ALNWICK FORDALNWICK FORD

Newsflash

Please note waitlist spaces only for all Saturday classes.

ALNWICK FORD (2)

Location

Alnwick Ford Farm, Longframlington, Morpeth, Northumberland, United Kingdom, NE65 8EQ

Date

Saturday 26 to Sunday 27 September 2020

Organisers and Secretaries

Event Organiser - Mr Martyn Johnson
Contact Mr Martyn Johnson
Phone: 07742171060
Mobile: 07742 171060

Event Secretary - Mrs Fiona Thompson
Contact Mrs Fiona Thompson
Phone: 01665 578842
Mobile: 07798 897772

Entries Secretary - Mrs Tanya Adamson
Contact Mrs Tanya Adamson
Phone: 01738 880245
Mobile: 07814 056874

Course description

The cross country track at Alnwick Ford is designed by David Evans. Ground preparation and quality will be of utmost importance with both the vertidrain and agrivator machines made available

The tracks down to the first bridge now have good grass cover.

The topography of the land is rolling with some small inclines. Natural features as well as ditches and water will be educational at all levels.

Event schedule

Entries open

19 August 2020

Ballot date

1 September 2020 12:00 noon

Ballot period

September

Late entry surcharge

8 September 2020
Mr Martyn Johnson

Event Organiser

Alnwick Ford Farm, Morpeth, Northumberland, NE65 8EQ

Contact Details
Mrs Fiona Thompson

Event Secretary

Morpeth, Northumberland, NE65 8EQ

Contact Details
Mrs Tanya Adamson

Entries Secretary

The Steading, Glenalmond, Perth and Kinross, PH1 3SE Hide Section - System InformationSystem Information

Contact Details
Paul Ellis & Team

Course Builder

Di Boddy

SJ Course Designer

David Evans

Course Designer

Entries Information

Entry fees include VAT. VAT Reg No 243077028.

Internet entries will be accepted on www.britisheventing.com. Please make cheques payable to Alnwick Ford Equestrian.

Refund Policy - 100% refund will be given for withdrawals before ballot date.

Entry Amendments by 11am on 22/09/20 by telephoning 07814 056874.

Starting Times are available between 6.00pm and 8.00pm on 07814 056874. Starting Times also available on website www.britisheventing.com

Stabling

Local stabling list available on request from Event Secretary.

Special Notices

In case of Abandonment please phone 07814 056874.

All Terrain Vehicles/Motorcycles will not be permitted.

Dogs must be kept on leads at all times.

Entrance Policy - BE Covid Guidelines apply.

Accommodation and Catering

Local accommodation list available on request from Event Secretary.

Classes table

Class Days Dressage Test Entry Fee AIP Total Late Fee Start Fee
BE100 Saturday BE106 (2012) £75.88 £10.81 £86.69 £12.00 £17.00 Enter
BE100 Sunday BE106 (2012) £75.88 £10.81 £86.69 £12.00 £17.00 Enter
BE100Open Saturday BE106 (2012) £75.88 £10.81 £86.69 £12.00 £17.00 Enter
BE80(T) Sunday BE95 (2012) £75.88 £10.81 £86.69 £12.00 £17.00 Enter
BE90 Saturday BE95 (2012) £75.88 £10.81 £86.69 £12.00 £17.00 Enter
BE90 Sunday BE95 (2012) £75.88 £10.81 £86.69 £12.00 £17.00 Enter
BE90Open Sunday BE95 (2012) £75.88 £10.81 £86.69 £12.00 £17.00 Enter
N Saturday N112 (2010) £87.48 £12.47 £99.95 £12.00 £22.00 Enter
ON Saturday N112 (2010) £87.48 £12.47 £99.95 £12.00 £22.00 Enter

Key:

AIP = Abandonment Insurance Premium
Late Fee = Late Entry Surcharge Fee
Start Fee = Paid on arrival at the event
Days - D = Dressage, S = Show Jumping, X = Cross Country

Classes and fees

Prizes

All classes will receive prize money at lower limit. Also prizes in kind for some sections depending on sponsorship.
Rosettes to 10th place.

Timetables

Saturday

BE100 - A BE100 - B BE100 - C BE100Open - D N - E N - F ON - G BE90 - H BE90 - I
Dr 08:00 08:00 08:00 08:00 10:30 10:30 11:30 13:00 13:00
SJ 08:40 08:40 08:40 08:40 12:09 12:09 12:09 15:30 15:30
XC 09:30 09:30 09:30 09:30 12:54 12:54 12:54 16:10 16:10
No 1-24 51-74 101-124 151-172 201-238 251-287 301-320 351-377 401-427

Sunday

BE90 - J BE90 - K BE90 - L BE90Open - M BE100 - N BE100 - O BE80(T) - P BE80(T) - Q
Dr 08:00 08:00 08:00 08:00 09:30 10:00 11:30 11:30
SJ 08:50 08:50 08:50 08:50 11:45 11:45 13:50 13:50
XC 09:40 09:40 09:40 09:40 12:30 12:30 14:30 14:30
No 451-471 501-520 551-570 --- 651-677 --- --- ---

Entries Summary

Class Entries
BE100 122
BE100Open 23
N 71
Class Entries
ON 18
BE90 112
BE90Open 16
BE80(T) 57

