ALLERTON PARKALLERTON PARK

Newsflash


Under 18 information - please print numbers on pink paper. ONu18 XC course walks with Sue Chadwick (07971830230) at 1230 and 1400. 100u18 XC course walks with Will Murray (07780702174)  at 0830 and 1100  - meet at the XC start and please text the relevant coach to let them know you will be attending. 

****INTERMEDIATE AND ADVANCED COMPETITORS - PLEASE NOTE - IF YOU WALKED THE TRACK BEFORE 5PM FRIDAY PLEASE REWALK FENCES 10 TO 16 ON THE ADVANCED AND FENCES 10-13 DUE TO RESITING AND RENUMBERING OF FENCES*****

Please also note that the advanced dressage is in a different location to the main dressage field – main dressage field to the right on entering the lorry park – advanced dressage to the left – there are sings to follow.



 

ALLERTON PARK

Location

Allerton Park, Knaresborough, North Yorkshire, United Kingdom, HG5 0SE

Date

Saturday 18 to Sunday 19 September 2021

Organisers and Secretaries

Event Organiser - Lady Mowbray & Stourton
Contact Lady Mowbray & Stourton
Phone: 01423 330585
Mobile: 07809 042637

Joint Organiser - Mr John Johnstone
Contact Mr John Johnstone
Mobile: 07768 864544

Entries Secretary - Mrs Fiona Saxby
Contact Mrs Fiona Saxby
Mobile: 07866 514806

Course description

The event takes place in a 250 acre historic park with lakes and scenic views. Arenas and cross country tracks are all easily accessible from the lorry park. The dressage arenas are on well-drained flat pasture. The show jumping arena is flat and generous in size with a good-sized warm up area, and makes an atmospheric central hub to this vibrant, friendly event. Ian Stark's cross country tracks are bold, educational and are designed to encourage forward riding. The terrain is undulating and the flowing tracks make use of natural features, including the new Dew Pond complex. Fences are well-dressed and presented with a good mix of permanent jumps and sturdy portables. Wellingtons are required to walk the island water complex. 

 

Event schedule

Entries open

9 August 2021

Ballot date

24 August 2021 12:00 noon

Ballot period

September

Late entry surcharge

25 August 2021

Event Team

Lady Mowbray & Stourton

Event Organiser

Allerton Park, Knaresborough, HG5 0SE

Contact Details
Mr John Johnstone

Joint Organiser

Contact Details
Mrs Fiona Saxby

Entries Secretary

30 Moss Close, South Wirral, CH64 2XQ

Contact Details
Robert McSkimming

Course Builder

Contact Details
Tracey Barraclough

SJ Course Designer

Contact Details

Entries Information

Entries Secretary Fiona Saxby, 30 Moss Close, Willaston, Neston, South Wirral, Cheshire, CH64 2XQ. Mobile: 07866 514806. Email: Fiona.saxby@ntlworld.com. Internet entries preferred and accepted on www.britisheventing.com
Entry fees include VAT. VAT Reg No 250 9147 13.
Entry Amendments by 13th September by email only to the entry secretary.

Refund Policy as per Rule 4.11. 100% refund for entries withdrawn before Ballot Date. Thereafter entries that are replaced from a waitlist will receive a full refund subject to a £12 (plus VAT) administration charge. Entries made after Ballot Date are not eligible for a refund unless replaced. Waitlists will be held if the event is over subscribed.

Starting Times will be available on websites www.britisheventing.com and www.allertonparkhorsetrials.co.uk. Also by ringing 07866 514806 between 6.00pm and 8.00pm on 16th September.

Stabling

Available at York Harness Racing and bookable online when completing your entry - select from the drop down menu in Step 2 of the entry process. £25 per night - no bedding included and stables must be cleaned out completely on departure. Further information will be emailed to those booked prior to the event. An extra charge of £20 per night will be added to any late stabling booked after 13th September. 

Special Notices

In case of Abandonment please phone 07768 864544 or 07809 042637.

All Terrain Vehicles/Motorcycles will not be permitted.

Dogs must be kept on short leads at all times.

Entrance Policy - to be advised based on the government and local authority guidelines - the newsflash will be updated accordingly.

Accommodation and Catering

Hot and cold food available throughout the event.
 

Classes table

Class Days Dressage Test Entry Fee AIP Total Late Fee Start Fee
A Sunday A123 (2011) £163.75 £24.24 £187.99 £12.00 £30.00
BE100 Saturday BE107 (2016) £76.37 £11.30 £87.67 £12.00 £17.00
BE100Open Saturday BE107 (2016) £76.37 £11.30 £87.67 £12.00 £17.00
BE100Ou18 Saturday BE107 (2016) £76.37 £11.30 £87.67 £12.00 £17.00
I Sunday I115 (2011) £120.54 £17.84 £138.38 £12.00 £25.00
IN Sunday I115 (2011) £88.04 £13.03 £101.07 £12.00 £20.00
N Saturday N130 (2016) £88.04 £13.03 £101.07 £12.00 £20.00
N Sunday N130 (2016) £88.04 £13.03 £101.07 £12.00 £20.00
NM Saturday NM £88.04 £13.03 £101.07 £12.00 £20.00
OI Sunday I115 (2011) £120.54 £17.84 £138.38 £12.00 £25.00
ONu18 Saturday N114 u18 (2016) £88.04 £13.03 £101.07 £12.00 £20.00

Key:

AIP = Abandonment Insurance Premium
Late Fee = Late Entry Surcharge Fee
Start Fee = Payable at time of entry
Days - D = Dressage, S = Show Jumping, X = Cross Country

Classes and fees

Qualifiers and special classes

Novie Master Class on Saturday more information here https://www.britisheventing.com/novice-masters

Prizes

Prize Money: Lower limit prize money. Rosettes to 10th place. Trophies will be presented to the highest placed Novice competitor resident in Yorkshire. Jervaux Horse Trials Perpetual Challenge Trophy on Sunday, and Robin Donaldson Trophy on Saturday;. Niki Otterburn Salvers will be awarded to the highest placed mare in each Intermediate and Advanced section. Further prizes kindly sponsored by An Eventful Life, Action Replay Photography, NAF, Fox Saddlers amongst others. 

