0 0 36.3 R R
R TEARS FOR FEARS Mrs Sarah Taborda 0 0 33.5 12.00 R R
W PRIMITIVE MORNING Mrs Lindsay Griffiths 0 0 W W
E NIGHT SKY Miss Lilly Hannaway 0 0 38.8 E E
E AR KINNARD LAD Dr Sarah Martin 0 0 27.8 21.00 E E AR
E AR BOBBI BROWN II Ms Debbie Radford-lewis 0 0 30.5 0.00 E E AR
E AR NAOMIE VAN DE BROUWERSHOEVE Mrs Lara Salter 0 0 35.8 0.00 E E AR
W DOORAGE FLASHMAN Miss Ines Mitchell 0 0 W W
R LEESTONE FREDDIE Miss ISOBEL THOMAS 0 0 34.8 0.00 R R
E AR BRENDONHILL STARLET Mrs Rachel Shire 0 0 30.3 4.00 E E AR
Optimum XC Time - 05.57
BE90 - Section K1
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 RICO III Miss Alison Stewart 0 8 28 0.00 1.20 29.20
2 WOODLANDS BE ELLIOT Mr Simon Derby 0 7 32 0.00 0.00 32.00
3 KINGS CRUSADER Miss Hannah Mann 0 6 32.3 0.00 0.00 32.30
4 HER NAME IS LOLA Dr Emma Farrar 0 5 33 0.00 0.00 33.00
5 HOLLYPARK ROYAL QUALITY Miss Amy Barlow 0 4 28.8 0.00 5.20 34.00
6 BEECHY VAN BASCO Mrs Tonia Ainsworth 0 1 29.8 0.00 8.00 37.80
7 QUAINTON TARANTINO Miss Charlotte Hoare 0 0 28.3 4.00 10.80 43.10
8 WILLOWAY HANDSOME HARRY Miss Janine Paterson 0 0 31.3 8.00 4.80 44.10
9 MONARD SILVER JOSE Miss Charlotte Littlewood 0 0 34 8.00 8.40 50.40
10 VIVID UP B Mr Olly Stafford 0 1 31.5 0.00 22.80 54.30
11 DEREEN FLYER Miss Rachel Wilkinson 0 0 32.5 0.00 40.00 72.50
12 SAUNDERSCOURT FURISTOS Miss Lydia Stuart 0 0 31 0.00 47.60 78.60
13 SPRINGTIME SUN Miss Bethany Cork 0 0 29.5 0.00 49.60 79.10
14 ARISCA DE PRAVIA Dr Alexander Bush 0 0 31.8 0.00 64.00 95.80
15 GREATHILL SAHARA Mrs Dani Wills 0 0 36.8 12.00 53.20 102.00
E HF MIDNIGHT RUBY Mrs. Helen Buckland 0 0 31.5 0.00 E E HF
R VALDOCTRO Miss Hannah Pearce 0 0 29 12.00 R R
E RF TITANIA (5) Miss Line Andresen 0 0 30.8 0.00 E E RF
W WITCHCOMBE TOBY Miss Jessica Gopal 0 0 W W
W SUMMERHILL OREO Miss Emily Rix 0 0 32.5 24.00 W W
Optimum XC Time - 05.57
BE90 - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 ROCHESTOWN HARD ROCK HOUSE Mr Joe Roome 0 8 27.8 0.00 0.00 27.80
2 DONAIL BEAUANCO Mrs Sheila Williams 0 7 28 0.00 0.00 28.00
3 SCT SEA BREEZE Miss Taggy Forester-bennett 0 6 29.3 0.00 0.00 29.30
4 GEORGE VIII Mrs Hannah Rose-Franks 0 5 24.5 4.00 1.60 30.10
5 BLUEWOOD KASSIAN Miss Georgie Porter 0 4 29.8 0.00 3.60 33.40
6 PHEONIX II Mrs Karen Long 0 3 32 0.00 1.60 33.60
7 UNNAMED (808241) Miss Line Andresen 0 2 32.8 0.00 6.80 39.60
8 AMANDI VIVENDI Mrs Lucy Henretty-Lee 0 2 30.8 0.00 10.80 41.60
9 TREVADLOCK JUBILEE BLUE Miss Poppy Stiles 0 2 30.3 0.00 12.40 42.70
10 WHAT A WONDER Mr Harry Robinson 0 0 34 8.00 0.80 42.80
11 CAHERROSS DUKE Miss Katey Cuthbertson 0 0 34 8.00 1.60 43.60
12 SIMBA Miss ISOBEL THOMAS 0 0 30.5 14.00 1.20 45.70
13 RAHALE ROBIN Miss Amy Blake 0 0 31.8 8.00 6.40 46.20
14 FIREFLY FLORRIE Miss Molly Spearman 0 0 31.8 12.00 4.40 48.20
15 GUNDAHAR Miss Jasmine Sleeman 0 0 34.8 4.00 10.80 49.60
16 RIVERSDALE WHIST Mrs Xanthe Smith 0 1 32 0.00 19.60 51.60
17 NIGHT IN SILVER SAND Mr Mat Baker 0 0 31 4.00 17.60 52.60
18 THE KINGS WARRIOR Miss Sarah Stokes 0 0 29.8 12.00 13.60 55.40
19 AUTUMN BRIGHT STAR Mr Andrew Parry 0 0 28.3 0.00 29.60 57.90
20 ARDLONAN JACKO Miss Beth Ford 0 0 34.3 12.00 14.80 61.10
21 OLLERSET ADONIA Miss Abi Grant 0 0 41 4.00 17.60 62.60
22 ALICE Mr Stephen Way 0 0 30.5 0.00 34.00 64.50
23 BROWNSCOMBE FELIX Miss Judi Roome 0 0 27.3 10.00 31.60 68.90
24 MIDSUMMER FAERIE Mr Simon M Moore 0 0 30.8 0.00 39.60 70.40
25 LLANBERIS GLACIER Miss Caitlin Moffatt 0 0 33.3 0.00 40.00 73.30
26 HELEN OF HIGH COVE Miss Elle Chown 0 0 29.5 8.00 39.20 76.70
27 WILKISMOOR WICHITA Mrs Caroline Thompson 0 0 31.3 4.00 46.40 81.70
28 WILD BOY Miss Hannah Preston 0 0 33.8 5.00 47.60 86.40
29 IGOUGO Miss Fiona Rawle 0 0 32.5 4.00 50.80 87.30
30 FONNIC Miss Caitlin Astley-jones 0 0 28.5 0.00 82.40 110.90
E RF HORGANS SWEET MELODY Mrs Michaela Doyle 0 0 31.5 0.00 E E RF
W ST MAWGAN VALETTA Miss Emma Adams 0 0 W W
W TIGGER OF TRUSLOE Miss Maddison Sole 0 0 37.5 W W
E NASEBY Miss Naomi Round 0 0 32 E E
E RF IZORA VAN THIUNAS Mr Gilles Serbource 0 0 33.5 0.00 E E RF
W SWEETCOMBE HUNTSMANS GIRL Mrs Nicole Windley 0 0 W W
R LEGENDS DUNN BEAUTY Miss Libby Collier 0 0 31.8 R R
R WILDFIRE DIXI Miss Tegenn Greenaway 0 0 31.5 4.00 R R
W JJAYS HAVANA Miss Olivia Shuter 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.57
BE90Open - Section J2