BE100

Entry No Section Horse Rider
1 A KGB SANDRO Lucinda Atkinson
2 A CSF ROCKY Francesca Richardson
3 A HILLGARTH BROCADE Samantha Potts
4 A HYLAYA B Laura Varty - Lindsay
5 A IPW NOM DE PLUME Chloe Newton
6 A JAKE XIV Kirsty Veitch
7 A SISTERPATH HAWK Caroline Stewart
8 A ARDAGH EXCEED Harriet Graham
9 A FORTRESS HILL M2S Fiona Malcolm
10 A BH GRINGOS LEGACY James Adams
12 A BONMAHON SPARCO Jennifer Lange
13 A TAKE THE STAGE Lucinda Atkinson
14 A KING COTTON LEGACY Farrah Cunningham
15 A LOVELY VDB Joules Johnstone
16 A KILTEEN Izzy Davis
17 A CROSSGALES INTO THE BLU Freya Gaitskell
18 A CASTLERISE PATIENCE Alexander Abrahams
19 A GOOD GIRL SUSIE Douglas Crawford
20 A ROSKEEN DOLLY LADY Lauren Davidson
21 A BURNLEA SEA SAFARI Sian Routledge
22 A SEAPATRICK CRUISE DELLE Caroline Harrison
24 A BELLES BAY SUPREME Joanne Forster
51 B MR MAX CLOVER Laura Fenwick
52 B OURNINA Jemima Stewart
53 B SISTERPATH HURRICANE Chloe Terrell
54 B REBEL DUCHESS Lindsey Brown
56 B DIAMOND DART Amy Ralston
57 B MILLROSE Lucinda Atkinson
58 B CROFT ALLURE Amy Brown
59 B ANTARES PANDORA Alex Turnbull
60 B ARDAGH MSILLIO Alexandra Edgar
61 B COOLQUILL FRANCISCO Maisie Birkbeck
62 B FORFRAY Caitlin Cox
63 B KEITH H Adam Morgan
64 B LUNA V Isla Mccallum
65 B BALLINACLOUGH BLADE Keeva Johnson
66 B IRCO Grace Congreve
67 B MINSKIP MURPHY Molly Keegan-price
68 B KILCRONA BOY Amber Williamson
69 B JUST THE BISCUIT Charlotte Dennis
70 B HOYLIHANS RIO ROYALE Kerry Armstrong
71 B SEAGRY DONNADIVA Nathan Connolly
72 B LADY HILL Alexis Gregory
73 B QUANABELLE Z Sofia Macpherson
74 B SPLASH AND DASH III Lizzie Somerville
101 C RALPH Harry Mutch
102 C CHARME DE FLEE Alexandra Ingram
103 C BALLINDOWN BOOTS Holli Shanks
104 C RATHNAGEERA DOCTOR MAX Jay Ryder-McKay
105 C ROCK N ROLL STAR Kirsty Hetherington
106 C TORFOOT AONACH MOR Joules Johnstone
107 C LISFARRITER DIAMOND GLORY Lucy Bailey
108 C MB BUSTER Philippa Nixon
109 C CORBALLY BEAUTY Sarah Farnsworth
110 C PRIVATE AFFAER Abbie Pearson
111 C GOLDENMOOR JUBILEE Laura Fenwick
112 C COUNTRY KALA LILY Jemima Stewart
113 C MIDNIGHT VIII Laura Ridley
114 C I AM DENNIS THE MENACE Claire Chapman
115 C STATESMAN VIVENDI Venetia Thompson
116 C ROMEO BRAVO Morven Pringle
117 C MISS WINIFRED WILDE Emily Worsdale
118 C THARROS Emily Macfarlane
119 C RATHCOOLE DIAMOND Amelia Moody
120 C JAKOBA Sara Burdess
121 C IRBINE Emma Metcalfe
122 C POWER MASTER Euan Hammersley
123 C NIGHTDRESS Stephanie Barnes
124 C IPPON Olivia Charles
651 N ARDAGH EPIC Finlay Marsden
652 N EDENDERRY CAILIN Emily Hattrick
653 N ROMANYS NARSTURSHUM Madison Young
655 N COCONUT GIRL Samantha Critchlow
656 N KIRR ROYAL HOF TER ZEEDYCKE Lucy Walby
657 N CARNSDALE NEWMARKET DANCER Amelia England
658 N SPOT ON SEAMUS Helen Ker
659 N ARDLEA MR SPIRIT Robyn Crawford
660 N HARELAW APOLLO Jill Slight
661 N THE GINGERBREAD MAN Megan Sutton Walker
662 N BLUE THOR Caroline Pennycook
663 N TREVI FOUNTAIN Harrison Colling
664 N EV PURE GOLD Julie Lawson
665 N CRUISE DOR Carole Dennis
666 N WOODY XIV Kate Charlton
667 N HANLEEN BABALOU Amy Wybergh
668 N EV ALL MY AMOUR Louis Pern
669 N GFE CORDEXUS Caitlin Pitcher
670 N HI DYKE REBEL Deborah Gate
671 N NORMAN X Elizabeth Laffey
672 N WORLD HORSE WELFARE LUCAS Colleen Macrae
673 N LGS LITTLE LEGEND Kirsty Hogg
674 N JUPITER'S ORBIT Sarah Dow
675 N CRAIGIEBURN HELEDD Ailsa Roberts
676 N MAJOR BLUE III Poppy Pratt
677 N LITTLE MISS BUTTONS BLUE Kyle Forgan
678 N BARTHOLOMEW II Christina Young
701 O LEEDAUN ROSE Jenny Lowther
702 O WESTLANDS MISS MONEY PENNY Kirsty Stark
703 O FORTMILL FRENCH CONNECTION Loren Veitch
704 O DUNARD RED KNIGHT Lorna Hogarth
705 O WOODENDFARM FREDDY O Jodie Darrie
706 O PROJO Barbie Clarkson
707 O ARDAGH FLAMENCO Finlay Marsden
708 O BAMBER BRIDGE Sophie Dods
709 O ARDAGH BOBBY Vicky Edgar
710 O VALVIGO Holly Richardson
711 O GET THE LOW DOWN Connor Darby
712 O LOUGH BIEN Amelia England
713 O BEAU NIEUWMOED Hayley Graves
714 O WHIMSEYS WIKOLI Breanne Kelso
715 O LISBOY CLOVER VALLEY Kyla Cranston
716 O BELLEVUE BRONZE GODDESS Marion Vernon
717 O KIRTLE KARLOS Sara Collier
718 O MONSIEUR MUSCOVADO Honor Scott
720 O MY LAST BEAN Julie Lawson
721 O ASH Rachael Davis
722 O SILVER LOUGH William Pittendrigh
723 O SEABISCUIT BELLAMY Jemma Dath
725 O THE KERRY MAN Hannah Young
726 O ROBE DARK ROMEO Freya Donoghue
727 O MONA Jenna Henkelmann
729 O GORTGLAS BALLYMOLLOY Pauliina Swindells

BE100Open

Entry No Section Horse Rider
151 D KILLAHURLER CONNECT Imogen Sutcliffe
152 D CROWN IMPERIAL III Enid Grant
153 D HALCYON CRUISING LADY Beth Mitchell
154 D VERONA II Fiona Kerry
155 D HOWICK FREEDOM Joseph Ball
156 D ANGEL NIGHT Rose Mckie
157 D BLACK BOY CLOVER Sophie Bass
158 D ASTAIRES BOUNCE Andrew Malcolm
159 D MILE HIGH Anna Hindmarsh
160 D MULLANACROSS RUA Ben Spraggon
161 D DRAKES DRUM II Francesca Richardson
162 D SHANBO DUN Beth Mitchell
163 D ANNAGHMORE EAGLE CHIEF Mark Gilbert
164 D CROSSTOWN SIR LANCELOT Caroline Bateson
165 D FORRESTS FOXY LADY Sasha Niven
166 D LINCOLN ONE TOO MANY Catherine Harston
167 D PORTHILL TOUCH OF CLASS Duncan Mclaren
168 D MILLIES LAW Cameron Swales
169 D FORESTLAND OF DRAYTON Harriet Bagley
170 D THE DEE JAY II Leigh-ann Allan
171 D SHADOW HIGH TIDE Jemma Bell
172 D CARRABAWN GOLDEN VIEW Elliott Atkinson
173 D MOLLY XIII Persia Bhatia

N

Entry No Section Horse Rider
201 E CRAZY DU LOIR Matthew Wright
202 E MY SPECTRE H Emma Hawksby
203 E RLE I AM GOLD Henny Cooper
204 E SHADOW GREENFIELD Laura Ritchie-bland
205 E SHANBEG COOLEY Harry Mutch
206 E CALL ME ALPHIE James Rushbrooke
207 E FREYA 363 Matthew Wright
208 E BOWLER BILL Ian Stark
209 E SEAPATRICK DANCING DIAMOND Amy Aspden
210 E RINGWOOD DALTO II Katie Edgar
211 E BORENTA Gemma Carson
212 E JAMES SPECIAL Z Emma Hawksby
213 E NOT DONE Jessica Burnham
214 E VSPLESK Storm Straker
215 E MISS LUCKY CAVALIER Henny Cooper
216 E DARRAKS CLOVER LUX Anna Layfield
217 E MANAKIN Laura Fenwick
218 E MY PIPPA VD ZWARTBLESHOEVE Laura Mitchell
219 E CUFFESGRANGE COOLEY Katherine Hague
220 E MANFRIDAY Adam Morgan
222 E EQUADOR Freya Gaitskell
223 E COPPERHALL DOMINO Megan Sheekey
224 E COOLEY OUTLAW Matthew Wright
225 E CILLBHRID OSCAR Olivia Strang Steel
226 E CRAIGMANCIE SYMPHONY Gregor Walkingshaw
227 E TWILIGHT A Z Douglas Crawford
228 E TRENT RED MEXICO Kate Broatch
229 E THE DOLLY Georgina Rooke
230 E DALTON P II Anna Sloan
231 E CRYSTAL VERT Georgina Vicente
232 E HESPO Jodie Caig
233 E CAPITAL INVESTMENT Lucinda Atkinson
234 E DAIMLER II Scott Mclellan
235 E BALLINGOWAN FLASH Vicky Edgar
238 E O HAGAN Millie Hewitt
251 F COOLEY DJ Katherine Hague
252 F GLENN Sara Bowe
253 F WOT GLAMOUR Rachel Clark
254 F ARAGON HOUSE LIANA Caitlin Padfield
255 F FEVER PITCH Storm Straker
256 F ETTRICK LILLY James Oakden
257 F TULLIBARDS DONT TELL MUM Sonya Cunningham
258 F TOUCH OF FAERIE MAGIC Ben Hobday
259 F OZINOCCO Laura Mitchell
260 F CRIME SCENE Alexandra Heard
261 F TOMS BRUCE Philippa Nixon
262 F GRANTSTOWN VISION Stephen James Runciman
263 F CAUNTON FIRST CLASS Matthew Wright
264 F COOLEY EMPIRE Harry Mutch
265 F ALWAYS ON MY MIND James Rushbrooke
266 F POSEIDON Grace Congreve
267 F CAIRNVIEW CORRY Alexandra Edgar
268 F REDWOOD AUTUMN Matthew Wright
269 F ARDAGH AIRBORNE Katie Edgar
270 F TAKE IT 2 THE LAW Emma Hawksby
271 F CARTOWN XANTHOS Sara Dudgeon
272 F BALLINFULL SPURS Katie Alison Stephen
273 F TIMELESS CRUSADER Kirsty Hetherington
274 F COOLE LADY Isla Gordon
275 F L EMINENCE GRISE Morven Pringle
276 F SHORT CLOUGH MASTER CLASS Nathan Connolly
277 F RSELVES ALONE Laura Hamilton
278 F MINTRIDGE ZAMMY Hayley Meeking
279 F ROHDIAMANT VON CASSINI Sasha Brunton
280 F HOWARDIAN HEIGHTS Jess Johnson
281 F GRENO IN THE PINK Rose Cartwright
282 F DON CORLEONE Z Samantha Jimmison
283 F GOLDIES INDIANA Nydia Chandler
285 F ROCKWOOD JOY Katie Pearson
286 F RAINBOWS LITTLE ROCK Emma Coghill
287 F FMSH RAMIRO Martyn Johnson