Event name: ALLERTON PARK Date: Sep 18-19 2021 Location: Allerton Park, Knaresborough, North Yorkshire, United Kingdom
Optimum XC Time - 06.58
A - Section K
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 FIREBALL F Miss Edie Campbell 24 0 30.3 4.00 16.80 51.10
2 TALENT Mr James Sommerville 22 0 29.8 4.00 18.00 51.80
3 KELLYPSA VAN T ASSCHAUT Mrs Sammy Oliver 20 0 36 0.00 16.00 52.00
4 MOUNT PANTHER Miss Charlotte Dennis 18 0 39.5 11.00 7.60 58.10
5 PSH GAZELLE Miss Aimee Penny 16 0 34.6 5.00 21.60 61.20
6 SARCHIE Miss Sophie Brown 14 0 35.2 0.00 26.80 62.00
7 CHILLIS GEM Mrs Sarah Gairdner 0 0 39.1 8.00 18.40 65.50
8 KILCOLTRIM MERMIST Miss Sara Bowe 4 0 32.1 0.00 34.80 66.90
9 TOPSPIN II Miss Alice Casburn 0 0 33 0.00 38.40 71.40
10 PSH CATALYST Miss Aimee Penny 0 0 41.9 2.00 28.00 71.90
11 CEDARMOUNT CAVALIER Miss Grace Cooper 0 0 41.7 9.00 29.60 80.30
12 MULIEBRILE Miss Jessica Smith 0 0 41.4 9.00 30.80 81.20
13 FUTURE PLANS Miss Louisa Milne Home 0 0 30.1 9.00 59.20 98.30
14 TS SHANGHAI Miss Georgie Frow 0 0 35.5 15.00 49.60 100.10
15 ANNESTOWN CAPITALISM Miss Fiona Davidson 0 0 37 9.00 66.00 112.00
16 MAX E MILLION Miss Georgie Frow 0 0 33.7 6.00 79.60 119.30
17 HIGH TIME V Mr Daniel Scott 0 0 33.4 4.00 87.60 125.00
18 LARKSBELLE Miss Emilia Proctor 0 0 38.9 16.00 70.80 125.70
E UR MILCHEM ECLIPSE Mr James Rushbrooke 0 0 30.5 6.00 E E UR
W WANSKJAERS CARLSSON Miss Elizabeth Walker 0 0 32.8 24.00 W W
R ETILIA Mr Jamie Atkinson 0 0 33.2 0.00 R R
E HF CAVALIER MICKY FINN Miss Katie Bleloch 0 0 34.7 4.00 E E HF
E R3 CARROW IROKO Miss Louisa Milne Home 0 0 32.5 4.00 E E R3
E UR CRAIC IN TIME Miss Joanne Earle 0 0 33.9 4.00 E E UR
E AR MAISTRESSE Mr Paul Burgess 0 0 31.4 0.00 E E AR
E UR WESTMUR QUALITY Mrs Eilidh-jane Costelloe 0 0 37.8 17.00 E E UR
Optimum XC Time - 05.26
BE100 - Section A
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SHANNONDALE CEDRIC Miss Lizzie Baugh 0 16 26.3 0.00 0.00 26.30
2 LITTLE MILL II Miss Emma Lawton 0 14 30.5 0.00 0.00 30.50
3 SHANNONDALE ANNIE Miss Jessica Robinson 0 12 33.3 0.00 0.00 33.30
4 GFE CORDEXUS Miss Caitlin Pitcher 0 10 33.5 0.00 0.00 33.50
5 A SHIVERS TALE Miss Olivia Graham 0 8 33.8 0.00 0.00 33.80
6 FRANKY B Miss Sarah Bartlett 0 6 34.3 0.00 0.00 34.30
7 RHN ULTIMATE Miss Harriet Wright 0 4 32.3 4.00 0.00 36.30
8 MAGHERADRUMMOND SHUTTER FLY Miss Ellie Clarke 0 4 32.3 4.00 0.00 36.30
9 MASTER R DOUGLAS Miss Laura Williams 0 0 30.8 4.00 1.60 36.40
10 CHEROKEE RISING Miss Caitlin Cox 0 2 37.5 0.00 0.00 37.50
11 RIVERHEAD NIGHT AIR Miss Lois Teal 0 2 38 0.00 0.00 38.00
12 KING ZULU Miss Isabelle Mead 0 2 38.3 0.00 0.00 38.30
13 TRENDY MAGIC TOUCH Mrs Katie Stephens-grandy 0 0 31 8.00 0.00 39.00
14 OMARD HAWAII FIVE O Miss Issy Saxby 0 0 35.3 4.00 0.00 39.30
15 BENTLEY X Miss Zoe Warde-aldam 0 0 36.5 4.00 0.00 40.50
16 DHI ICEBERG Mrs Heidi Woodhead 0 0 37.5 4.00 0.00 41.50
17 NANNY MCPHEE Miss Penny Lawn 0 2 36.5 0.00 5.20 41.70
18 ON ONE Mrs Jolyse TC Bell-Syer 0 2 27.3 0.00 15.60 42.90
19 LADYBOERA Miss Isabel White 0 0 34.8 4.00 4.80 43.60
20 CALZACHE Miss Holly Richardson 0 0 31.8 12.00 0.00 43.80
21 EX PRECIOUS POPPY 2012 Miss Emily Barugh 0 0 39.8 4.00 0.40 44.20
22 GARRYDUFF GOLDEN FALCON Ms Fiona Stephenson 0 2 43 0.00 4.00 47.00
23 RUMBER TIL DAWN Mr Christopher Whittle 0 0 35.3 12.00 0.00 47.30
24 RAPHAEL Mr Henry Stott 0 0 37.8 8.00 1.60 47.40
25 ACE HI VOLTAGE Mrs Rachael Clay 0 0 40.8 8.00 5.60 54.40
26 I AM DENNIS THE MENACE Mrs Claire Chapman 0 0 34.8 0.00 20.00 54.80
27 AMARACH CLOVER Dr Jennifer Kuehnle 0 0 38.8 8.00 12.80 59.60
28 FLS OUTLAW Miss Vanessa Howdle 0 0 38 0.00 24.80 62.80
29 JEST A DREAM Mr Jordan Kavanagh 0 0 30.5 28.00 10.40 68.90
30 UNNAMED (804014) Mr Mark Poskitt 0 0 47.8 4.00 23.60 75.40
31 AIN’T MISBEHAVIN Ms Eleanor Mercer 0 0 32.3 21.00 56.40 109.70
32 PAGEANT MASTER Miss Laura Hayden 0 0 33.5 9.00 74.40 116.90
E UR MACKASON Miss Charlotte Saul Wolstenholme 0 0 35.5 29.00 E E UR
Optimum XC Time - 05.26
BE100 - Section B
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 WOODFIELD NEW DAWN Miss Alexandra Cordingley 0 16 26.8 0.00 0.40 27.20
2 NO MORE Mrs Tanya Buckingham-lloyd 0 14 28 0.00 0.00 28.00
3 BH GRINGOS LEGACY Mr James Adams 0 12 29.3 0.00 0.00 29.30