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 COOMBELAND BALLADEER HSH Mr Rupert Batting 0 8 29.5 0.00 0.00 29.50
2 FLAMBOYANT Mr Max Warburton 0 7 29.3 0.00 0.40 29.70
3 COOMBELAND TIGER ROSE RUMOUR Mr Rupert Batting 0 6 34.3 0.00 0.40 34.70
4 COOMBELAND TALISMAN Mr Rupert Batting 0 0 28.5 8.00 0.00 36.50
5 COOL REBEL Miss Caroline Harris 0 0 29 4.00 4.40 37.40
6 ROCKSTAR IV Mrs Julia Norman 0 1 35 0.00 3.20 38.20
7 MIND OVER MATTER Mr Oscar Oldham 0 1 33.3 0.00 6.80 40.10
8 YOUNGSTARS MANHATTAN Miss Charlie Perrott 0 1 30 0.00 12.80 42.80
9 CHYTODDEN CRYSTAL ROSE Miss Harriet Dance 0 1 33.5 0.00 13.60 47.10
10 ALCODATO Miss Alex Mobbs 0 0 39.8 4.00 6.40 50.20
11 SWEET JEMIMA Mrs Julia Norman 0 0 40 12.00 4.40 56.40
12 SET ALIGHT Miss Althea Bleekman 0 0 28.8 8.00 44.80 81.60
13 MYSTIC PARK WORLDMASTER Miss Charlotte East 0 0 28.5 25.00 80.00 133.50
W MASTERCLASS Mr Alexander Bragg 0 0 24.5 0.00 W W
E KING LOUIS Mrs Mary King 0 0 29.5 0.00 E E
Optimum XC Time - 05.57
BE90Ou18 - Section J1
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BOWHAYLANDS SKYFALL Miss Miya Johns 0 8 36.3 0.00 0.00 36.30
2 CLOGHEEN BLADE RUNNER Miss Rachel Brown 0 7 36.5 4.00 0.00 40.50
3 MIS FANTASTIC Miss Fleur Kingsford 0 6 33.8 0.00 6.80 40.60
4 MGH ANNAGHMORE Miss Charlotte Jordan 0 5 34 4.00 4.40 42.40
5 DEES SPELLBINDER Miss Katie Heal 0 4 34.5 8.00 0.00 42.50
6 IRISH AFTER SHOCK Miss Abbie Rogers 0 0 32 0.00 20.00 52.00
7 TYAN LADY ORTIZ Miss Harriet Barnes 0 0 36.8 4.00 11.60 52.40
8 KILLALOE RASMUS Miss Lucy Vaux 0 0 32 4.00 18.00 54.00
9 UPDOWN DAI Miss Megan Tucker 0 0 37.8 8.00 11.60 57.40
10 KILNHANGERS LITTLE GEM Miss Molly Frampton 0 0 32 0.00 35.20 67.20
11 GINGER GOLD Miss Elsa Cardale 0 0 38.5 4.00 29.20 71.70
12 HISTY LADY Miss Alice Major 0 0 37.5 0.00 36.40 73.90
13 JAZZ MASTER Miss Gabriella Cachia 0 0 36.5 26.00 18.40 80.90
14 PRO DANTE Miss anna ingvaldson 0 0 34 8.00 64.40 106.40
15 MILLIE MAGIC Miss Molly Joyner 0 1 44.3 0.00 94.80 139.10
R BORA DENZEL Mr Billy Cooper 0 0 33.3 0.00 R R
R ARDWHOLIHANE HERO Miss Bronte Monks 0 0 31.8 0.00 R R
E AR BAY BANDIT Miss Abbie Coutanche 0 0 36.8 4.00 E E AR
R HAMIRO Miss Iona Stokes 0 0 39.5 0.00 R R
E RF REUBENS BELTAINE Miss Imogen Cole-Holland 0 0 29.5 0.00 E E RF
E RF NANKIN W Miss Holly Morris 0 0 35.3 0.00 E E RF
W CLOONMORE MAGIC Mr Toby clapham 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.57
BE90Ou18 - Section K2
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 OPPOSITION DETECTIVE Mr Freddie Ravenscroft 0 8 25.3 0.00 0.00 25.30
2 BALLYLEE PORT ROE Miss anna ingvaldson 0 7 29.3 0.00 0.00 29.30
3 GEORGIA RAIN Miss Emily Bailey 0 6 24.8 0.00 5.20 30.00
4 TOWERHILL SHAMIE Miss Chloe Dunn 0 5 27.8 0.00 3.60 31.40
5 PEASEDOWN TONERS NEO Miss Charlie Woodhouse 0 4 27.8 0.00 5.20 33.00
6 CHASE THE ARTIST Miss Pepper Pritchard 0 1 27.8 0.00 7.20 35.00
7 FAIRY Z Miss April Masters 0 0 31.5 4.00 2.80 38.30
8 MARCH IN TIME Miss Madeleine Gladston 0 0 24.8 12.00 2.00 38.80
9 JIM GIN Miss Katie Corbin 0 1 33.5 0.00 8.80 42.30
10 CAHERLISTRANE SNOW DROP Miss Nell Reckitt 0 0 39.5 4.00 0.00 43.50
11 BILLY ELLIOT IV Mr Joshua Sully 0 0 31.5 8.00 5.60 45.10
12 BANDALERA Miss Scarlett Small 0 0 31.5 5.00 18.80 55.30
13 KELSHAMORE DANDY Miss Alice Tregoning 0 0 28.5 4.00 22.80 55.30
14 FOURSTAR BUCK Miss Abi Stuart 0 0 35.5 0.00 20.00 55.50
15 HOMERUS Miss Tabitha Stephenson 0 0 30.5 17.00 13.60 61.10
16 SPOT ME Miss Neha Walker 0 0 29 0.00 36.40 65.40
17 KNOCKENPOWER MINNIE Miss Iris Nicholson 0 0 31 4.00 31.60 66.60
18 GOLD DIGGER II Miss Tilly Balysz 0 0 32 4.00 80.80 116.80
W AMIGO Mr Toby clapham 0 0 W W
E R3 DELHURENS UPSEY DAISY Mr. Jonny Lee 0 0 39.8 0.00 E E R3
Optimum XC Time - 05.53
I - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 VELMA Miss Dani Evans 12 0 30.7 0.00 0.40 31.10
2 HORACE SLUGHORN Miss Nici Wilson 10 0 21.8 0.00 16.00 37.80
3 SHANNONDALE ARISTO Mr Alexander Bragg 8 0 24.8 4.00 9.60 38.40
4 CLOUD K Miss Kathryn Robinson 6 0 27.3 4.00 8.40 39.70
5 ESI BETHANY BAY Mr Paolo Torlonia 4 0 28.6 0.00 13.20 41.80
6 THE DUMB BLONDE Mrs Louise Harwood 2 0 33.9 0.00 9.60 43.50
7 ISINGTON IRISH SPIRIT Mr Harry Dzenis 2 0 35.7 0.00 8.00 43.70
8 D.DAY Miss Caroline Harris 2 0 31.1 4.00 9.60 44.70
9 BELONA Mr Max Warburton 0 0 32.1 5.00 8.00 45.10