ON

Entry No Section Horse Rider
301 G COOLEY ADVENTURER Katherine Hague
302 G MHS SEVENTEEN Sara Bowe
303 G TARTAN CHILL Katie Alison Stephen
304 G CDS ROCK AWAY BEACH Xanthe De Wesselow
305 G QUINCY IV Caitlin Padfield
306 G BRACKENSPA BRAMBLE Imogen Sutcliffe
307 G ANTRIM OCTOBER Rachel Williamson
308 G CES SILVER CHIP Joanna Neilson
309 G DENVER IV Rebecca Glasson
311 G TALE OF TWO SHIVERS Olivia Graham
313 G EXTENDER Sam Harrison
314 G EXOCET MYSTYLE Gemma Burvill
315 G MCDIAMOND Rachel Williamson
316 G HARBOUR LIGHTS Sophie Mason
317 G THE FULL MONTY VIII Lucy Soeder
318 G DANCING REVOLUTION Martha Todd
319 G ATHLONE ACORN Katie Reddihough
320 G LISMAKEERA SAMBUCA Susan Terris-weir

BE90

Entry No Section Horse Rider
351 H MY ATLANTIC MARIO Harriet Bagley
352 H MACHNO SHOWTIME Cameron Swales
353 H FRODO BAGGINS Ayla Forster-blenkinsop
354 H TURLOOD'S LUCKY DIP Rebecca Kirk
355 H TAYVALE KUDOS Iona Landale
356 H BALHAGARTY QUALITY STREET Dorcas Mcdowell
357 H GRAZIA STRAORDINARIA Rebecca Chrisp
358 H UGOLINO JX Isla Barrault
359 H RYAN'S GROVE Frances Pearson
360 H FINN VII Rebecca Harrison
361 H AGHAMORE CRUISING Sarah Page
362 H HIGHLAKE LAKE Rose-zena White
363 H MAGNUS Philippa Nixon
364 H BORIS DE BLAE Evie Smith
365 H LADY LILLIAN Caitlin Padfield
366 H TOUCHWOOD II Samantha Martin
367 H GINNY VI Beckie Cordner
368 H RAPIDOLYTE DE LADALKA Cathryn Walby
369 H BOLERO COLLONGES Louisa Craigs
370 H CAVETOWN EVIE Charlotte Young
371 H CASTLEFOBES ROSCOE Stephen Rankin
372 H HILLGARTH RACHELIAN Kate Sanderson
373 H ROXY VIII Sarah Allan
374 H AUGHNACLIFFE GEM Persia Bhatia
375 H ROYAL ROVER Fiona Macleod
376 H MOYDRUM CHARLIE Rachael-may Atkinson
377 H FLORENCE II Judith Ness
401 I MACCAISLEAN MOR Sarah Page
402 I CIRCUS MAXIMUS II Karen Gaines
404 I ALMOND BEACH II Jenna Campbell
405 I JAYTANA Laura Landale
406 I BEST BOY BILLY Emma Grange
407 I GLENCARRIG STORM CAT Thomas Easterby
408 I RED MYSTIQUE Scott Lowther
409 I MIDDLETHIRD CASSANOVA Dawn Edgar
410 I ARDAGH FRENCHIE Charlotte Bone
411 I COOSH Rosie Simpson
412 I MHS ROYAL HARLEQUIN Stephen Rankin
413 I EVEN SARCO Kate Pattinson
414 I URLANMORE SPECIAL Amanda Burn
415 I GRANSHA LAD Jo Swanston
416 I DERRYGIMBLA BOY Anna Layfield
417 I SMUDGE IV Olivia Stratford
419 I ROYAL ENGAGEMENT TWO Andrew Reed
420 I OSCAR XXIX Roberta Riddell
421 I WIZZARDS REALM Philippa Nixon
422 I DEVILUTION Pauline Addis
423 I RAINBOWS GEM William Bailey
424 I GEORGE A Caitlin Padfield
425 I LAPIN DU SOLEIL Isabelle Forsyth
426 I CLOVERLAND ROYAL CAVALIER Kirsty Hetherington
427 I SHADOW STORM Amelia Willcox
451 J THE BLUE EYED BOY II Sallyanne Nicol
452 J DA VINCI VAN DE ZIJPE Vicki Jarvis
453 J VERY LAST MINUTE Tracey O'donnell
454 J SLIGO CANDY CRUSH Martyn Johnson
455 J OAKPORT TARGAREN Libby Gallon
456 J ROSSHILL PADDY Eliza England
458 J TJS GOODFELLA Amy Brown
459 J CHANCE X Katie Walton
460 J BALLINAGORE DUBH Lily Ramsey
461 J LOUGHNATOUSA FRANCIS Louise Forty
462 J REHINS BELLE Gracie Will
463 J MAX XVIII Skye Alexander
464 J HARTFELL BARNEY Jessica Todd
465 J KINGSLEYPARK PATCH Deirdre Johnston
466 J DERMISH PREMIER Kirsty Hogg
467 J JUSTSO GEORGIA Sarah Thomson
468 J RIDGEHILL MAGDA Poppy Sutton
469 J DIVINE IMAGE Ayla Forster-blenkinsop
470 J AMOS KEETO Scarlett Scott
471 J BAILE NA HABHAINN OISIN Alice Wilson
501 K PALLAS VANK WISH Jade Pitt
502 K DIVIN BERE Jennifer Kane
503 K CORGAR RINGFORT Clare Hart
504 K ECHO Steph Cook
505 K RS FELLEDGE QUINN Hollie Dent
506 K BORTHWICKSHIELS BYE DAY Emma Goldsmith
508 K ASPEN VI Abigail Richardson
509 K DRYBARROWS JOCK DEEDS William Pittendrigh
510 K ROWESBROOK INDIANA Rebecca Jago
511 K ROSSDARRAGH HICKSTEAD Becky Forster
512 K DIEGO ROBERTS Katrina Toni Simpson
513 K BABY BUTTONS Eliza England
514 K MANNINARD DOMHNALL Tilly Milbank
515 K SUDSKI STAR Douglas Crawford
516 K AMBRA II Imogen Patrick
517 K ROSSAMILAN Stephanie Lynch
518 K MATTY MENLO Ruby Thompson
519 K BEC ALL TALK David Holden
520 K HANLEEN ARMANI Claire Johnstone
521 K MCCOY II Debbie Otterburn
551 L THE EXMOOR PONY Megan Waller
553 L LOUGHNATOUSA DONNACHA Louise Forty
554 L MAN CUB Sam Harrison
556 L GORTFREE BOUNCE Jessica Todd
557 L THE KERRYMAN II Joanne Forster
558 L CARRY ON CRUISING Jorden Pinkney
559 L HOLIDAY JACK FROST Katie Alison Stephen
560 L ROCKY Rachel Valks
561 L AFTER DARK VI Tim Slinger
562 L WATERBECK JASMINE Lloyd Newton
563 L MONATREA ENDEAVOUR Hazel Halliday
564 L ALECON Emma Little
565 L JAN DHI Andrea Hodgson
566 L CURRAGHKYLE PRIMA Charlie Dixon-Nutt
567 L WITHCOTE WARRIOR Lucy Mallinson
568 L TULLIBARDS ASK JENNY Lucy Geddes
569 L RUBY RED II Claire Light
570 L SILVERWOOD Megan Clear Hill
571 L RAINBOWS PHOENIX Leah Flynn
572 L GRANGE OLGA SPARROW Louise Waugh

BE90Open

Entry No Section Horse Rider
601 M DUNLOUGHAN MARLEY Emma Hobday
602 M REHY VOLUNTEER Duncan Fisher
603 M CAFRE ROUGH DIAMOND Jay Ryder-McKay
604 M EDOUARD VAN HET CABERNHOL Eden Fisher
605 M DINADAN Emily Parker
606 M BALLYSAX COTTERSTOWN Emma Marshall
607 M CLONMORE ORBITS SON Emma Hobday
608 M CAPTAIN MORGAN G Z Sara Bowe
609 M MARTIN II Krishna Hanns
610 M DSTUD JENSON W Orla Dreelan
611 M SHEPHERDS WATCH Libby Clark
612 M NIGHT PROWLER Caroline Clarke
613 M SILVER JUBILEE Emma Hobday
614 M COMING STAR Sophie Brown
615 M CAPOTE XV Pauliina Swindells
616 M MY CLOVER BAY Harriet Jayne Branch