4 SOLO COMPOSER Miss Charlotte Dennis 0 10 29.3 0.00 0.00 29.30
5 MONBEG HEARTBEAT Miss Imogen Murray 0 8 26 4.00 0.00 30.00
6 GUN MOOR Miss Imi Mccance 0 6 30.3 0.00 0.00 30.30
7 BODJO VAN DE WINDELSTEEN Mrs. Amy Fife 0 4 30 0.00 0.40 30.40
8 PILTOWN CONCORDE Miss Lizzie Baugh 0 4 30.8 0.00 0.00 30.80
9 CHEVALIAN LADY IN RED Miss Katie Patrick 0 2 31 0.00 0.00 31.00
10 T.J BOMBAY Miss Victoria Whiteley 0 2 31 0.00 0.00 31.00
11 BEST BOY BILLY Miss Emma Grange 0 2 32 0.00 0.40 32.40
12 NIADONNIE VAN DE MAATJESHOEVE Miss Olivia Wright 0 2 32 0.00 0.40 32.40
13 STARHOLME LIMITED EDITION VII Miss Harriette Howard 0 0 29 4.00 0.00 33.00
14 AGADIR GANO Mrs Katie Magee 0 0 30.3 4.00 0.00 34.30
15 OLDTOWN LUCKY PENNY Mrs Eilidh-jane Costelloe 0 0 31 4.00 0.00 35.00
16 MY ATLANTIC MARIO Miss Harriet Bagley 0 0 31.3 4.00 0.00 35.30
17 SANGHEERA Ms Karen Woodward 0 0 31.8 4.00 0.00 35.80
18 HERMES IMAGE Miss Ella Eadon 0 0 32.3 4.00 0.00 36.30
19 TOMMY DYLON Miss Jane Williams 0 0 32.3 4.00 1.60 37.90
20 TRESHAM Mr Christopher Whittle 0 0 30.3 8.00 0.00 38.30
21 GOOD TIMEZ Miss Emma Orde-powlett 0 0 32.3 8.00 0.00 40.30
22 LISFARRITER DIAMOND GLORY Miss Lucy Bailey 0 0 36.8 4.00 0.00 40.80
23 PALLAS SPLASH Mrs Angela Parkin 0 0 32.8 8.00 6.00 46.80
24 RIDDLER Dr. Caroline Clarke 0 0 31 12.00 4.80 47.80
25 ANNIVERSARY GIRL Ms REBECCA STEVENS 0 0 36 8.00 6.40 50.40
26 AOC ROULETTE Mr Martyn Bates 0 0 36.3 4.00 10.40 50.70
27 DHI CANDYMAN Mrs Heidi Woodhead 0 0 31.8 8.00 12.40 52.20
28 COPPERHALL BARNEY Miss Lucy Hixson 0 0 27.8 0.00 25.20 53.00
29 WEXFO FLYING ANGEL Mrs Emma Hobday 0 0 27.5 0.00 28.00 55.50
30 LADEJO Miss Issy Saxby 0 0 32.3 0.00 23.60 55.90
31 COR BLIMEY O REILLY Miss Morgan Stokes 0 0 32.5 12.00 34.00 78.50
W JOOPIE ES Miss Sara Bowe 0 0 31.8 12.00 W W
W JUST A MINUTE Mr James Sommerville 0 0 22.8 20.00 W W
E HF JIMMY CHOO Miss Alice Casburn 0 0 30.3 0.00 E E HF
W GENEVA VAN DE VALLEI Mrs. Jay Ryder-McKay 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.26
BE100 - Section C
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 VISION DK Z Mr James Sommerville 0 16 26.5 0.00 0.40 26.90
2 SHANANSHAH Miss Lillie Barnett 0 14 29 0.00 0.00 29.00
3 HALCYON JAGUAR PRINCESS Miss Holly Richardson 0 12 29.3 0.00 0.00 29.30
4 GLENOMRA HARPER Mrs Sarah Gairdner 0 10 28.8 0.00 0.80 29.60
5 TREMADON Mr Christopher Whittle 0 8 26.8 4.00 0.00 30.80
6 LAMMY LAUGH Mr John Guy 0 6 27.3 4.00 0.00 31.30
7 CASTLERISE PATIENCE Ms Eleanor Mercer 0 4 32.5 0.00 0.00 32.50
8 KORITO Miss Ella Eadon 0 4 32.8 0.00 0.00 32.80
9 DARLING DELUXE Miss Evangeline Llewellyn-smith 0 4 29.5 0.00 4.00 33.50
10 LAST DANCE VI Miss Holly Steels 0 0 30.8 4.00 0.00 34.80
11 RINEEN KINGS CLOVER Mrs Caroline Simpson 0 0 30.8 4.00 0.00 34.80
12 JUBILEE JINX Mrs Katie Field 0 0 30.5 4.00 0.40 34.90
13 CAT BALOU Mrs Rebecca Johnson 0 2 35.3 0.00 0.00 35.30
14 UNNAMED (809914) Miss Kate Dennis 0 2 34.5 0.00 0.80 35.30
15 SMILLA IV Miss Ruby Thompson 0 0 31.5 4.00 0.00 35.50
16 FELIX Z Miss Alice Casburn 0 2 32 0.00 4.00 36.00
17 KARLIJN Miss Isabel White 0 0 29.3 4.00 2.80 36.10
18 DOIRE MHIANAIGH LAD Mrs Emma Hobday 0 0 30.5 4.00 2.00 36.50
19 JULIUS Miss Naeve Brown 0 2 35 0.00 2.00 37.00
20 CHINOOKS LADY Miss Elizabeth Walker 0 0 33 4.00 0.40 37.40
21 DEMETRIUS Mr Tim Slinger 0 2 27.3 0.00 10.40 37.70
22 HARRYS SILVER FOX Miss Megan (Binky) Bainbridge 0 0 35 4.00 0.00 39.00
23 WOODY XIV Miss Kate Charlton 0 2 39.3 0.00 0.00 39.30
24 KILTEALY TITANIUM Miss Hannah Roach 0 0 34 4.00 2.00 40.00
25 GREENHALL PRIM AND PROPER Miss Nim Spalding 0 2 37.3 0.00 5.20 42.50
26 LITTLE ORGANIC Mr Mark Poskitt 0 2 39.8 0.00 3.60 43.40
27 LOUGHNATOUSA FRANCIS Dr Louise Forty 0 2 32.8 0.00 13.60 46.40
28 GLENOMRA MANSIZE Mrs Fiona Michaelides 0 0 31.8 4.00 13.20 49.00
29 MOLLY GAL Miss Steph Baul 0 0 37.8 12.00 1.60 51.40
30 LONGWOOD QUEEN OF DIAMONDS Miss Ella Eadon 0 0 32 4.00 22.40 58.40
31 UP TOO RADIANT Miss Tess Goodwin 0 0 34.8 0.00 36.00 70.80
32 AZERLEY DAVE Miss Helena Broadley 0 0 36.3 0.00 36.40 72.70
33 SILVER CASANOVA Miss Tia Hulse 0 0 34.5 4.00 44.00 82.50
R GEORGEOUS Mrs Jane Lee 0 0 33.3 R R
W EYE DOWN Miss Liz Wilson 0 0 W W
E CR CASSIDY OF LEEMIRES Mrs Janna Wood 0 0 38 E E CR
W BELL BAXTER Miss Alex Ashman 0 0 W W
Optimum XC Time - 05.26