10 AMBASSADORS DISGUISE Miss Cassandra Price 0 0 23 15.00 8.00 46.00
11 COOLEY CARNIVAL LADY Miss Charlotte Agnew 0 0 29.3 18.00 3.60 50.90
12 RLE NINA VAN OVERIS Z Mr Aaron Millar 0 0 30.7 4.00 16.40 51.10
13 GLADSTONE II Miss Ginny Thompson 0 0 28.9 1.00 22.00 51.90
14 HOUDINI VIII Mr Matthew Glentworth 0 0 26.8 8.00 19.20 54.00
15 FADELINE Mrs Lucy Jackson 0 0 32.1 4.00 19.60 55.70
16 TAYBERRY Mr Thomas Heffernan Ho 0 0 37.5 12.00 6.40 55.90
17 CURTIS DES CHAUMES Mr Gilles Serbource 0 0 28.9 7.00 20.00 55.90
18 CAPITAINE DE HUS Z Miss Ginny Thompson 0 0 30.7 4.00 24.00 58.70
19 LEGACY Mr Tim Cheffings 0 0 31.8 8.00 20.00 59.80
20 FUTURE GRAVITIE Miss Taggy Forester-bennett 0 0 30 8.00 24.80 62.80
21 EUPHORIE Mr Lorenzo Monachesi 0 0 30.9 24.00 8.00 62.90
22 SHANNONDALE MARIO Mr Bill Levett 0 0 27.3 17.00 27.20 71.50
23 TOP HONOURS Mr Max Warburton 0 0 29.3 7.00 44.80 81.10
24 SPRING MORNING Mr Tom McEwen 0 0 30.9 8.00 50.40 89.30
25 MGH WALL STREET Miss Flora Elliott 0 0 32.7 4.00 60.00 96.70
26 TYBALT JX Mr Charles Foot 0 0 35.7 8.00 85.20 128.90
HC ANNAGHMORE BONITA Miss Harriett Beaumont 0 0 33.6 4.00 0.00 60.40
W DESTINO BELLO Miss Courtney Romcke 0 0 W W
E RF DARCY DE LA ROSE Mrs. Georgie Campbell 0 0 20.2 0.00 E E RF
E R3 FARUQ ALDRUP Miss Hollie Swain 0 0 22.7 4.00 E E R3
W MONBEG HENDRICKS Mrs Kitty King 0 0 25.5 0.00 W W
R CARRICK DIAMOND BARD Mr Alex Holman 0 0 26.4 4.00 R R
E R3 OUTBACK II Miss Laura Collett 0 0 22.7 8.00 E E R3
E LISNAUGHT LADY CRUISE Mrs Jo Rimmer 0 0 26.4 0.00 E E
W COOLROCK COOLEY Miss Bella Innes Ker 0 0 32.5 0.00 W W
W QUIMBA Mr Andrew Nicholson 0 0 28.9 29.00 W W
Optimum XC Time - 05.53
I - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 RICKER RIDGE RICOCHET Mrs Samantha Lissington 12 0 29.3 0.00 4.80 34.10
2 SPEEDWELL Mrs. Georgie Campbell 10 0 28.2 4.00 3.20 35.40
3 MHS BROWN JACK Mr Tom McEwen 8 0 28.4 4.00 8.00 40.40
4 MONBEG VOODOO Miss Bella Innes Ker 6 0 33.2 0.00 11.20 44.40
5 MOONLIGHT CHARMER Miss Laura Collett 4 0 26.4 8.00 13.20 47.60
6 PENHILLS OPTIMAX Mr Tom Grant 2 0 33.2 9.00 8.80 51.00
7 CALCOURT QUANTUM Mrs Lucy Jackson 2 0 32.1 8.00 11.60 51.70
8 MY EASTWOOD BRIGHTSIDE Mr Harry Dzenis 0 0 33.2 7.00 14.40 54.60
9 GASTON Mr Tim Cheffings 0 0 32.5 9.00 13.20 54.70
10 SOCIAL BUTTERFLY Ms Ali Wilkes 0 0 27.7 5.00 24.00 56.70
11 GREENLOUGH GAILE Mr Ben Edwards 0 0 31.8 12.00 15.60 59.40
12 MASHOOR Mr Alfie Haynes 0 0 40 19.00 1.20 60.20
13 CENTISSIMO Mr Daya Singh Hujan 0 0 34.8 12.00 13.60 60.40
14 RNH HENDRICKS NJ Mr Bill Levett 0 0 32.7 8.00 25.20 65.90
15 GLOBAL DHI DISCOVERY Miss Alex Kennedy 0 0 32.1 8.00 29.20 69.30
16 CALCOURT VERONA Mrs Sammi Birch 0 0 28.6 4.00 39.60 72.20
17 SOMETHING EXTRA Mr Tom McEwen 0 0 30.9 0.00 42.40 73.30
18 NPS DEVON Mrs Daisy Berkeley 0 0 33 4.00 36.80 73.80
19 GRANNCORD Miss Althea Bleekman 0 0 30.7 0.00 56.40 87.10
20 CHATEAU D YQUEM Z Mrs Charlotte Armstrong 0 0 32.1 0.00 66.80 98.90
21 MHS MONBEG JUNIOR Mrs Kitty King 0 0 27.5 4.00 74.00 105.50
22 SARAZEN BRIDGE Miss Laura Collett 0 0 31.6 4.00 70.80 106.40
HC BGS STAR ATTRACTION Mr Gordon Murphy 0 0 W 0
R CARRICKVIEW TIP TOP Miss Harriett Beaumont 0 0 34.1 10.00 R R
E R3 JACKPOT Mrs Polly Schwerdt 0 0 30.9 5.00 E E R3
R STAR ANISE II Miss Ginny Thompson 0 0 32.7 12.00 R R
E AR GOLD FLAME GUY Miss Sarah Holmes 0 0 33.2 0.00 E E AR
W DRUMNACONNELL NICO Miss Hollie Swain 0 0 31.1 4.00 W W
W FORTHRIGHT Mr Matthew Glentworth 0 0 W W
W HANLEEN DIDJERIDOO Miss Jamie-lee Day 0 0 W W
W GRS TWO Miss Henrietta Ewell 0 0 31.6 12.00 W W
W CARLINGFORDS HES A CLOVER Mrs Louise Harwood 0 0 31.1 0.00 W W
Optimum XC Time - 05.21
N - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 JASPER Miss Vicky Tuffs 6 0 23.8 0.00 0.00 23.80
2 GRAFIBA Mr Fred Powell 5 0 23.8 4.00 0.00 27.80
3 COOLEY PRINCESS Miss Khia Cadney-moon 4 0 29.8 4.00 0.00 33.80
4 CADIZ Miss Ella Flanagan 3 0 28 4.00 3.20 35.20
5 ERIN Mr Andrew Nicholson 2 0 32.3 0.00 4.00 36.30
6 GRAND CRU E Mr Max Warburton 1 0 32.5 4.00 2.00 38.50
7 CENTRE STAGE Miss Jemima Upton 1 0 25 0.00 13.60 38.60
8 KONTENDRO WSH Mrs Julia Norman 1 0 34.5 0.00 4.40 38.90
9 DIAMOND ZEST Miss Flora Elliott 1 0 34.5 0.00 4.40 38.90
10 COOLEY TIME Mrs Selina Milnes 1 0 33.3 0.00 6.00 39.30
11 IWAN Miss Amy Barlow 0 0 23.8 4.00 11.60 39.40
12 CABDULLAH M2S Miss Holly Carter 1 0 35 0.00 5.20 40.20