BE80(T)

Entry No Section Horse Rider
751 P EPA MURRAY Helen White
752 P MASTER DUNNE Kelly Grant
753 P KILDROMIN SHEARER Kara Torrance
754 P FSH LUCKI TWISTER Linden Craven
755 P BALLINACARRA BOBBY Vicky Edgar
756 P KILCLOGHER DOUBLE OR QUITS Deborah Priestley
757 P CARSMORE FUNNY GIRL Ruth Clark
758 P CURRAGHALEEN LAD Stephanie Marshall
759 P BUTTONS BLUE JUNIOR Holly Maxwell
760 P CORA CRUISE Tracy Garside
761 P BANNOCKBURN Ellie Meldrum
762 P MR TUMNUS Rebecca Bond
763 P CRACKENTHORPE VINCENZA Nicole Hoult
764 P CORCLOUGH CRUISER Andrew Hewitt
765 P SHRAUGH DIAMOND Aimee Weir
766 P HILLGARTH FUDGE Susie Burns
767 P SLEMISH CAVALIERS YOUNG JOY Marny McCormack
768 P DUNARD REFLEX Janette Irving
769 P ARABELLA K Alexandra Callander
770 P YARLBANK MAYFLOWER Lexie Marshall
771 P INDIE Kevin Aitchison
772 P ABBEYWARD MISTY Penny Stratford
773 P CAPPNAHANA REBEL Maddie Oliver
774 P JIMBOP Susan Peart
775 P HARRY Kiera Mains
776 P HS KING CHARLES Shania Stanford
777 P ZIMON Molly Selby
778 P SAGE Judith Ness
779 P CAMORLAND PIPPI LONG STOCKINGS Elizabeth Morgan
780 P MARY Lucy Weir
801 Q DBS LANVIN Jodie Darrie
802 Q TRANSPENNINE GOLD Chloe Dods
803 Q CHANT Gemma Potts
804 Q CIRCUS MAXIMUS Dawn Paterson
805 Q PEBBLY LIMITED EDITION Ella Mundell
806 Q RATH REGGIE Lyndsay Allan
807 Q HEGGLELANE KINGSMAN Ralph Pottie
808 Q SPRING WILLOW Michael Maxwell
809 Q UP STICKS AND GO Samantha Wake
810 Q REFUSE TO DANCE Samantha Hogg
811 Q KHATTAR Ashleigh Heywood
812 Q HELP ME HAMISH Helen Latimer
813 Q PICCALILLI PIE Bryony Fearnley
814 Q DEW WEST Susan Kay
816 Q BALLYKILCROSS FOXS REBEL Catherine Friend
817 Q GLENFOOT PHEODOR Megan Clear Hill
819 Q THOMASTOWN CHIEF Lucy Ohlson
820 Q VALMINA Nicky Richardson
821 Q COPSHAWHOLM TEXAS RANGER Ellie Meldrum
822 Q KAYAKA Helen Tranter
823 Q MISTER SUNSHINE Zoe Cowe
824 Q CES BROADWAY BABY Charlotte Mitchison
825 Q ROCCO IV Jean Cole
826 Q VALENTINO XIV Cindy Crossman
827 Q ILLUMINATE Jill Blackshaw
828 Q ROYAL SECRET Rachael Mellor
829 Q PRIMICULUS Libby Chrisp
Event name: ALNWICK FORD INTERNATIONAL Date: Sep 28-29 2019 Location: Alnwick Ford Farm, Morpeth, Northumberland, United Kingdom
Optimum XC Time - 04.49
BE100 - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 HARLEQUIN JUBILEE Mr Daniel Scott 0 16 26 0.00 0.00 26.00
2 BEAU BALDINI Z Ms Caroline Taylor 0 14 29.8 0.00 0.00 29.80
3 GRANTSTOWN VISION Mr Stephen James Runciman 0 12 30.3 0.00 0.00 30.30
4 DOUGAL BUG II Mrs Joanna Loftus 0 10 26 4.00 0.80 30.80
5 MISS LUCKY CAVALIER Mrs Louisa Wilson 0 8 31.8 0.00 0.00 31.80
6 OAKINGHAM RUPEE Mrs Naidene Urquhart 0 6 32.5 0.00 0.80 33.30
7 LOTS OF QUALITY Miss Laura Landale 0 4 31.3 0.00 2.00 33.30
8 DONNA KEISEADA Mrs Claire Paisley 0 4 27 0.00 6.40 33.40
9 TOMMY TUCKERY Miss Matilda Burridge 0 2 34 0.00 0.00 34.00
10 TOLEDO R Mrs Helen Self Dodd 0 2 32 0.00 2.00 34.00
11 CROWN IMPERIAL III Miss Enid Grant 0 0 31.8 4.00 0.00 35.80
12 KILNAMONA HEADLAD Miss Ria Scott 0 2 31.5 0.00 4.80 36.30
13 MIDNIGHT PROPOSAL Miss Lisa Turnbull 0 2 35 0.00 2.00 37.00
14 EVANS WOOD Mrs Kimberley Marshall 0 0 33.3 4.00 0.00 37.30
15 ROBE PARK BOBBY Miss Katy Bannon 0 2 31.8 0.00 5.60 37.40
16 POWER MASTER Mr Euan Hammersley 0 0 33.5 4.00 0.00 37.50
17 FLORENCE IX Miss Tilly Leathart 0 2 34 0.00 3.60 37.60
18 BORTHWICKSHIELS STEELAWAY Miss Lettie Wareing 0 0 29.8 8.00 0.00 37.80
19 ROSSMOUNT REWARD Mrs Jane Reid 0 0 35 4.00 0.00 39.00
20 BLUE THOR Miss Caroline Pennycook 0 0 33.3 4.00 2.00 39.30
21 SIOUX DREAMCATCHER Miss Iona Landale 0 0 38 4.00 0.00 42.00
22 RED MYSTIQUE Mrs Marion Vernon 0 0 35 8.00 0.00 43.00
23 CULLINTRA SUNLIGHT Miss Emily Thomson 0 2 35.8 0.00 9.60 45.40
24 EV ALL MY AMOUR Miss Millie Hewitt 0 0 32 12.00 6.40 50.40
25 CARROLLS OWEN STAR Miss Tara Brown 0 2 36.3 0.00 14.80 51.10
26 GLEN MHOR Mr Gregor Knox 0 0 34.3 4.00 29.20 67.50
27 ROCKFIELD MELODY Miss Nadia Powell 0 0 35.5 26.00 9.60 71.10
28 BEAU NIEUWMOED Miss Hayley Graves 0 0 34.5 8.00 30.80 73.30
29 LUNA V Miss Isla Mccallum 0 0 38.3 8.00 32.80 79.10
R DFYS TOYBOY Miss Kelsey Proud 0 0 35 8.00 R R
W JORIS Miss Charlotte Dennis 0 0 W W W W
R GLENN Miss Niamh Richardson 0 0 28.5 4.00 R R
W B MY REVOLUTION Mrs Claire Ridley 0 0 W W W W
E POSEIDON Miss Grace Congreve 0 0 27.3 0.00 E E
W ZELANA Miss Anna Hunter 0 0 W W W W
W CASH FLOW Miss Heidi Kandyba-callis 0 0 W W W W
W ANDY MAC Miss Libby Colmer 0 0 W W W W
Optimum XC Time - 06.38
BE100 - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
NS RSELVES ALONE Miss Laura Hamilton 0 0 NS NS NS NS
NS RACHAN WONDERFUL WESTEND BOY Miss Gabrielle Riddell 0 0 NS NS NS NS
NS HARELAW HERMES Mrs Katie-jo Nixon 0 0 NS NS NS NS
NS BODYLAIR TINTO Miss Kathryn Hamilton 0 0 NS NS NS NS
NS HARDSTONE Mr Steven Renton 0 0 NS NS NS NS
NS ARDAGH FLAMENCO Mr Finlay Marsden 0 0 NS NS NS NS
NS AVALON SUNSET B Dr Anne Bondi 0 0 NS NS NS NS
NS HOYLIHANS RIO ROYALE Mrs Kerry Armstrong 0 0 NS NS NS NS
NS ARDAGH BOBBY Miss Vicky Edgar 0 0 NS NS NS NS
NS ATHLONE CHESTNUT LADY Mrs Marion Vernon 0 0 NS NS NS NS
NS BRIARWOOD SHADOW Mr Josh Riley 0 0 NS NS NS NS