BE100Open - Section D
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 WATTS BURN Mrs Fiona Michaelides 0 16 27.3 0.00 0.00 27.30
2 KITTY MALONE Miss Emily Philp 0 14 25 4.00 0.00 29.00
3 LEVITATE Miss Amelia Ludiman 0 12 29.5 0.00 0.00 29.50
4 GRAND CRUZ Miss Louise Horrocks 0 10 29.8 0.00 0.00 29.80
5 PJ PICCOLO OVERWIG Mrs Sarah Gairdner 0 2 30.5 0.00 0.00 30.50
6 HILLOCKS RISING Miss Emily Philp 0 0 28.3 4.00 0.00 32.30
7 BE MY ROMEO Miss Nicola Rooke 0 2 33.3 0.00 0.00 33.30
8 FULL THROTTLE II Mrs Louise Oldroyd 0 0 27.3 8.00 0.00 35.30
9 HAWALLIE VDL Miss Rebecca Brady 0 2 35.5 0.00 0.00 35.50
10 PLAYDUN Miss Charlotte Sellers 0 0 32.3 4.00 0.00 36.30
11 FORESTLAND OF DRAYTON Miss Harriet Bagley 0 0 26 8.00 4.40 38.40
12 BRIDGEPARK COTTAGE LADY Miss Maggie Dearnley 0 0 25.3 16.00 0.00 41.30
13 ILLSTON JESTER Miss Imogen Murray 0 0 32.8 11.00 0.00 43.80
14 CHAMPAGNE SUPANOVA HVS Mr Isaac Amos 0 0 40 4.00 0.00 44.00
15 EMPEROR FIRST CHOICE GIRL Mrs Claire Coning 0 0 35.5 12.00 0.00 47.50
16 WESTSIDE MONTY Miss Eleanor Fletcher 0 0 36.5 8.00 4.80 49.30
Optimum XC Time - 05.26
BE100Ou18 - Section E
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 THE RIDGE HEARTBEAT Miss Becky Clark 0 16 29 0.00 0.00 29.00
2 SO CHIC DES COSTIERES Miss Jasmine Underwood 0 14 27.5 4.00 0.00 31.50
3 DUNLECKNEY LARK Miss Emily Phillips 0 12 32 0.00 0.00 32.00
4 CAPPA ABBEY Miss Charlie Donaldson 0 10 29 4.00 0.00 33.00
5 BILLY FUNDY Mr Finn Healy 0 8 33.8 0.00 0.00 33.80
6 GLENCARRIG STORM CAT Mr Thomas Easterby 0 2 33.8 0.00 0.00 33.80
7 CARNSDALE QUICK DECISION Miss Emily Gaskell 0 2 32.8 0.00 1.20 34.00
8 DUNLOUGHAN WHIRLWIND Miss Kate Sanderson 0 0 31.5 4.00 0.00 35.50
9 BALNASHALLOG MAESTRO Miss Grace Barr 0 0 31.5 4.00 1.20 36.70
10 BALLYNEETY COOL DIAMOND Miss Lottie Combe 0 0 34 4.00 0.00 38.00
11 BILLY BANK Ms Lucille Jones 0 2 35.5 0.00 4.00 39.50
12 HOW NICE Mr Ralfie Timmins 0 0 36.3 4.00 0.00 40.30
13 TISRARA CHIPPISON Miss Olivia Staveley 0 0 35.3 8.00 0.00 43.30
14 GORSEHILL KING Miss Bella Thurston Hydes 0 0 37 4.00 4.40 45.40
15 SBE GRAFENSBROOK Mr Joshua Huxford 0 0 34.3 12.00 0.00 46.30
16 TEMPLEFARMS TIGER’S EYE Miss Annie Dean 0 0 34.5 12.00 0.00 46.50
17 PREACHER MAN Miss Sarah Farnsworth 0 0 34.8 12.00 0.00 46.80
18 DENNIS Miss Sienna Bowman 0 0 37 12.00 0.80 49.80
19 ARNESTOWN LAD Miss Issy Auchterlonie 0 0 38 4.00 12.40 54.40
E CR CHESTNUT HILL ROBYN LAROUX Miss Charlie Parker 0 0 33.8 E E CR
R WINEPORT CRUSADE Miss Milly Grunwell 0 0 32.8 4.00 R R
W TOWEREQUINE QUEENS COUNSEL Mr Oliver Lee 0 0 32 8.00 W W
Optimum XC Time - 06.10
I - Section L
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 JACK DANIELS Mr Jack Mantel 12 0 34.6 0.00 0.40 35.00
2 TREWORRA Mrs Katie Magee 10 0 32.1 0.00 5.60 37.70
3 INTENTIE W Mrs Sian Davies-cooke 8 0 33.9 0.00 5.60 39.50
4 PSH CHARISMA Miss Aimee Penny 6 0 33 0.00 6.80 39.80
5 MONBEG EBONY Miss Molly Fletcher 4 0 36.6 4.00 2.00 42.60
6 Z7 CATASTROPHE Miss Lois Teal 0 0 32.3 8.00 4.00 44.30
7 VOIGHTS ANKY PANKY Mr Josh Haynes 0 0 28.4 4.00 12.00 44.40
8 TRAVIS IV Miss Jeanette Brakewell 2 0 31.8 0.00 12.80 44.60
9 HARLEQUIN JUBILEE Mr Daniel Scott 0 0 32.1 4.00 10.00 46.10
10 AL PACINO Q Miss Cathrine Taylor 2 0 35.9 0.00 12.80 48.70
11 HARLEY STEEL Miss Charlotte Dennis 0 0 37.7 5.00 8.80 51.50
12 HAMILTON III Miss Jessica McKie 2 0 39.6 0.00 12.40 52.00
13 EQUITREK ATOM Miss Issy Saxby 0 0 33.9 16.00 7.60 57.50
14 LORETOS FROLIC Miss Willow Andrew 2 0 34.8 0.00 24.80 59.60
15 BASKIN CAPPACHINO Miss Emelia Petchell 0 0 32.5 8.00 19.20 59.70
16 WEE MCPEA Mrs Helen Self Dodd 0 0 33.2 12.00 14.80 60.00
17 MARQUED MAN Mrs Caz Mosley 0 0 35.9 12.00 12.80 60.70
18 EMAIL DE JARSAY Mr Douglas Edward 0 0 33.2 6.00 27.20 66.40
19 P G WITHERNAY Mr Christopher Whittle 0 0 37.5 4.00 38.40 79.90
20 CHEVALIAN FIFA Miss Fiona Davidson 0 0 34.1 0.00 48.40 82.50
21 WATSISNAME Ms Eleanor Mercer 0 0 30.5 0.00 61.20 91.70
E E SHANBEG COOLEY Mr Harry Mutch 0 0 36.4 4.00 E E E
E R3 CALLE COOL Mr Daniel Ockenden 0 0 40.2 8.00 E E R3
Optimum XC Time - 06.10
I - Section M
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 GABBANA Miss Sara Bowe 12 0 32.3 0.00 2.40 34.70
2 HARTHILL STORM Mrs Sian Davies-cooke 10 0 33.4 0.00 3.20 36.60