13 CLASS APART Miss Flora Harris 0 0 30.8 4.00 6.80 41.60
14 RSH MONBEG MARSHALL Mrs Kitty King 1 0 36 0.00 6.80 42.80
15 GLOBAL AMARETTO Miss Charlotte Agnew 1 0 36 0.00 10.40 46.40
16 HARBOUR TOWN Mr Nick Brooks 0 0 32 8.00 7.60 47.60
17 TEMPLAR ESPRIT Miss Ellie Barnard 0 0 30.3 4.00 16.00 50.30
18 CLONFAD MIDNIGHT Miss Danielle Frost 0 0 40 4.00 7.60 51.60
19 OPHELIE VAN PRINSEVELD Miss Ailsa Wates 0 0 34.3 4.00 15.20 53.50
20 KING CYRUS Mrs Mary King 0 0 30 8.00 15.60 53.60
21 JANDINE Miss Lucinda Mesquita 0 0 31 4.00 22.00 57.00
22 CATHERSTON ORATOR Dr Hannah Vickery 0 0 38 12.00 10.00 60.00
23 TRUE COURAGE Miss Amber Fletcher 0 0 38.5 4.00 20.40 62.90
24 URHAVINALAUGH Miss Sarah Blois 0 0 40.8 0.00 32.40 73.20
25 CRUISINGS LOVELY LADY Miss Sarah Gould 0 0 35.3 16.00 22.00 73.30
26 THE ELLFIELD DIKSTER Miss Alicia Hawker 0 0 44.8 16.00 15.20 76.00
27 ISIS Miss Katey Cuthbertson 0 0 35.8 12.00 30.00 77.80
28 FIRST LADY BLUE Miss Yasmin Steven 0 0 35.8 4.00 43.20 83.00
29 AMARULLA III Miss Lucy Buckley 0 0 30.5 21.00 43.20 94.70
HC SHANNONDALE VINTAGE Mr Thomas Heffernan Ho 0 0 35.5 0.00 0.00 41.90
W TREGELLIS Mr Andrew Nicholson 0 0 W W
W SUNKISSED Miss Emily Hughes 0 0 27.3 16.00 W W
E AR ANDRASSY ECHO Mrs Louise Burton 0 0 36.8 4.00 E E AR
E AR ICARUS HK Mr Daya Singh Hujan 0 0 39 0.00 E E AR
E RF KAPRICCIO Mrs Julia Norman 0 0 32.5 0.00 E E RF
E CR SAPHIR DU RHEU Miss Charlotte Alexander 0 0 37.3 E E CR
Optimum XC Time - 05.21
N - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 COOLEY SNAPCHAT Mrs Selina Milnes 6 0 24 0.00 0.00 24.00
2 CALL ME BARNEY Mr Christopher Burton 5 0 25.8 0.00 0.00 25.80
3 TREND DE LA CRUISE Mr Fred Powell 4 0 26.5 0.00 0.80 27.30
4 COOLEY EXCHANGE Miss Khia Cadney-moon 3 0 25 0.00 3.60 28.60
5 QUINTUS GRANDIA Z Mr Tom Grant 2 0 25.5 4.00 0.00 29.50
6 TOMMY CRUISE Mr Tom Grant 1 0 31.3 0.00 0.00 31.30
7 HINDOCTRO Miss Charlotte East 1 0 31.3 0.00 2.00 33.30
8 KILLNEY RANGER Miss Megan Lawrence 1 0 36 0.00 0.00 36.00
9 MONBEG HIGH LIFE Ms Kristina Cook 1 0 22.8 8.00 5.20 36.00
10 HEADLEYS QUIXOTE Mrs Julia Norman 1 0 33 0.00 3.20 36.20
11 ROYAL SPRING Mr Paolo Torlonia 0 0 36.3 0.00 0.00 36.30
12 EL PLATANITO Mr Andrew Nicholson 0 0 31.8 4.00 3.60 39.40
13 JAZZ ROOS Ms Ali Wilkes 1 0 31.8 0.00 8.80 40.60
14 CORNISH CABOCHON Mrs Katie Burton 1 0 31.8 0.00 9.60 41.40
15 DILIGENCE Z Mrs Selina Milnes 0 0 31.3 4.00 7.60 42.90
16 EASTON D’ECLIPSE Miss Danielle Mccormack 0 0 32.5 8.00 2.80 43.30
17 PBW MULLAGH MURPHY Miss Jemima Dart 0 0 23.3 16.00 4.40 43.70
18 THE PREACHER MAN Mr David Doel 0 0 31.3 8.00 4.80 44.10
19 CONGRESS MASTER Mr Stephen Way 0 0 36.3 4.00 4.40 44.70
20 SENOR CROCODILLO Mrs Samantha Lissington 1 0 38.8 0.00 6.80 45.60
21 TROOPER NOON Miss Charlotte Bailey 1 0 37 0.00 9.20 46.20
22 HILDARE HATHAWAY EMPRESS Miss Danielle Mccormack 0 0 37.5 8.00 3.60 49.10
23 JAMESON II Miss Harriet Mitchell 0 0 35 7.00 8.00 50.00
24 YOU TWO BILL Miss Ella Flanagan 0 0 35.3 0.00 24.00 59.30
25 TURBO Miss Isabelle Cook 0 0 39.3 12.00 9.20 60.50
26 SUMMERBRIDGE BAY Miss Natasha Miro 0 0 24 27.00 17.60 68.60
27 LATES ECLIPSE Miss Vicky Brake 0 0 30.5 16.00 25.60 72.10
28 OMBI Mr Tim Cheffings 0 0 25 5.00 47.60 77.60
29 LANGALLER HUNTERS MOON Mrs. Emily Meza-Bradford 0 0 39.3 12.00 35.60 86.90
30 OGUE VERDI Mrs Kitty King 0 0 28 4.00 55.20 87.20
31 HAZY DREAM Miss Alicia Hawker 0 0 31 8.00 48.40 87.40
E BODIEVE BALLYCLARE Mrs Margaret Best 0 0 29.8 8.00 E E
W GENES OF A DANCER Mrs Julia Norman 0 0 28.8 16.00 W W
W GLEANN RUA ROYALE Miss Olivia Haddock 0 0 W W
R ECKLANDS ELSA Miss Emma Pullon 0 0 36 4.00 R R
W GAUDI Mrs Louise Burton 0 0 W W
W KING SEAMUS Mrs Mary King 0 0 W W
R PROSECCO Miss Katey Cuthbertson 0 0 37.8 R R
Optimum XC Time - 05.21
N - Section T
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 REYBRIDGE RIVER CONGO Mr David Doel 6 0 26.5 0.00 0.00 26.50
2 SPYE MORNING STAR Miss Hannah Freeman 5 0 28 0.00 0.00 28.00
3 BELLE DU JOUR Mr Alexander Bragg 4 0 28.5 0.00 0.00 28.50
4 GET MY DRIFT Miss Suzy Reed 3 0 30.3 0.00 0.00 30.30
5 FERNHILL TREND SETTER Mr David Doel 2 0 30.3 0.00 1.60 31.90
6 CLADDAGH DOUGIE Mr Toby Pigott 1 0 32.8 0.00 0.00 32.80
7 DHI TREND SETTER Miss Bella Innes Ker 1 0 33 0.00 0.00 33.00
8 THE DOMINATOR PFB Mr Will Rawlin 1 0 30.5 0.00 2.80 33.30