NS SHADOW SUPER CANDY Miss Zoe Allen 0 0 NS NS NS NS
NS ZUCCHEROS DEFF LEPPARD Ms Eilidh Herd 0 0 NS NS NS NS
NS WOODFIELD GLOVES Miss Chloe Dods 0 0 NS NS NS NS
NS SHADOW SEAHORSE Mr Ben Hobday 0 0 NS NS NS NS
NS GOWRAN BELL Miss Sara Bowe 0 0 NS NS NS NS
NS GREENVALE ARABELLA Miss Ashley Suddes 0 0 NS NS NS NS
NS BLUESIDE BOY Mr Douglas Crawford 0 0 NS NS NS NS
NS MAJOR BLUE III Miss Poppy Pratt 0 0 NS NS NS NS
NS FERNANDO IX Miss Catherine Guthrie 0 0 NS NS NS NS
NS CONNIE XI Miss Alice Spence 0 0 NS NS NS NS
NS RINGWOOD DALTO II Miss Katie Edgar 0 0 NS NS NS NS
NS SANDLANDS BREWSTER ROOSTER Mrs Nicola Cornforth 0 0 NS NS NS NS
Optimum XC Time - 07.00
BE100 - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
NS ARDAGH AIRBORNE Miss Katie Edgar 0 0 NS NS NS NS
NS LOWRY Miss Emi Rowell 0 0 NS NS NS NS
NS BALLINGOWAN FLASH Miss Vicky Edgar 0 0 NS NS NS NS
NS BANKWOOD ARIZONA Mr Nick Hodkinson 0 0 NS NS NS NS
NS ROSSDARRAGH SHOW TIME Miss Carla Abel 0 0 NS NS NS NS
NS RUSTENBERG DIAMOND Miss Laura Fenwick 0 0 NS NS NS NS
NS STEEL MAIDEN Miss Morven Pringle 0 0 NS NS NS NS
NS SIMPLY RED Miss Emma Scott-watson 0 0 NS NS NS NS
NS GROVE WARRIOR Miss Zoe Mackay 0 0 NS NS NS NS
NS SHADOW MINNIE MOON Mr Sebastian Roldan Olivera 0 0 NS NS NS NS
NS GLAM GERRY Miss Rachel Shiell 0 0 NS NS NS NS
NS TOMS BRUCE Miss Philippa Nixon 0 0 NS NS NS NS
NS PIPPA DU PERRON Miss Ruth Farnsworth 0 0 NS NS NS NS
NS AIR ROW Z Mr Steven Renton 0 0 NS NS NS NS
NS ARDAGH EPIC Mr Finlay Marsden 0 0 NS NS NS NS
NS KEC CHICAGO QUALITY Mr Flynn Mclean 0 0 NS NS NS NS
NS SHADOW STAR QUALITY Mrs Emma Hobday 0 0 NS NS NS NS
NS KINNARD FLYER Miss Sally Farmer 0 0 NS NS NS NS
NS REBEL DUCHESS Miss Lindsey Brown 0 0 NS NS NS NS
NS GRACIE I Miss Emma Scott-watson 0 0 NS NS NS NS
NS SUPERIOR VIEW Mrs. Kirsty Hetherington 0 0 NS NS NS NS
NS MYSTERY MAN Miss Alice Brickell 0 0 NS NS NS NS
Optimum XC Time - 07.00
BE100Open - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
NS AUGHABEG CARNIVAL Miss Rose Mckie 0 0 NS NS NS NS
NS GOLDEN CHANCE REMARK Miss Xanthe De Wesselow 0 0 NS NS NS NS
NS BALLYBAY DON Ms Amanda Waugh 0 0 NS NS NS NS
NS TOUCH OF FAERIE MAGIC Miss Elizabeth Allen 0 0 NS NS NS NS
NS TOMON Miss Nina Clark 0 0 NS NS NS NS
NS CEARNEY Mr Louis Pern 0 0 NS NS NS NS
NS PORTHILL TOUCH OF CLASS Mr Duncan Mclaren 0 0 NS NS NS NS
NS SHADOW BUMBLEBEE Miss Zoe Allen 0 0 NS NS NS NS
NS SECRET DESIRE II Miss Matilda Aplin 0 0 NS NS NS NS
Optimum XC Time - 04.49
BE100RF - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BLAZE Miss Emma Buchanan 0 16 25 0.00 0.80 25.80
2 O HAGAN Miss Millie Hewitt 0 14 27.8 0.00 0.00 27.80
3 WSH SACRUZ Miss Hannah Broadhurst 0 12 27.8 0.00 0.00 27.80
4 REVELATION 3RD Mr Harrison Colling 0 10 28.3 0.00 0.00 28.30
5 WALTER TATE Miss Amy Osborne 0 8 29 0.00 0.00 29.00
6 JAKE XIV Miss Kirsty Veitch 0 6 29.3 0.00 0.00 29.30
7 SHOWCASE Miss Leanne Graves 0 2 29.5 0.00 0.00 29.50
8 DUNTOATEE Miss Vicky Smith 0 2 29.8 0.00 0.00 29.80
9 KASTAAR Miss Melissa Searby 0 2 30 0.00 0.00 30.00
10 COOLQUILL FRANCISCO Miss Jessica Birkbeck 0 2 30.5 0.00 0.00 30.50
11 TOMGAR LANCELOT Miss Stephanie Green 0 2 29.8 0.00 0.80 30.60
12 CASTLETOWN KING Miss Lucy Bailey 0 2 32.8 0.00 0.00 32.80
13 FRODO BAGGINS Miss Ayla Forster-blenkinsop 0 2 30.5 0.00 3.20 33.70
14 THUNDERBALL Mr Tom Clark 0 2 32.5 0.00 2.00 34.50
15 RINEEN KINGS CLOVER Mrs Caroline Simpson 0 0 31.3 4.00 0.00 35.30
16 ARDAGH EXCEED Mrs Harriet Graham 0 2 36.3 0.00 0.00 36.30
17 MY AFFAER Miss Alice Readman 0 0 34.8 4.00 0.00 38.80
18 DANGEROUS LIAISON Miss Sarah Graham 0 2 39.3 0.00 1.60 40.90
19 PENNINEVIEW KAISER CHIEF Miss Issie Thompson 0 0 24.8 4.00 20.00 48.80
20 DAISY JANE Miss Louise Clark 0 0 31 0.00 24.00 55.00
21 CHEROKEE RISING Miss Caitlin Cox 0 0 31.8 8.00 20.00 59.80
22 CHRISTIAN III Mr Andrew Hoyle 0 0 37.5 0.00 22.80 60.30
R DADDY BOY Mrs Lorna Mary Bedford 0 0 27 0.00 R R
W ANGELO Miss Sarah-ann Stoker 0 0 W W W W
W AUTUMN STORM Miss Holly Thomson 0 0 W W W W
W BRAMDEN LANDMARK OF HOPE II Miss Tara Snape 0 0 22.3 20.00 W W
Optimum XC Time - 07.00
BE80(T) - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
NS HOCUS POCUS Miss Katie Smith 0 0 NS NS NS NS
NS ARMS AROUND ME Mrs Cindy J Fisher 0 0 NS NS NS NS
NS BROCKFIELDS SPORTING PROMISE Miss Vanessa Wark 0 0 NS NS NS NS
NS CANDY COOL BULLET Miss Sarah Rowell 0 0 NS NS NS NS
NS CARNACALLA SEAMIE Miss Sarah Page 0 0 NS NS NS NS
NS PRIMICULUS Miss Libby Chrisp 0 0 NS NS NS NS
NS SAGE Mrs Judith Ness 0 0 NS NS NS NS
NS HEY MR WILSON Miss Claire Harvey 0 0 NS NS NS NS
NS KHATTAR Miss Ashleigh Heywood 0 0 NS NS NS NS
NS JUST CALL ME MARY Miss Naeve Brown 0 0 NS NS NS NS
NS DUNARD REFLEX Mrs Janette Irving 0 0 NS NS NS NS
NS EMS RIENZI Mr Shaun Malpass 0 0 NS NS NS NS
NS ROLLUX II Mrs Kerry Graham 0 0 NS NS NS NS
NS S.M. CUMBRE Miss Gabrielle Riddell 0 0 NS NS NS NS
NS THE SILVER BULLET Miss Evie Smith 0 0 NS NS NS NS
NS THOMASTOWN CHIEF Miss Lucy Ohlson 0 0 NS NS NS NS
NS VALMINA Mrs Nicky Richardson 0 0 NS NS NS NS
NS LAURA Miss Laura Fenwick 0 0 NS NS NS NS