3 MDSANDYHILL ZORRO Miss Imogen Murray 8 0 29.8 0.00 9.20 39.00
4 GLOBAL ASK Mr James Sommerville 6 0 29.3 0.00 10.40 39.70
5 UNIS MIDNIGHT ILLUSION Mr Tyler Cassells 4 0 31.8 4.00 8.40 44.20
6 EXPERT Miss Samantha Jimmison 2 0 32.7 4.00 8.40 45.10
7 IVANHOE Mr Jack Mantel 0 0 36.8 4.00 4.80 45.60
8 TIMELESS CRUSADER Mrs. Kirsty Hetherington 2 0 42.5 0.00 4.00 46.50
9 NELSON DE LA POMME Mrs Katie Magee 2 0 35 0.00 11.60 46.60
10 DSH LUCKEY TOWN Miss Jennifer Stead 0 0 40 4.00 10.80 54.80
11 SBE NAVIGO Miss Sophie Brown 2 0 34.8 0.00 20.00 54.80
12 STILO SPRINGTIME Mrs. Rebecca Cook 0 0 29.6 16.00 11.60 57.20
13 HALCYON GRAF Miss Evangeline Gaskell 0 0 32.3 12.00 16.80 61.10
14 ROCHDAN FLEX Miss Emily Philp 0 0 35.2 8.00 18.80 62.00
15 WATUSI Mr Carlos Parro 0 0 33.9 8.00 29.60 71.50
16 PSH GOLDRUSH Miss Aimee Penny 0 0 35.5 16.00 24.40 75.90
17 WOLFSTONES SUMMER LOVE Mrs Nicki Harrison 0 0 38.6 12.00 27.20 77.80
18 WESTON ONE VISION Miss Gracie Lovett Brunt 0 0 35.9 8.00 41.60 85.50
E UR OMARS LASS Miss Eva Carrier 0 0 42.3 12.00 E E UR
W COOLEY EMPIRE Mr Harry Mutch 0 0 32.5 16.00 W W
W BALLYRIC Miss Cathrine Taylor 0 0 36.1 20.00 W W
E CR CALL ME ALPHIE Mr James Rushbrooke 0 0 36.6 E E CR
E R3 DISSINGTON WIZZARD Miss Jeanette Brakewell 0 0 32.7 4.00 E E R3
E CR WARRENSTOWN TAKE A CHANCE Miss Lizzie Reid 0 0 37.3 E E CR
Optimum XC Time - 04.59
N - Section H
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 MC PARCO PETE Mr Tyler Cassells 6 0 27 0.00 0.00 27.00
2 CARRICKVIEW WISEGUY Miss Charlotte Parry-Ashcroft 5 0 31.8 0.00 0.00 31.80
3 DRUMGIVEN MR CHARISMA Mrs Katie Magee 4 0 32.3 0.00 0.00 32.30
4 IM THE ONE Miss Katy Mousdale 3 0 28.5 4.00 0.00 32.50
5 DITCH DANCER Miss Sara Bowe 2 0 34.3 0.00 0.00 34.30
6 ARDAGH EPIC Mr Finlay Marsden 1 0 37 0.00 0.00 37.00
7 NIGHT PROWLER Dr. Caroline Clarke 1 0 35.3 0.00 3.60 38.90
8 CRISPY SEA Miss Hazel Towers 1 0 33.8 0.00 6.80 40.60
9 P - NABAJO O.H Miss Alexandra Farrar-fry 0 0 33.5 8.00 0.40 41.90
10 TREVI FOUNTAIN Mr Harrison Colling 0 0 33.5 8.00 1.60 43.10
11 RALPH Mr Harry Mutch 1 0 38.3 0.00 6.80 45.10
12 EDDY MERCKX M2S Miss Vicki Ardern 1 0 36.3 0.00 11.60 47.90
13 I LIKE Miss Anna Whiteley 0 0 40.8 4.00 5.60 50.40
14 WATERMILL FLIGHT Mrs Tanya Buckingham-lloyd 0 0 31.8 12.00 12.40 56.20
15 BALLYHALES LUCK Miss Sarah Cairns 0 0 39.3 8.00 14.40 61.70
16 JOLIE LARK Miss Lucy Grindal 0 0 34.8 4.00 32.40 71.20
17 CAPITAL INVESTMENT Mr Christopher Whittle 0 0 40.8 8.00 37.20 86.00
18 BILLY Miss Sophie Robinson 0 0 37.8 4.00 46.40 88.20
19 VIOLETTA B Miss Imogen Murray 0 0 28.3 0.00 65.20 93.50
HC QUARRY MAN Miss Daisy Proctor 0 0 31.5 0.00 E E AR
E AR BLOOMFIELD MANUSCRIPT Mrs Kate Walls 0 0 30.8 58.00 E E AR
E CR WOODHOUSE LAD Miss Rachel Inman 0 0 45.5 E E CR
R UNSHINE Mr James Cuthbert 0 0 33.3 R R
E AR KILROE SILVER FOX Miss Abigail Pearse 0 0 40.5 8.00 E E AR
E AR FERNANDO DHI Miss Amy Kneafsey 0 0 40.5 0.00 E E AR
E AR HEDGEHOLME LACHARLA Miss Nim Spalding 0 0 39.3 21.00 E E AR
W GLENCOLLIN Mr Julian Trevor-roper 0 0 35 W W
R MY MR DARCEY II Mrs Rebecca Squire 0 0 34.3 R R
E UR TELLING TALES Mrs Rebecca Fielding 0 0 38.8 4.00 E E UR
Optimum XC Time - 04.59
N - Section I
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SAXY PARK LANE Miss Emily Prangnell 6 0 28.5 0.00 0.00 28.50
2 KUNO SMH Miss Isabel White 5 0 28.8 0.00 0.00 28.80
3 JAG WOMANIZER LADY Mr James Adams 4 0 33.8 0.00 0.00 33.80
4 FAIRFIELD MOLLYMAC Mrs Katie Magee 3 0 29.8 0.00 4.40 34.20
5 POSEIDON Miss Grace Congreve 2 0 34.5 0.00 0.40 34.90
6 BRUNO FG Miss Edie Campbell 1 0 34.5 0.00 0.80 35.30
7 BGS LUX ELECTRIC Miss Emily Philp 1 0 33 0.00 3.60 36.60
8 BALLYMOLLOY SIBONNA Mrs Pauliina Swindells 1 0 31.8 0.00 6.80 38.60
9 CSF ROCKY Mrs Francesca Richardson 1 0 36.5 0.00 4.00 40.50
10 KATE BLUE Mr Conor McMahon 1 0 36 0.00 6.40 42.40
11 CAHERADOO EMMA Miss Sarah Hislop 1 0 38.3 0.00 4.40 42.70
12 KEC LANDSTRIKER Miss Elizabeth Walker 0 0 32.5 8.00 2.80 43.30
13 WAITHSIDE DE'REBUS Mr Josh Haynes 1 0 36 0.00 9.20 45.20
14 CHARLIE FOXTROT Mrs Katie Magee 1 0 32 0.00 15.60 47.60
15 ELEVEN DU GIVRE Miss Bethany Dyson 0 0 38.3 8.00 4.00 50.30
16 STATESMAN VIVENDI Miss Venetia Thompson 0 0 38.3 11.00 5.60 54.90
17 JEU CARLA-H Miss Imogen Murray 0 0 29.8 0.00 29.20 59.00