9 AUGUSTUS IMPERIOUS Miss Hannah Freeman 1 0 33.3 0.00 0.40 33.70
10 BROOKFIELD BRAVEHEART Mr Tom McEwen 1 0 31.8 0.00 3.20 35.00
11 WOODCROFT HARVEST Miss Harriet Wright 0 0 28.8 4.00 2.40 35.20
12 MADFORD LAW Miss Anna Johannson 0 0 32 4.00 0.00 36.00
13 HEGGLELANE HOUSTON Mr Alexander Bragg 1 0 29.3 0.00 7.20 36.50
14 CASANOVA VI Mr Christopher Wincer 0 0 28.8 8.00 0.00 36.80
15 MGH OAT CAKE Mr Thomas Vicary 0 0 29.3 8.00 0.00 37.30
16 BAILEY Mr Rafael Losano 1 0 34.5 0.00 4.00 38.50
17 OPPOSITION HERALDIK GIRL Miss Kirsty Chabert 1 0 33.5 0.00 5.60 39.10
18 MONBEG WHISPER Mr Sam Griffiths 0 0 29.5 4.00 6.00 39.50
19 DHI HAKA Miss Amanda Brieditis 0 0 33.8 4.00 4.80 42.60
20 TROJA QUEEN Miss Katherine Riley 0 0 40 4.00 0.00 44.00
21 LAOLA Miss Laura Collett 0 0 30.5 4.00 11.20 45.70
22 TOOME CARRICK DIAMOND Mr James Shaw 0 0 37 4.00 6.40 47.40
23 FEIN CERA GRAVELOTTE Miss Laura Collett 1 0 33.5 0.00 15.60 49.10
24 GRANTSTOWN IMPERIAL HOPE Miss Harriet Wright 1 0 34 0.00 18.80 52.80
25 ETE ROSE Miss Lauren Dallison 0 0 33.8 4.00 17.60 55.40
26 KINCOOLEY READ MY MIND Mrs Sammi Birch 0 0 31.3 17.00 11.60 59.90
27 IBRAHIM B Miss Danielle Dunn 0 0 34.8 0.00 27.20 62.00
28 QUINTERO II Mr Aaron Millar 0 0 29.3 4.00 47.20 80.50
29 WIZALONG Miss Steph Bere 0 0 31 4.00 90.00 125.00
HC HANERINA SSF Miss Kirsty Chabert 0 0 27 0.00 0.00 33.80
HC BT MARTINS MASTERPIECE Mr Rafael Losano 0 0 32.3 0.00 0.00 36.30
E RF TMF FLY HIGH Miss Georgie Selley 0 0 29.8 4.00 E E RF
E HF COULSTON CASINO Mr Tim Rogers 0 0 28.8 4.00 E E HF
Optimum XC Time - 05.21
N - Section U
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 JALBA O Miss Laura Collett 6 0 24.3 0.00 0.00 24.30
2 COMTE DU BRETTON Mr Aaron Millar 5 0 22.5 0.00 2.40 24.90
3 CHILLIS MIDNIGHT STAR Mrs Jo Rimmer 4 0 25.3 0.00 0.00 25.30
4 JUTOPIA Mrs Sammi Birch 3 0 24 0.00 1.60 25.60
5 BILLY AMBITIOUS Miss Dani Evans 2 0 28.3 0.00 0.00 28.30
6 TEMPORADA Miss Bella Innes Ker 1 0 30 0.00 0.00 30.00
7 GRS CARINA Mr Rafael Losano 1 0 30.5 0.00 0.00 30.50
8 THE RACONTEUR Miss Laragh Hatherell 1 0 31.8 0.00 0.00 31.80
9 RIO GRAND Mr Alexander Bragg 1 0 32 0.00 0.00 32.00
10 SYNCHRONISED Mr David Doel 0 0 28.8 4.00 0.00 32.80
11 COBALT DE DUGNY Mr Alexander Bragg 1 0 29.8 0.00 3.20 33.00
12 WYLDERSWOODE ZINNIA Miss Amanda Brieditis 0 0 26.5 4.00 4.00 34.50
13 ZUTOPIA Miss Layla Felgate 1 0 30.3 0.00 6.80 37.10
14 DOUGLES V Mr Thomas Vicary 1 0 34.5 0.00 8.00 42.50
15 OPPOSITION BOLERO Miss Kirsty Chabert 0 0 29 4.00 9.60 42.60
16 RICARDO COLOURS II Miss Elizabeth Wadey 0 0 33.8 4.00 5.20 43.00
17 ROULETTE ROCKY Miss Libby Seed 0 0 29.3 8.00 7.20 44.50
18 BLING Miss Laura Collett 0 0 27.8 0.00 25.60 53.40
19 BROOKFIELD CARNIVAN Mr Tom McEwen 0 0 27.3 8.00 18.80 54.10
20 FAERIE MIKADO Mr Alberto Giugni 1 0 34.8 0.00 21.60 56.40
21 CU CHULAIN Mr Sam Griffiths 0 0 28.5 16.00 12.80 57.30
22 DAROGUE REBEL Mr Alexander Bragg 0 0 27.5 4.00 32.00 63.50
23 CAVALIER GUNFIRE Miss Tabitha Baker 0 0 31.3 8.00 40.00 79.30
HC MINI BUBBLE Miss Natasha Brent 0 0 W 0
E R3 AUTUMN PICNIC Miss Sophie Walker 0 0 28.5 16.00 E E R3
R THE AFTER PARTY Mr Nick Gauntlett 0 0 29 8.00 R R
W SHANROE SENTIMENT Mr Harrison Oakley 0 0 W W
E AR BIG SOCIETY Miss Steph Bere 0 0 30.8 4.00 E E AR
R NGONG VALLEY Miss Harriet Wright 0 0 31.8 0.00 R R
Optimum XC Time - 05.53
OI - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 FINE FLEUR Miss Nici Wilson 12 0 25.5 0.00 1.20 26.70
2 DREAMAWAY II Mr Tom McEwen 10 0 24.8 0.00 2.40 27.20
3 EPICA Mr Gubby Leech 8 0 27.3 0.00 1.60 28.90
4 AUNT AUGUSTA Miss Rosie Fry 6 0 28.6 0.00 1.60 30.20
5 GRAF LIBERTY Mr Christopher Burton 4 0 20.9 4.00 7.60 32.50
6 ZEBEDEE Mr Harry Dzenis 2 0 31.6 0.00 3.60 35.20
7 COOLEY AT THE HILTON Mrs Selina Milnes 2 0 30 0.00 5.20 35.20
8 COOLEY ONE TO MANY Mrs Daisy Berkeley 2 0 30.9 4.00 1.60 36.50
9 THE EMERALD LILY Miss Charlotte Rowe 2 0 28.9 0.00 7.60 36.50
10 THE KINCOOLEY CEILI Mrs Sammi Birch 2 0 27.5 0.00 10.00 37.50
11 TOLEDO DE KERSER Mr Tom McEwen 2 0 24.1 0.00 14.40 38.50
12 JALAPENO III Miss Gemma Tattersall 0 0 23.2 4.00 11.60 38.80
13 BILLY SENORA Miss Alicia Hawker 0 0 30.5 4.00 4.40 38.90
14 SIMPLY SOX Mr Giovanni Ugolotti 0 0 25.2 4.00 10.80 40.00
15 CLEVER LOUIS Mr Christopher Burton 2 0 28.9 0.00 11.20 40.10
16 MR POTTS Mrs Louise Harwood 0 0 32.3 4.00 5.60 41.90