NS TULLIBARDS FIT FOR FUN Miss Linda Faulks 0 0 NS NS NS NS
NS BALLYNOE ROYAL IMP Mrs Rachel Woods 0 0 NS NS NS NS
NS INDEPENDENT RIBBON Miss Jeannemarie Ferguson 0 0 NS NS NS NS
NS SNIP IV Miss Rachel Valks 0 0 NS NS NS NS
NS SHADOW KRISS KROSS Miss Shania Stanford 0 0 NS NS NS NS
NS DEE STOP Miss Zoe Steel 0 0 NS NS NS NS
NS MASTER MCGREGOR Miss Sarah Hislop 0 0 NS NS NS NS
NS DEANBRAE ROBIN Miss Rachel Shiell 0 0 NS NS NS NS
NS MR FLYNNDERS Mrs. Vicky Reed 0 0 NS NS NS NS
NS DANTEI Miss Bethany Painter 0 0 NS NS NS NS
NS CORHA'S DAWN Miss Emma Brown 0 0 NS NS NS NS
NS MARVIN GREY Miss Claire Nixon 0 0 NS NS NS NS
NS CIRCUS MAXIMUS Mrs Dawn Paterson 0 0 NS NS NS NS
NS LEEDAUN LARRY Miss Clare Shanks 0 0 NS NS NS NS
NS ALL THAT IS JAZZ Mrs Susan Chappelhow-lacey 0 0 NS NS NS NS
NS ABBEYWARD MISTY Mrs Penny Stratford 0 0 NS NS NS NS
Optimum XC Time - 08.22
BE80(T) - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
NS CHARLIE SPARROW Mrs Sally Reid 0 0 NS NS NS NS
NS LITTLE MISS OAKLEY Ms Eilidh Herd 0 0 NS NS NS NS
NS LUV U WHATEVER Mrs. Amy Fife 0 0 NS NS NS NS
NS CIRCUS MAXIMUS II Mrs Karen Gaines 0 0 NS NS NS NS
NS CONNIE II Miss Pippa Reynolds 0 0 NS NS NS NS
NS MR BUMBLE BEE Miss Irena Milner 0 0 NS NS NS NS
NS MR TUMNUS Miss Rebecca Bond 0 0 NS NS NS NS
NS HILLGARTH RACHELIAN Miss Kate Sanderson 0 0 NS NS NS NS
NS WHERE’S WAGTAIL Mrs Lynsey Robson-witt 0 0 NS NS NS NS
NS WESTERN PARK Mr Michael Arthur 0 0 NS NS NS NS
NS UPPER KEY Mrs Tracy Mccann 0 0 NS NS NS NS
NS TOY ASHANTI Ms Laura Ashwell 0 0 NS NS NS NS
NS INDIE Mr Kevin Aitchison 0 0 NS NS NS NS
NS GREYSTONE 5 Miss Nicolle Mcgregor 0 0 NS NS NS NS
NS ROCCO IV Mrs Jean Cole 0 0 NS NS NS NS
NS ELVIS Miss Eve Cuthbert 0 0 NS NS NS NS
NS SDF LORIOT Dr Felicity Dyson 0 0 NS NS NS NS
NS SEYWOODS RAZZMATAZZ Mrs Kristy Hunton 0 0 NS NS NS NS
NS HIGHFIELD ONE Miss Diana Gilbertson 0 0 NS NS NS NS
NS HS BUMBLE BEE Miss Ella Jackson 0 0 NS NS NS NS
NS TEMPLETON Miss Kelly Mitchell 0 0 NS NS NS NS
NS THE MORRIGAN Mrs Ellen Norrie 0 0 NS NS NS NS
NS WONDERLAND Mr John Thornton 0 0 NS NS NS NS
NS BELLINDENE FEARGHAS Miss Jodie Darrie 0 0 NS NS NS NS
NS HANDINE Miss Ellen Kerry 0 0 NS NS NS NS
NS DELIGHTFUL DORIS Miss Felicity Hails 0 0 NS NS NS NS
NS OZZY'S LITTLE WONDER Miss Maddie Oliver 0 0 NS NS NS NS
NS LAPIN DU SOLEIL Miss Isabelle Forsyth 0 0 NS NS NS NS
NS CAPITAL BOY Miss Cassie Thompson 0 0 NS NS NS NS
NS KING COTTON LEGACY Miss Farrah Cunningham 0 0 NS NS NS NS
NS BROOKDALE LAS VEGAS Mrs Marion Hutcheson 0 0 NS NS NS NS
NS BAZAARS ENZO Mrs Michelle Lowden 0 0 NS NS NS NS
NS BORTHWICKSHIELS BYE DAY Mrs Emma Goldsmith 0 0 NS NS NS NS
NS ABE Mrs Zoe Sedgley 0 0 NS NS NS NS
Optimum XC Time - 04.48
BE90 - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CASTLEFOBES ROSCOE Mr Stephen Rankin 0 8 23.5 4.00 0.00 27.50
2 KILLEIGH Miss Katrina Toni Simpson 0 7 27.8 0.00 0.00 27.80
3 ROSSDARRAGH HICKSTEAD Miss Becky Forster 0 6 29.8 0.00 0.40 30.20
4 MISS WINIFRED WILDE Miss Emily Worsdale 0 5 28.5 4.00 0.40 32.90
5 SRILANKA GOLD Mrs Alexandra Callander 0 4 33 0.00 0.80 33.80
6 THE GINGERBREAD MAN Miss Megan Sutton Walker 0 3 34 0.00 0.00 34.00
7 MIDDLETHIRD CASSANOVA Miss Emily Edgar 0 2 35 0.00 0.00 35.00
8 WOODENDFARM FREDDY O Miss Henny Cooper 0 2 35.8 0.00 0.00 35.80
9 CAVETOWN EVIE Miss Charlotte Young 0 1 32.8 0.00 4.80 37.60
10 GOLDENMOOR JUBILEE Miss Laura Fenwick 0 0 35.8 4.00 0.00 39.80
11 ZIMON Mr Sebastian Roldan Olivera 0 0 31.8 4.00 4.80 40.60
12 GIGALO Miss Lucy Walby 0 1 36.8 0.00 4.80 41.60
13 MANFRED MAN Miss Ava Marsden 0 0 35.3 4.00 2.40 41.70
14 COSHLA GEORGE Miss Jemima Stewart 0 0 35.8 4.00 3.20 43.00
15 HONEY B Mrs Pip Bell 0 0 34.5 4.00 5.20 43.70
16 ROYAL ENGAGEMENT TWO Mr Andrew Reed 0 0 27.3 13.00 4.00 44.30
17 BUTTONS BLUE JUNIOR Mrs Holly Maxwell 0 1 38.5 0.00 10.00 48.50
18 WIZZARDS REALM Mr Jack Donaldson 0 0 43.5 6.00 0.00 49.50
19 WESTWINDS MAXIMUS Miss Hana Elder 0 0 34 13.00 4.00 51.00
20 MHS ROYAL HARLEQUIN Mr Stephen Rankin 0 0 36 16.00 1.20 53.20
21 CANAL MAX Miss Jessica Burnham 0 0 33 4.00 20.00 57.00
22 NESSA Mr Michael Maxwell 0 0 37.3 4.00 20.00 61.30
23 FLORENCE II Mrs Judith Ness 0 1 36.5 0.00 27.20 63.70
24 CRANFORD SILVER BOY Miss Becky Madeley 0 0 29.8 4.00 49.20 83.00
W COOLEY EMPIRE Mr Stephen Rankin 0 0 35.3 8.00 W W
R CAMORLAND PIPPI LONG STOCKINGS Miss Elizabeth Morgan 0 0 38.3 4.00 R R
W ELITA II Miss Lisanne Henderson 0 0 W W W W
E DARK FURY Mrs Sue Hanning 0 0 36.8 4.00 E E
R SMUDGE IV Miss Olivia Stratford 0 0 36.3 4.00 R R
E AR DYNAMITE Mrs Jill Pennock 0 0 40 E E E AR
HC SHANBO DUN Miss Beth Mitchell 0 0 34.3 0.00 0.00 HC
W GLENOMRA MANSIZE Mrs Fiona Michaelides 0 0 34 50.00 W W
HC RATHNAGEERA DOCTOR MAX Mrs. Jay Ryder-McKay 0 0 36.5 4.00 26.00 HC
Optimum XC Time - 07.00
BE90 - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
NS GOGARTY Miss Lindsey Brown 0 0 NS NS NS NS
NS CARNSDALE DUN GOOD Miss Poppy Carr 0 0 NS NS NS NS
NS NENTHORN CELTIC LION Miss Rebecca Mann 0 0 NS NS NS NS
NS CORRANVALE ROLLING THUNDER Mr Steven Renton 0 0 NS NS NS NS