18 BELGIAN CHOCOLATE Miss Kate Hey 0 0 42.8 8.00 10.00 60.80
19 JUMBO JONES Ms Caroline Taylor 0 0 36.8 16.00 8.80 61.60
20 BALLINVOHER SPARTACUS Miss Danielle Hughes 0 0 40.8 8.00 14.80 63.60
21 ROSSES POINT CAUSEWAY Ms Elise Bradley 0 0 39.5 15.00 10.00 64.50
22 CHOIX DE L AMOUR Miss Georgina Clarkson 0 0 38.3 0.00 31.60 69.90
23 BALLYNEETY SILVER SERVICE Miss Issy Saxby 0 0 33.5 8.00 32.40 73.90
24 SIR PASCAL Miss Leonna Mayor 0 0 40.8 16.00 49.20 106.00
25 STILLBROOK DONIE Miss Katie Patrick 0 0 38.3 4.00 70.40 112.70
HC EXTENDER Mr Sam Harrison 0 0 34.5 8.00 35.60 78.10
HC EXPLOSION VMH Miss Jeanette Brakewell 0 0 32 4.00 27.20 63.20
HC HD THE ONE Mr Harry Mutch 0 0 30.3 0.00 4.80 35.10
HC INCHELLO DHI Miss Yasmin Olsson-sanderson 0 0 27.8 0.00 2.00 29.80
W BURLEA MAINSAIL Mrs Tanya Buckingham-lloyd 0 0 39.5 W W
E CR KINGSWELL BRIGHT SPARK Mr Musa Hussain 0 0 38.8 E E CR
Optimum XC Time - 04.59
N - Section J
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 NO REASON Mr Josh Haynes 6 0 30.5 0.00 0.00 30.50
2 IRCO Miss Grace Congreve 5 0 25.3 0.00 5.20 30.50
3 HECTOR Miss Sara Bowe 4 0 30.8 0.00 0.00 30.80
4 CURIOUS MR CHIPS Mr Christopher Whittle 3 0 31.3 0.00 0.00 31.30
5 INFINITI Miss Phoebe Towers 2 0 32.8 0.00 0.00 32.80
6 CHERIE V OVERIS Z Miss Hazel Towers 1 0 27.8 0.00 6.80 34.60
7 GLOBAL NARCO Miss Erika Sjostrom 0 0 26.8 4.00 4.40 35.20
8 RINNWOOD BIG CAT Miss Laura Fraser Newman 1 0 36 0.00 0.00 36.00
9 KEC DAZZLING DIAMOND Miss Maddy Moffett 1 0 33.3 0.00 4.80 38.10
10 FOREMAN III Mr James Adams 1 0 35.3 0.00 4.00 39.30
11 COOLEY TOPGEAR Mr Shaun Murray 1 0 37.5 0.00 2.00 39.50
12 LIMMERICKS RUBY Miss Fleur Lemke 0 0 37.8 4.00 0.00 41.80
13 DONE TIME Miss Hannah Marley 0 0 32.5 4.00 6.40 42.90
14 CARDEN CLOUDY BAY Miss Sophie Wilson 0 0 36 4.00 4.40 44.40
15 SHANNONDALE COURAGE Miss Katie Moult 0 0 33 4.00 8.80 45.80
16 TAKE THE STAGE Mrs Lucinda Atkinson 0 0 33.3 4.00 11.20 48.50
17 BLACKROCK FRED Mrs Louise Wilson 0 0 34.5 4.00 10.40 48.90
18 ASK ME BACK Miss Daisy Job 0 0 35.5 8.00 6.00 49.50
19 VICOUNT VOLANI Mr Carlos Parro 1 0 33.3 0.00 17.60 50.90
20 MORELANDS HERO Miss Georgie Wood 0 0 30.8 8.00 16.80 55.60
21 KEEP HAPPY Miss Anna Price 0 0 35.8 17.00 4.00 56.80
22 TINKERS GAMBLE Miss Madeleine Wolfenden 0 0 34 24.00 0.00 58.00
23 FUTURE GAME OF HEARTS Miss Jeanette Brakewell 0 0 38.5 12.00 11.20 61.70
24 C LOUIS LE ONE Mrs Sarah Duckitt 0 0 34.3 4.00 38.00 76.30
HC DHERMES DU NIRO Miss Emily Prangnell 0 0 30.8 0.00 4.00 34.80
HC COOLEY FOUNDATION Miss Sarah Hislop 0 0 28.8 4.00 4.80 37.60
E R3 NORMAN X Miss Elizabeth Laffey 0 0 34 0.00 E E R3
E R3 ULTRA DE LA ROSE Miss Karoline Fawcett 0 0 37 E E R3
E UR THE SUN KING Miss Nicola Rooke 0 0 35.8 0.00 E E UR
Optimum XC Time - 04.59
NM - Section F
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 SWISS MAID Miss Sara Chittleburgh 6 0 31.7 0.00 0.00 31.70
2 GAMBLER VD BEEKZIJDE Miss Molly Brown 5 0 32 0.00 0.00 32.00
3 GIDO G Mrs Sally Chamberlain 4 0 32.4 0.00 0.00 32.40
4 TWILIGHT A Z Mr Douglas Crawford 3 0 32.5 0.00 0.00 32.50
5 BOSS LUX Miss Giorgia Burns 2 0 31.4 0.00 1.60 33.00
6 LAKESHORE Miss Lottie Walsh 1 0 32.7 0.00 2.80 35.50
7 JARDO S Miss Louise Bodily 1 0 35.8 0.00 0.00 35.80
8 JUST THE BISCUIT Miss Charlotte Dennis 1 0 33.9 4.00 0.00 37.90
9 DENVER IV Mrs Rebecca Glasson 1 0 36.9 0.00 2.00 38.90
10 JE TAIME FANDANGO Miss Mary Pearson 1 0 35.8 4.00 0.00 39.80
11 KOHINOOR Mrs Trudy Johnson 1 0 39.8 0.00 0.00 39.80
12 COMPLETELY MINT Mrs Sarah Beadle 0 0 31.9 8.00 0.00 39.90
13 ROCKSTAR VII Miss Emma Carvey 0 0 36.3 4.00 0.00 40.30
14 ARD NAUGAT Mrs Sarah Fanning 0 0 37 4.00 0.00 41.00
15 WELHAM MILE HIGH Miss Lillie Barnett 1 0 41.8 0.00 0.00 41.80
16 CHINCALEASE COWBOY Mrs. Laura Jayne Meadows 0 0 36.3 4.00 2.40 42.70
17 ROB Miss Lizzie Lucas 1 0 40 0.00 3.20 43.20
18 MY LUV Miss Amie Jayne Slinger 0 0 39.6 4.00 0.00 43.60
19 ROCK N ROLL STAR Mr Jack Mantel 1 0 34.1 0.00 10.40 44.50
20 MAYSONG Mrs Emma L Littlewood 0 0 33.9 12.00 6.40 52.30
21 KAYLAS SURPRISE Mrs Sarah Gairdner 0 0 33.1 12.00 7.20 52.30
22 CIANS BOY Miss Amy Ross 0 0 34.3 8.00 13.60 55.90
23 EMJAY MASTER VISION Mrs Victoria Dennis 0 0 36.3 16.00 4.00 56.30
24 FAERLIE TEMPTING Mrs Vicky Pigg 0 0 29.5 28.00 0.00 57.50