17 HUNTER VALLEY II Mrs Sammi Birch 2 0 27.1 0.00 15.60 42.70
18 GURTERA CHER Mr Sam Griffiths 2 0 31.4 0.00 12.00 43.40
19 KEC DEAKON Mr Aaron Millar 0 0 24.3 4.00 16.40 44.70
20 CUFFESGRANGE ARS ROYALE Miss Charlotte Jenkins 2 0 38.6 0.00 6.40 45.00
21 HHS LEACOURT CAVALIER Miss Charlotte Rowe 0 0 26.8 1.00 17.60 45.40
22 BILLY LIFFY Mr Sam Griffiths 0 0 28.6 4.00 13.20 45.80
23 PICA D'OR Miss Phoebe Locke 2 0 29.8 0.00 16.00 45.80
24 STRAIGHT CHOICE Miss Bella Innes Ker 0 0 33 4.00 9.20 46.20
25 TODAYS SPECIAL Mr David Sheerin 0 0 33 10.00 8.00 51.00
26 KILLOSSERY KARISMA Miss Sophie Callard 0 0 31.1 10.00 13.20 54.30
27 DISCO CHICK Mrs Helen Marsh 0 0 28.9 20.00 10.40 59.30
28 BERNADETTE UTOPIA Mr Kazuma Tomoto 2 0 29.6 0.00 32.00 61.60
29 BONMAHON BLUE MIST Mr Alexander Bragg 0 0 32.1 24.00 5.60 61.70
30 DASJ Miss Althea Bleekman 2 0 38.9 0.00 25.20 64.10
31 WESTWINDS KARLOS Miss Lizzie Provenzano 0 0 34.8 13.00 21.20 69.00
32 WOODLANDS PERSUASION Miss Ailsa Wates 0 0 24.8 0.00 53.20 78.00
W HILTON COOLEY Mrs Lucy Jackson 0 0 38 4.00 W W
W PINK DIAMOND II Mr Alex Holman 0 0 W W
R ESPRIT III Miss Sophie Callard 0 0 29.8 0.00 R R
W MAN ABOUT TOWN II Mr David Doel 0 0 27.3 4.00 W W
Optimum XC Time - 05.53
OI - Section D1
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BELLAGIO DECLYANGE Miss Phoebe Locke 12 0 30 0.00 0.00 30.00
2 COOLEY CHALLENGER Miss Phoebe Locke 10 0 31.4 0.00 0.00 31.40
3 ANNAGHMORE VALONER Mr Sam Griffiths 8 0 33.9 0.00 7.60 41.50
4 QUINDIVA Mr Alexander Bragg 2 0 34.6 0.00 7.60 42.20
5 KINCOOLEY CRUISING Mrs Sammi Birch 0 0 27.7 4.00 10.80 42.50
6 ARCTIC SOUL Miss Gemma Tattersall 2 0 30.9 0.00 12.40 43.30
7 SPYPARK FERRO XS Mr Yu Xuan Su 0 0 35.7 4.00 10.80 50.50
8 VINCI DE LA VIGNE Mr Kazuma Tomoto 2 0 33 0.00 28.80 61.80
R ROYAL HARVEST Mr Gubby Leech 0 0 34.1 0.00 R R
Optimum XC Time - 05.53
OIu21 - Section D2
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 DIAMOND BOBBY Miss Jess Rimmer 12 0 26.1 4.00 0.00 30.10
2 GRANGE ASH SPARROW Miss Jaymee Savill 10 0 31.8 0.00 0.00 31.80
3 PENHILL TOUCH OF CLASS Miss Polly Muirhead 8 0 32.3 0.00 0.80 33.10
4 CORONEL MCJ Miss Georgina Wood 6 0 28.9 0.00 11.20 40.10
5 BRITANNIAS MAIL Miss Ellie Fredericks 4 0 34.1 4.00 3.60 41.70
6 FABRIS Miss Phoebe Hughes 2 0 31.4 0.00 10.80 42.20
7 SHORNMEAD BAY Mr Hamish Clarke 0 0 37.1 8.00 1.60 46.70
8 MEXICAN ROSE Miss Isabelle Cook 0 0 37.5 4.00 7.60 49.10
9 OMARD ALA Miss Anya Strilkowski 0 0 38.6 11.00 0.00 49.60
10 CANDITO Miss Ibble Watson 0 0 33.9 4.00 13.60 51.50
11 VANIR HELLO DUCA Miss Nancy Eadie 0 0 33 11.00 7.60 51.60
12 CATHERSTON DEFINITIVE Miss Polly Muirhead 0 0 31.6 13.00 10.40 55.00
13 ZAINO Miss Henrietta Ewell 0 0 32.5 14.00 20.40 66.90
14 LACOSTE Miss Elspeth Bryce 0 0 32.5 0.00 38.80 71.30
R AMOROSO GIGI Z Miss Bella Butterworth 0 0 35.2 0.00 R R
E AR LAWD OF THE MILL Miss Lara Chapple 0 0 31.8 4.00 E E AR
W MOHER PRINCE Mr Milo Kennedy 0 0 28.4 0.00 W W
R GLOBAL H Miss Jemima Stratton 0 0 30.7 4.00 R R
W HAZZLE DAZZLE Mr Henry Hobby 0 0 31.1 31.00 W W
W COOLEY CRAWFORD Miss Toots Bartlett 0 0 34.3 W W
R C WHY Miss Toots Bartlett 0 0 29.6 5.00 R R
W SUPERMARIO II Mr Thomas Vicary 0 0 W W
R OMARD HARPER Miss Georgie Selley 0 0 37.3 14.00 R R
R UPPER CLASS Miss Lucy Price 0 0 35.9 4.00 R R
Optimum XC Time - 05.21
ON - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BALLYELLEN BUZZ Mr Ben Lee Liles 6 0 26.3 0.00 0.80 27.10
2 BALLINTESKIN COOPER S Mrs Daisy Berkeley 5 0 27.3 0.00 0.00 27.30
3 TIR NA NOG SHADOW Miss Millie Toulson-Clarke 4 0 27.5 0.00 0.00 27.50
4 WESTCEFFYL KINGSDWAY LAD Mr Ben Lee Liles 3 0 27.5 0.00 0.00 27.50
5 CATCH ME 51 Miss Vicky Tuffs 2 0 28 0.00 0.00 28.00
6 STILLBROOK BEN Miss Isabelle Cook 1 0 24.3 4.00 0.00 28.30
7 BARLEY SUGAR TWIST Mr Jason Ferguson 1 0 28.5 0.00 0.00 28.50
8 CLOTAIRE DE FERIVEL Miss Phoebe Locke 1 0 32 0.00 0.00 32.00
9 GLOBAL CANDY BOY Mrs. Georgie Campbell 1 0 32 0.00 2.40 34.40
10 DOMINGO 594 Mr Nick Nott 0 0 30.8 4.00 0.00 34.80
11 CAILNEA Mr Michael Bishop 1 0 31.8 0.00 3.20 35.00
12 KARINELLA RUBY Miss Hannah Hall 0 0 33.5 4.00 0.00 37.50
13 LARIM R Miss Jamie-lee Day 0 0 28.5 2.00 7.20 37.70
14 PENTON WHOS WHO Mr Henry Hobby 1 0 35.8 0.00 5.20 41.00
15 DALI III Miss Danielle Mccormack 0 0 33 8.00 0.40 41.40