NS IRCO Mrs Sally Gillespie 0 0 NS NS NS NS
NS KILDROMIN HERNANDEZ Miss Jaye Clark 0 0 NS NS NS NS
NS LOLANTUS H Miss Lorna Mckechnie 0 0 NS NS NS NS
NS (UNNAMED) CONNIE Miss Ella Pigg 0 0 NS NS NS NS
NS ROXY VIII Miss Henny Cooper 0 0 NS NS NS NS
NS ROCKLAWN DUKE Miss Matilda Aplin 0 0 NS NS NS NS
NS QUINELLA Z Mrs SARAH PURDHAM 0 0 NS NS NS NS
NS TWISNAEME Mr Douglas Crawford 0 0 NS NS NS NS
NS TURLOOD'S LUCKY DIP Miss Rebecca Kirk 0 0 NS NS NS NS
NS IPW MASTER CHARLIE Miss Bronagh Daly 0 0 NS NS NS NS
NS BOLERO COLLONGES Miss Louisa Craigs 0 0 NS NS NS NS
NS AUTUMN Mrs Sophie Pollard 0 0 NS NS NS NS
NS DIAMOND DART Miss Amy Ralston 0 0 NS NS NS NS
NS AURIELWAY MINSTREL Mr Callum Williams 0 0 NS NS NS NS
NS DERREENTIGUE DOUBLE OR NOTHING Miss Anna Taylor 0 0 NS NS NS NS
NS SAFFRON IX Miss Rebekah Reay 0 0 NS NS NS NS
NS CULT DESIRE Mr Duncan Mclaren 0 0 NS NS NS NS
NS WHINCHAT Miss Lisa Turnbull 0 0 NS NS NS NS
NS CURRAGHALEEN LAD Miss Stephanie Marshall 0 0 NS NS NS NS
NS MACCAISLEAN MOR Miss Louise Clark 0 0 NS NS NS NS
NS CORNHILL COEUR D'ALENE Miss Sophie Knox 0 0 NS NS NS NS
NS HILLGARTH BROCADE Miss Samantha Potts 0 0 NS NS NS NS
NS HANLEEN BABALOU Miss Amy Wybergh 0 0 NS NS NS NS
NS OLD SPORT Mrs Annelise Colver 0 0 NS NS NS NS
Optimum XC Time - 07.00
BE90 - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
NS FORTMILL FRENCH CONNECTION Miss Loren Veitch 0 0 NS NS NS NS
NS BURNFORD FOUNTAIN TOP Miss Daisy Wilkinson 0 0 NS NS NS NS
NS EMPERORS DIAMOND STAR Ms Gail Mcauley 0 0 NS NS NS NS
NS KNOCKNACREE BENTLEY Miss Linda Faulks 0 0 NS NS NS NS
NS PALLAS VANK WISH Miss Jade Pitt 0 0 NS NS NS NS
NS THE BLUE EYED BOY II Mr Steven Renton 0 0 NS NS NS NS
NS NORMAN X Miss Elizabeth Laffey 0 0 NS NS NS NS
NS REBEL RESERVE Miss Fleur Lemke 0 0 NS NS NS NS
NS RATHCLINE KESTREL Mrs Katie Stephens-grandy 0 0 NS NS NS NS
HC CARLANSTOWN QUALITY Mr Douglas Edward 0 0 NS NS NS HC
HC DISSINGTON JAMBOREE Mr Harry Mutch 0 0 NS NS NS HC
NS GET THE LOW DOWN Mr Connor Darby 0 0 NS NS NS NS
NS OSCAR XXIX Mrs Roberta Riddell 0 0 NS NS NS NS
NS SUDSKI STAR Mr Douglas Crawford 0 0 NS NS NS NS
NS MISS MILIEU Miss Sarah Lewins 0 0 NS NS NS NS
NS CLAYHILL SHADY Miss Eden Fisher 0 0 NS NS NS NS
NS LOUGHNATOUSA FRANCIS Dr Louise Forty 0 0 NS NS NS NS
NS CURRAHEEN PLAYGIRL Mr Oliver Whiteley 0 0 NS NS NS NS
NS MISS FUZZLE Miss Hannah Routledge 0 0 NS NS NS NS
NS SPIRIT OF THE WIND Miss Cara Galt 0 0 NS NS NS NS
NS MAGNIFIQUE ROYALE Mrs Sue Sharpe 0 0 NS NS NS NS
NS BALLYFIN FLYNN Miss Vari Thomson 0 0 NS NS NS NS
NS HARTFELL BARNEY Miss Jessica Todd 0 0 NS NS NS NS
NS BAMBER BRIDGE Miss Sophie Dods 0 0 NS NS NS NS
NS LEEDAUN ROSE Miss Jenny Lowther 0 0 NS NS NS NS
Optimum XC Time - 07.00
BE90 - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
NS WOODLANDS BE FILLY Miss Rosie Ford 0 0 NS NS NS NS
NS ROWESBROOK INDIANA Miss Rebecca Jago 0 0 NS NS NS NS
NS PENHILLS LIMITED EDITION Mrs Becky Morby 0 0 NS NS NS NS
HC TEENIE TINY BIG Mr Harry Mutch 0 0 NS NS NS HC
NS MULLAGH BOY Miss Chloe Allan 0 0 NS NS NS NS
NS SOLITAIRE XX111 Mrs Victoria Dennis 0 0 NS NS NS NS
HC SHANBEG COOLEY Mr Harry Mutch 0 0 NS NS NS HC
NS CAVANAGARVAN KNIGHT Miss Ashley Suddes 0 0 NS NS NS NS
NS C WOTS WOT Miss Emily Scott-Bromly 0 0 NS NS NS NS
NS BELVIEW BOBBY Mrs Katie Stephens-grandy 0 0 NS NS NS NS
NS LOUGHNATOUSA DONNACHA Dr Louise Forty 0 0 NS NS NS NS
NS DOMINO V Mrs Alexandra J Denton 0 0 NS NS NS NS
NS EBANO XXXVIII Mrs Heather Mcatear 0 0 NS NS NS NS
NS FALIZEE Miss Lorna Riley 0 0 NS NS NS NS
NS HARELAW APOLLO Miss Jill Slight 0 0 NS NS NS NS
HC CLASSY REBEL Mr Jamie Atkinson 0 0 NS NS NS HC
NS WINONA Mr John R Tilley 0 0 NS NS NS NS
NS SAUNDERSCOURT EMPEROR Miss Alex Mundell 0 0 NS NS NS NS
NS BAILE NA HABHAINN OISIN Miss Alice Wilson 0 0 NS NS NS NS
NS LANDLEAGUE ORLANDO Mrs Marion Vernon 0 0 NS NS NS NS
NS JAN DHI Mr Hayden Hodgson 0 0 NS NS NS NS
NS GINNY VI Miss Beckie Cordner 0 0 NS NS NS NS
NS ANTARES PANDORA Miss Alex Turnbull 0 0 NS NS NS NS
NS SUPREME PEARL Miss Louise Forrest 0 0 NS NS NS NS
NS MONATREA ENDEAVOUR Miss Hazel Halliday 0 0 NS NS NS NS
NS THE CHANCELLOR Miss Clare Walton 0 0 NS NS NS NS
Optimum XC Time - 05.14
CCI-S 2* - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SHADOW LAD Mr Douglas Crawford 8 0 30.1 0.00 0.00 30.10
2 ALVESCOT MR NICE GUY Mr Daniel Scott 7 0 27.3 4.00 0.00 31.30
3 LARKSBELLE Miss Emilia Proctor 6 0 35 0.00 0.00 35.00
4 TWILIGHT A Z Mr Douglas Crawford 5 0 29.8 4.00 1.60 35.40
5 WATSISNAME Ms Eleanor Mercer 4 0 29.5 4.00 3.20 36.70
6 HALLO QUALITY PENNY Miss Lucy Hattersley 3 0 36.8 0.00 0.00 36.80
7 CHEZET Miss Nicola Rooke 2 0 35.4 0.00 2.00 37.40
8 WEE MCPEA Mrs Helen Self Dodd 2 0 27.8 4.00 6.40 38.20
9 POWER BLAZER Miss Jessica McKie 2 0 35 4.00 0.00 39.00
10 HALCYON GRAF Mrs Victoria Dennis 0 0 33.3 4.80 7.20 45.30
11 DENVER IV Mrs Rebecca Glasson 0 0 32.4 4.40 10.00 46.80
12 BALLYSAX COTTERSTOWN Mr Lewis Marshall 0 0 36.9 12.00 3.20 52.10
13 KILBANNON BOY Miss Grace Lumley 0 0 34.4 4.00 15.60 54.00
14 FRUITLOOP Miss Amy i Roberts 0 0 25.9 0.00 33.20 59.10
