BE80(T) Qualified Riders

Below are the horses and riders qualified for the 2019 BE80(T) Championships*:

 

Rider

Horse

Owner

Qualified at

Miss Chloe Nixon      

ANNA II

Miss Chloe Nixon      

SOMERFORD PARK (1)

Miss Cleodie Stewart Howitt                       

APACHES BLAZE

Miss Isabella Mackenzie

SCOTSBURN

Mr Callum Williams

AURIELWAY MINSTREL

Mr Callum Williams

HOPETOUN

Miss Lydia Joyce    

BALLYLARKIN DREAM

Miss Lydia Joyce    

OFFCHURCH BURY

Miss Dawn Bloyce  

BALOUBET ARTIST

Miss Dawn Bloyce  

GREAT WITCHINGHAM (2)

Mr Simon Jackson    

BILLY NIL

Mr Simon Jackson    

ASCOTT UNDER WYCHWOOD (2)

Ms Dawn Harrison

BRATTON TOURMALINE

Ms Dawn Harrison

HOPETOUN

Miss Amelia Maycock

CARNSDALE GHOSTBUSTER

Miss Lauren Maycock

SOMERFORD PARK (1)

Miss Emma Vogel

CASPER IN COLOUR

Miss Alison Barrie

OFFCHURCH BURY

Major Alan Goodenough

CHIEFS LOOKING GLASS

Major Alan Goodenough

WARWICK HALL (3)

Miss Caroline Exley

COPPERFIELD IRIS

Miss Caroline Exley

BORDE HILL (1)

Mrs Melanie Gatt   

CRAAN BOB

Mrs Melanie Gatt   

ASCOTT UNDER WYCHWOOD (2)

Miss Bridget Priest  

CULMORE FRANK

Miss Bridget Priest  

BORDE HILL (1)

Miss Alexandra Newcombe

DRAPEAU D ETTIENNE

Miss Alexandra Newcombe                          

STAFFORD (2)

Miss Jayne Money 

DUDLEY LIGHT

Miss Jayne Money 

STAFFORD (2)

Mrs Julie Groves  

DUNBEGGAN ISLAND MIST

Mrs Julie Groves  

SOMERFORD PARK (1)

Miss Demi Davis    

EASY DOES IT II

Miss Demi Davis    

TREBOROUGH (1)

Miss Saffron Coombes

ETERNAL FLAME II

Miss Saffron Coombes

TREBOROUGH (1)

Miss Raffaella Cook  

FIVE COLOURS

Mrs Claire Cook

OFFCHURCH BURY

Mrs Julie Jeffes  

HEDERFELD ASH

Mrs Julie Jeffes  

MILLFIELD

Miss Jordan Keal     

IRISH WARRIOR

Miss Jordan Keal     

LITTLE DOWNHAM (2)

Miss Caroline Lovelock                            

KILNHANGERS LITTLE GEM

Miss Caroline Lovelock                           

MILLFIELD

Mrs Lauren Burgess

KNAVESASH DIVINE

Mrs Lauren Burgess

SOMERFORD PARK (1)

Miss Emma Mackay 

LAUCORS BOADICEA

Miss Emma Mackay 

SCOTSBURN

Mrs Sarah Bellamy

LETTERLOUGH KING HECTOR

Mrs Sarah Bellamy

CHILHAM CASTLE (2)

Mrs Sarah Wall       

LLANGYBI DEIO

Mrs Sarah Wall       

SOMERFORD PARK (1)

Mrs Alexandra Morgan

MACHNO RHODRI

Mrs Alexandra Morgan

SOMERFORD PARK (1)

Mrs Penelope Edwards

MAXIMUS IX

Mrs Penelope Edwards

TREBOROUGH (1)

Miss Kirstie Wright  

MILL HOUSE KANN EYE

Miss Kirstie Wright  

SOMERFORD PARK (1)

Miss Nicola Skachill

MISS TALLIA

Miss Nicola Skachill

WARWICK HALL (3)

Mrs Susan Tomalin   

MR BEAUJANGLES

Mrs Susan Tomalin   

LITTLE DOWNHAM (2)

Miss Maddison Peries

OUTWARD BOUND

Miss Fiona Dowding

CHILHAM CASTLE (2)

Alison Brown    

PENNY FARTHING VI

Alison Brown    

SOMERFORD PARK (1)

Miss Serena Allery  

POCKET OF SILVER

Miss Serena Allery  

STAFFORD (2)

Miss Suzanne Ashwell

RHOMANTIC

Miss Suzanne Ashwell

BORDE HILL (1)

Miss Lucy Hixson 

ROCKLANDS BOB

Miss Lucy Hixson 

WARWICK HALL (3)

Dr Rebecca Hamilton-fletcher                     

SMOKIN GUN

Dr Rebecca Hamilton-fletcher                      

MILLFIELD

Mrs Rachel Williams   

SPRINGWIND CRAFTSMAN

Mrs Rachel Williams   

ASCOTT UNDER WYCHWOOD (2)

Ms Nina Shuttlewood

SUNSPRITE FLORIBUNDA

Ms Nina Shuttlewood

BORDE HILL (1)

Miss Scarlett Lloyd     

TENDER VE

Miss Scarlett Lloyd     

LITTLE DOWNHAM (2)

Mrs Holly Shann     

TERRYS CHOICE

Mrs Holly Shann     

STAFFORD (2)

Miss Victoria Jolly   

TITAN V

Miss Victoria Jolly   

OFFCHURCH BURY

Mrs Charlotte Reader

WACKY SOX

Mrs Charlotte Reader

GREAT WITCHINGHAM (2)

Mr Lloyd Newton

WATERBECK JASMINE

Mr Will Towler

WARWICK HALL (3)

 

*please contact the sport team on 02476698856 or sport@britisheventing.com for any queries relating to qualification