16 EASTBOURNE Miss Charlotte East 1 0 36.5 0.00 5.20 41.70
17 DON STEFANO Miss Megan Brown 0 0 28.8 16.00 0.00 44.80
18 PENGRAFEN Miss Dani Evans 1 0 31.8 0.00 15.60 47.40
19 RICARDO RED Miss Charlotte Kennedy 1 0 28.3 0.00 19.60 47.90
20 DALSAANS HASTY PRINCE Miss Roxi Foster 0 0 30.5 17.00 1.20 48.70
21 JEM ROSE Miss Lucinda Mesquita 1 0 28 0.00 21.20 49.20
22 IGEL Miss Amy Barlow 0 0 28.3 16.00 8.40 52.70
23 CASSIANA DE RIVERLAND Miss Clara Wood 0 0 39 12.00 5.60 56.60
24 LEONARDO DE LUX Miss Charlotte Kennedy 0 0 32.5 4.00 22.00 58.50
25 TAMARIND Mr Gilles Serbource 0 0 39.3 0.00 22.80 62.10
26 ALL OR NOTHING II Mr Yu Xuan Su 0 0 28 24.00 12.80 64.80
27 DALTON III Mr Max Warburton 0 0 37 4.00 24.80 65.80
28 JOBLESSE VAN BAREELHOF Mr Stephen Way 0 0 30 0.00 39.60 69.60
29 CHILLY BOY Mrs. Sarah Brookes 0 0 30 4.00 36.80 70.80
30 PRIMITIVE STAR II Miss Holly Wright 0 0 34.3 16.00 21.60 71.90
31 ONE LAST BET NJ Miss Charlotte Jenkins 0 0 34.3 4.00 37.60 75.90
W ERKINA HARDLY Miss Vicky Brake 0 0 34.8 8.00 W W
W NITOR Mr Alexander Whewall 0 0 W W
W CARDINAL Miss Lizzie Luxton 0 0 31.3 8.00 W W
W FLEET STREET Miss Danielle Frost 0 0 33.5 24.00 W W
W FREESTYLER Mrs. Claudia Rothermere 0 0 27.5 4.00 W W
Optimum XC Time - 05.21
ONu18 - Section V
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 STAMBROOK MASTERFUL Miss Lara Chapple 6 0 23 0.00 0.00 23.00
2 ALL WE NEED Miss Millie Juleff 5 0 21.3 4.00 0.00 25.30
3 ARDEO FUN SIZE Miss Bronte Monks 4 0 25.5 0.00 0.00 25.50
4 MURPHY MAY Miss Lottie Sims 3 0 31.3 0.00 0.00 31.30
5 SCEILIG CONCORDIO Mr Rowan Laird 2 0 31.8 0.00 0.00 31.80
6 SHANBEG PANDORA Miss Rachel Hatherell 1 0 28 4.00 0.00 32.00
7 COOL DUDE Mr Harrison Chart 1 0 28.3 0.00 4.00 32.30
8 BALLINGOWAN SERENITY Miss Emily Callard 1 0 32.8 0.00 0.00 32.80
9 GLOBAL SMART CHOICE Miss Jemima Stratton 0 0 30 4.00 0.40 34.40
10 KEC PALLIS Mr Freddie Carden 0 0 30.5 4.00 0.00 34.50
11 SRS EVEREST Miss Lily Ryder 1 0 34 0.00 0.80 34.80
12 RAMATUELLE Miss Rosie Olver 0 0 31.5 4.00 0.00 35.50
13 COOL FANTASY Miss Sophie Minchin 0 0 31.8 4.00 0.00 35.80
14 FERNHILL QUICK STEP Miss Isny O'Donnell 1 0 36 0.00 0.80 36.80
15 EVERT Miss Eve Hodder 1 0 37.8 0.00 0.00 37.80
16 FLYNN III Miss Matilda Kolowska 0 0 34.3 4.00 0.00 38.30
17 IMPERIAL TRUMP Miss Alice Procter 0 0 34.5 4.00 0.00 38.50
18 PALIMAKA Miss Matilda Kolowska 0 0 33 8.00 0.00 41.00
19 KILLYCLOGHAN CLASSIC MELODY Miss Hatty Kingsford 1 0 41.3 0.00 0.80 42.10
20 GUNDULAS GOLD Miss Tarka Abraham 0 0 32.3 8.00 20.80 61.10
21 VAMOOSE Miss Tarka Abraham 1 0 34.5 0.00 26.80 61.30
22 COOLDRUMMAN MIST Miss Marianna Sawyer 0 0 36.3 4.00 36.00 76.30
W SUMMER AT FERNHILL Miss Jess Rimmer 0 0 W W
R CSF FERNHILL FUTURE Miss Isabella Elwes 0 0 31.5 0.00 R R
W HELENA Miss Saffron Thornhill 0 0 W W
W SHARRAGH REBEL Ms Devon Street 0 0 41 38.00 W W
W UNKNOWN SOLDIER Miss Lottie Royle 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.21
PT - Section S
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SYCAMORE LAD Miss Maisy Spratt 6 0 26 0.00 0.00 26.00
2 LISCANNOR TULIRA Miss Charlotte Cooke 5 0 25.5 0.00 1.20 26.70
3 BOOKHAMLODGE PENNYLANE Miss Jessica Pidgley 4 0 24 0.00 4.00 28.00
4 BUZZ LIGHTYEAR Miss Maisy Spratt 3 0 26 0.00 2.80 28.80
5 LITTLE INDIAN FEATHER Miss Ellie Martindale 2 0 28.8 0.00 3.20 32.00
6 TROY XIII Miss Liberty Smith 1 0 31.3 0.00 1.60 32.90
7 KINGSTON DAVID Miss Olive Nicholls 1 0 33.3 0.00 0.00 33.30
8 SNOW Miss Jasmine Underwood 1 0 33.8 0.00 0.00 33.80
9 THE DEVIL WEARS PRADA II Miss Olive Nicholls 1 0 34.3 0.00 0.00 34.30
10 ISLAND BOY II Miss Emily Weeks 1 0 31.8 0.00 3.60 35.40
11 FALLOWFEN SOCRATES Miss Sophie Jackson 0 0 32.3 4.00 0.00 36.30
12 MIDNIGHT MIST III Miss Ella Howard 0 0 33.8 4.00 0.00 37.80
13 CORKER BUACHAILL Miss Emily Weeks 0 0 29.5 4.00 5.60 39.10
14 NOBLE SUPERMAN Miss Elizabeth Barratt 1 0 33.8 0.00 6.00 39.80
15 UPTONS DELI CAROUSEL Miss Alice Salwey 0 0 32 4.00 17.20 53.20
16 DUN ARD GOLDILOCKS Miss Willow Hayes 0 0 31.3 0.00 30.80 62.10
17 SHANBO KATES GREY Miss Flo Burnop 0 0 27.3 5.00 44.40 76.70
W COLEMANSTOWN ROCKET Miss Ella Howard 0 0 W W
R LARA V Miss Tara Kay 0 0 31.8 R R
W LOUGHAN SILVER SHADOW Miss Annabel Finston 0 0 W W
W MASTER MACKY Miss Grace Partridge 0 0 30.5 12.00 W W
W CUFFESGRANGE LITTLE RIC Miss Annabel Finston 0 0 W W