25 BLAKE LIVELY Miss Isabella Clark 0 0 37.6 4.00 21.20 62.80
26 CATCH ME IF U CAN Mrs Trudy Johnson 0 0 29.9 0.00 39.60 69.50
27 LINCOLN MASTER Miss Natalie Anderson 0 0 35.8 4.00 30.40 70.20
28 BORDERGROVE MEXICO Miss Nicola Smith 0 0 39.8 4.00 31.60 75.40
29 HOT WHISKY Miss Lauren Milner 0 0 32.3 8.00 35.60 75.90
30 SEAPATRICK CARLENTO Miss Brier Leahy 0 0 35.1 12.00 30.80 77.90
31 RISE N SHINE Miss Grace Lumley 0 0 37.6 16.00 34.80 88.40
32 DOWDSTOWN CAV Mr Gareth Warburton 0 0 35.2 8.00 48.80 92.00
33 SUMMER WIND Mr Henry Stott 0 0 35.7 25.00 41.60 102.30
W JUST A GAME Miss Tina Canton 0 0 33.7 4.00 W W
E R3 SHENANDOAH IV Mr Gareth Warburton 0 0 37.5 0.00 E E R3
E AR MULBERRY FIELD PHANTOM Miss Shannon Bibby 0 0 34.4 8.00 E E AR
W JSR ZEBEDEE Mrs Zoe Rymer 0 0 30.8 12.00 W W
R DONAU VDL Miss Fiona Denton 0 0 28 R R
W TOLEDO R Mrs Helen Self Dodd 0 0 35.7 W W
R KING LOUIS III Miss Rachel Cawley 0 0 36.6 R R
W BANNAGH ROMEO Miss Tina Canton 0 0 34.9 4.00 W W
E HF JAGUAR Mr Gareth Warburton 0 0 37.1 0.00 E E HF
E R3 HORSEHEATHDIAMONDNIGHTMARE Mrs. Laura Jayne Meadows 0 0 44.5 E E R3
E UR TREAMBLE Miss Amy Hawley 0 0 28.8 E E UR
W HHS STERLING Miss Amy Hawley 0 0 30.1 16.00 W W
R MILNERS PREMIERE LADY Mr Henry Stott 0 0 42.3 0.00 R R
Optimum XC Time - 06.10
OI - Section N
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 BALLY LOUIS Miss Holly Richardson 12 0 25.2 0.00 1.60 26.80
2 HIGHLIGHT K Mr Mark Davidson 10 0 25.7 0.00 7.20 32.90
3 TOUCH TOO MUCH Dr. Caroline Clarke 8 0 33.2 0.00 2.80 36.00
4 WIL JACK B KING Miss Charlotte Parry-Ashcroft 2 0 31.8 0.00 7.60 39.40
5 J ADORE SALSA Mr Tyler Cassells 2 0 29.1 0.00 10.40 39.50
6 ROWLAND Mr James Rushbrooke 0 0 35.5 4.00 2.00 41.50
7 FAERLIE SIMILAR Mrs Julie Lawson 0 0 24.3 12.00 6.40 42.70
8 HIRONDELLE DE FRIBOIS B Miss Aimee Penny 2 0 28.2 0.00 15.20 43.40
9 FORTUNUS Miss Jennifer Stead 0 0 37.1 8.00 0.80 45.90
10 DANCING REVOLUTION Mrs Lucinda Atkinson 0 0 28.4 4.00 13.60 46.00
11 HARBOUR LIGHTS Mrs Kirsty Stark 0 0 30.2 8.00 12.80 51.00
12 ZELANDNEW BK Mr James Rushbrooke 0 0 31.8 8.00 12.00 51.80
13 GRIANAGH QE DEMPSEY Miss Sophie Pettitt 0 0 36.1 8.00 8.00 52.10
14 CAESAR II Mr James Rushbrooke 2 0 36.6 0.00 17.60 54.20
R CARAGHS BUFFET Miss Holly Richardson 0 0 26.8 8.00 R R
Optimum XC Time - 04.59
ONu18 - Section G
Pos Horse Rider Pts FP D SJ XC Total
1 CLASS MOVE Miss Ellie Healy 6 0 29 0.00 0.00 29.00
2 POETRY IN MOTION II Miss Florence White 5 0 31.5 0.00 0.00 31.50
3 HAKUNA MATATA VDZ Miss Florence White 4 0 27.5 4.00 0.00 31.50
4 KILIMAZING TOPAZ Miss Jemima Fawcett 3 0 32.3 0.00 0.00 32.30
5 EQUADOR Miss Freya Gaitskell 2 0 30.5 0.00 2.40 32.90
6 NORTHERN ECHO Miss Amy Simpson 1 0 34 0.00 1.60 35.60
7 NOT DONE Miss Jessica Burnham 1 0 34 0.00 2.40 36.40
8 WINNIE DE FONTENEL Miss Ellie Jones 1 0 33.3 4.00 0.00 37.30
9 TALE OF TWO SHIVERS Miss Olivia Graham 0 0 29.5 8.00 0.00 37.50
10 KNOCKALLA HAPPINESS Miss Ella Grace Dowber 1 0 32.8 0.00 5.20 38.00
11 IVE DUN TALKING Miss Phoebe Sykes 1 0 37.8 0.00 0.40 38.20
12 DIEGO ROBERTS Miss Keeva Johnson 0 0 29.8 4.00 4.80 38.60
13 LITTLE MISS FERNHILL Miss Charlotte Lindley 1 0 32 0.00 7.20 39.20
14 DONT ENVY Miss Poppy Proietti 0 0 35.8 5.00 0.00 40.80
15 TOMGAR GRACE Miss Annie Smith 1 0 33 0.00 8.40 41.40
16 SAMUEL THOMAS II Miss Ruby Whitham 0 0 35.5 4.00 2.80 42.30
17 CLIC CLAK Z Ms Feo Chawla 1 0 35 0.00 10.80 45.80
18 THE IRISH LASS Miss Lydia Bennett 1 0 38.8 0.00 7.20 46.00
19 KILTEEN Miss Izzy Davis 0 0 32.3 8.00 8.40 48.70
20 CULLINTRA SUNLIGHT Miss Emily Thomson 1 0 34 0.00 15.20 49.20
21 GLENLO SALLY Miss Beatrice Lovett Brunt 0 0 31 8.00 10.80 49.80
22 WOODCROFT DESTINY Miss Ellie Crabtree 0 0 33.8 8.00 9.20 51.00
23 HERO RHF Miss Amy Simpson 0 0 23.5 0.00 30.80 54.30
24 LISDEEN NINA Miss Jemima Fawcett 0 0 35.8 4.00 24.80 64.60
25 CARRICK DIAMOND WARRIOR Miss Sally Dent 0 0 33.3 16.00 20.80 70.10
26 BALLADEER JUST FOR KICKS Miss Ellie Healy 0 0 28.5 0.00 52.00 80.50
27 DARWIN IV Miss Lucy Baguley 0 0 31.3 16.00 35.20 82.50
28 ELISA Mr Jonathan Bracken 0 0 40 4.00 46.00 90.00
W KILCASKIN Miss Ellen Butler 0 0 46 20.00 W W
E UR ICE ORCHID Miss Zoe Hill 0 0 37 4.00 E E UR
E UR LOUISES PET Miss Hope Mussell 0 0 35.3 E E UR
R A SPARKLING BELLINI Miss Daniella Lin 0 0 32 4.00 R R