15 CDS ROCK AWAY BEACH Miss Xanthe De Wesselow 0 0 27.5 4.00 28.80 60.30
16 FINNIGANS GOLD Ms Elise Bradley 0 0 32.3 0.00 29.60 61.90
17 L EMINENCE GRISE Mrs Marion Vernon 0 0 37 8.00 20.00 65.00
18 JOLLY JUMPER P Miss Madeleine Ambort 0 0 32.9 0.00 36.40 69.30
19 ATHLONE ACORN Mrs Katie Reddihough 0 0 33 4.00 32.80 69.80
20 ROCKWOOD BEAU Miss Rosanagh Davison 0 0 34.1 4.00 32.80 70.90
21 GASSELTERS MADS Miss Selina Bird 0 0 35.5 1.60 36.80 73.90
22 IPACHE Miss Holly Richardson 0 0 32.8 8.00 34.40 75.20
23 CARRICK DIAMOND WARRIOR Mr Daniel Scott 0 0 31.1 12.00 32.80 75.90
24 VANZELF Mrs Pauline Herbert 0 0 32.6 12.80 44.00 89.40
25 GOLDIES INDIANA Mrs Nydia Chandler 0 0 35.5 11.60 53.20 100.30
26 ANGEL NIGHT Miss Jessica McKie 0 0 36.8 4.00 69.20 110.00
E UR EXTENDER Mr Sam Harrison 0 0 32.3 E E E UR
R LIONHEART Miss Amy i Roberts 0 0 24.9 4.00 R R
W HA PENNY BRIDGE Miss Nicola Rooke 0 0 36.8 8.00 W W
E R3 ASTAIRES BOUNCE Miss Emily Parker 0 0 28.1 4.00 E E R3
E AR JUST ASKE DARCY Miss Sally Kidd 0 0 39.3 E E E AR
W CAPRONA Miss Josie Proctor 0 0 33.3 3.20 W W
R AFTER THE BEAT Miss Grace Lumley 0 0 34.9 12.00 R R
E UR MEIRAMA Mrs Rachel Robinson 0 0 30 E E E UR
W BALLYOSKILL BOY Miss Harriet Bagley 0 0 37.1 16.00 W W
E AR FOREVER IV Miss Lucy Hattersley 0 0 46.6 10.80 E E AR
E UR TEMPLE ELLIE Miss Beth Clegg 0 0 35.6 E E E UR
Optimum XC Time - 04.43
N - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CROSSTOWN SIR LANCELOT Mr Will Murray 6 0 26.5 0.00 0.00 26.50
2 CARDEN FLAME Mr Shaun Murray 5 0 26.8 0.00 3.20 30.00
3 FORESTLAND OF DRAYTON Miss Harriet Bagley 4 0 27.3 0.00 6.40 33.70
4 PRIMITIVE PRONTO Miss Sophie Wall 3 0 29.3 4.00 2.80 36.10
5 DINO II Mr Will Murray 2 0 27.8 0.00 10.80 38.60
6 JULIEN Miss Helen Berry 1 0 29.3 4.00 7.20 40.50
7 WOT GLAMOUR Mrs Rachel Clark 1 0 28.5 0.00 14.80 43.30
8 BALLYVADD SARCO Mr Joshua Wareing 0 0 25 11.00 7.60 43.60
9 BYZANTINA FAIR Miss Christine Threlfall 0 0 38.5 4.00 20.80 63.30
10 JEPPESEN K Mr Will Murray 0 0 28 0.00 41.60 69.60
11 GRENO IN THE PINK Miss Rose Cartwright 0 0 27.3 21.00 27.20 75.50
12 HARLEY STEEL Miss Charlotte Dennis 0 0 28.3 4.00 46.80 79.10
13 SUMMERBRIDGE EYE SPY Miss Natasha Miro 0 0 28 17.00 36.00 81.00
W BALLYLARKIN BOUNCER Miss Louisa Milne Home 0 0 26.5 12.00 W W
HC TH DONT SAY GOODBYE Mr Daniel Scott 0 0 25.8 0.00 E HC TH
HC LISMAKEERA SAMBUCA Mrs Susan Terris-weir 0 0 27 20.00 18.40 HC
R HYLAYA B Mrs Laura Varty - Lindsay 0 0 30.5 8.00 R R
E DUNARD RED KNIGHT Mrs Lorna Hogarth 0 0 30 16.00 E E
E R3 INCOGNITO V Mr Steven Renton 0 0 31.8 12.00 E E R3
R GRAFIX Mr Steven Renton 0 0 33 32.00 R R
E UR MUCH ADO II Mrs Charlotte Morphet 0 0 29.8 0.00 E E UR
R DONT TELL THE HUSBAND II Mrs Marion Vernon 0 0 30 R R R
R THE EXMOOR PONY Miss Emily Parker 0 0 35.8 0.00 R R
E HF TOP GUN VII Miss Josie Proctor 0 0 28.8 4.00 E E HF
R KILLERISK LEO Miss Kristina Hall-Jackson 0 0 26 0.00 R R
HC COOLEY CARNEYHAUGH Miss Emily Parker 0 0 25.5 0.00 8.40 HC
Optimum XC Time - 06.24
N - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
NS POLISHED CLASS Mr Ben Hobday 0 0 NS NS NS NS
NS PAINTERS BAY Mr Ben Hobday 0 0 NS NS NS NS
NS CAVINOV Mr John Thornton 0 0 NS NS NS NS
NS KILNAMAC HOBBS Mr Douglas Edward 0 0 NS NS NS NS
NS CASTLEFIELD QUALITY Mrs Jane Clark 0 0 NS NS NS NS
NS DALTON P II Miss Anna Sloan 0 0 NS NS NS NS
NS PADDYS AUBANO Dr David K Bondi 0 0 NS NS NS NS
NS NORTHPORT TIGER LILY Mr Douglas Edward 0 0 NS NS NS NS
NS MISTIC FANFAERE Miss Victoria Raw 0 0 NS NS NS NS
NS MAKING WAVES Mr Ben Hobday 0 0 NS NS NS NS
NS VERONA II Mrs Fiona Kerry 0 0 NS NS NS NS
NS ANDROMEDA III Miss Amelia Craig 0 0 NS NS NS NS
NS HESPO Miss Jodie Caig 0 0 NS NS NS NS
NS C LOUIS LE ONE Mrs Sarah Duckitt 0 0 NS NS NS NS
NS FARMER JACK Miss Rosie Brickell 0 0 NS NS NS NS
NS MONBEG VOODOO Miss Bella Innes Ker 0 0 NS NS NS NS
NS CAHERADOO EMMA Miss Sarah Hislop 0 0 NS NS NS NS
NS TIMELESS CRUSADER Mrs. Kirsty Hetherington 0 0 NS NS NS NS
NS SECRET AFFAER VII Miss Morven Pringle 0 0 NS NS NS NS
NS NEWLANDS SANDO HIT Miss Rachael Lupton 0 0 NS NS NS NS
NS SHADOW ILLUSTRATOR Mr Sebastian Roldan Olivera 0 0 NS NS NS NS

Key

Column Headings

Pts
points
FP
foundation points
D
dressage penalties
DEM
dressage error marks
DEC
dressage errors of course
SJ
show jumping penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
cross country jumping penalities
XCT
cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
over-graded
NS
no-show
E
eliminated
W
withdrawn
D
disqualified
R
retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
compulsory retirement
F1
failed at first trot up
F2
failed at second trot up
UR
rider unseated
HF
horse fall
FF
horse fall that broke a frangible fence
TH
trapped horse
R3
three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded

Map

Location

Alnwick Ford Farm, Longframlington, Morpeth, Northumberland, United Kingdom, NE65 8EQ

Grid reference NU139038


Newsflash

Please note waitlist spaces only for all Saturday classes.
Entries Open

Twitter

Latest News

Read the full story
View all news