Key

Column Headings

Pos
Position field
Pts
Points
FP
Foundation Points
D
Dressage Penalties
DEM
Dressage Error Marks
DEC
Dressage Errors of Course
SJ
Show Jumping Penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
Cross country jumping penalties
XCT
Cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
Over-graded
NS
No-show
E
Eliminated
W
Withdrawn
D
Disqualified
R
Retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
Compulsory Retirement
F1
Failed at first trot up
F2
Failed at second trot up
UR
Rider Unseated
HF
Horse Fall
FF
Horse fall that broke a frangible fence
TH
Trapped Horse
R3
Three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
Four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded

Map

Location

Bicton Arena, East Budleigh, Yettington, Devon, United Kingdom, EX9 7BL

Grid reference SY062861


Newsflash

Guided Course Walks for competitors in Under 18 classes
Due to Covid and strict competition protocols, it is important that you ring and book your place on the cross-country course walk, please.  Times as below:


90ou18 - Tim Cheffings 07850 644261
4.45pm Friday and 10am Saturday
100ou18 - Tim Cheffings 07850 644261
12 noon and 1.30pm Saturday 
ONu18 - Emily Lee 07884 188997
1.30pm and 2.45pm Sunday
Pony Trial - Emily Lee 07884 188997
11.15am and 12.15am Sunday
Results Available

Twitter

Latest News

BE LOGO2

POSSIBLE REPLACEMENT OF CCI5* UPDATE

Posted on 11th May 2021

Following the very disappointing news that Land Rover Burghley Horse Trials will not be running this year, BE are working closely with the FEI and other stakeholders to consider all other options for hosting a CCI5* class in the UK as a one-off event this year. 

Read the full story
View all news