Key

Column Headings

Pos
Position field
Pts
Points
FP
Foundation Points
D
Dressage Penalties
DEM
Dressage Error Marks
DEC
Dressage Errors of Course
SJ
Show Jumping Penalties
SJT
Show Jumping Time Penalties
XCJ
Cross country jumping penalties
XCT
Cross country time penalties

Completion Codes

Where the horse was not placed, a code is shown as follows…

HC
Over-graded
NS
No-show
E
Eliminated
W
Withdrawn
D
Disqualified
R
Retired

For eliminations, this may be followed by an elimination code…

CR
Compulsory Retirement
F1
Failed at first trot up
F2
Failed at second trot up
UR
Rider Unseated
HF
Horse Fall
FF
Horse fall that broke a frangible fence
TH
Trapped Horse
R3
Three refusals in show jumping, or at same fence in cross-country
R4
Four refusals overall in cross-country
AR
Accumulated Refusals

Downgraded horses

(DG)
After the horse name indicates horse has been downgraded

Map

Location

Allerton Park, Knaresborough, North Yorkshire, United Kingdom, HG5 0SE

Grid reference SE415578


Newsflash


Under 18 information - please print numbers on pink paper. ONu18 XC course walks with Sue Chadwick (07971830230) at 1230 and 1400. 100u18 XC course walks with Will Murray (07780702174)  at 0830 and 1100  - meet at the XC start and please text the relevant coach to let them know you will be attending. 

****INTERMEDIATE AND ADVANCED COMPETITORS - PLEASE NOTE - IF YOU WALKED THE TRACK BEFORE 5PM FRIDAY PLEASE REWALK FENCES 10 TO 16 ON THE ADVANCED AND FENCES 10-13 DUE TO RESITING AND RENUMBERING OF FENCES*****

Please also note that the advanced dressage is in a different location to the main dressage field – main dressage field to the right on entering the lorry park – advanced dressage to the left – there are sings to follow.



 
Results Available

Twitter

Latest News

Thumbnail

All eyes in the sport of Eventing turn to Avenches in Switzerland this week where the FEI Eventing European Championships 2021 get underway on Wednesday (22 Septem

Posted on 20th September 2021

 

This will be only the third time for Switzerland to host these Championships since they were first staged in Badminton (GBR) in 1953. The second edition was held in Basel, Switzerland in 1954 when Great Britain’s Frank Weldon (Kilbarry), Bertie Hill (Crispin), Laurence Rook (Starlight) and Diana Mason (Tramella) took the team title as well as all the individual medals.

Read the full story
View all news