Top Riders, Horses and Goldman Cup League - British Eventing
 
Find us on Facebook Follow us on Twitter youtube.com/britisheventinggb News feed Contact us

Basket is empty

Quick Links» Event Calendar
» News
» Hotline
» My Details
» Find a BE Coach
» Find a Course Builder
» BE Life Magazine
» Rule Book
» Safety
» My Event Diary
» Downloads

Top Riders, Horses and Goldman Cup League

   

BE Top 20 Horses and Riders

At Novice level and above horses and riders earn BE points. The current top 20 horses and riders earning points are shown below.

The tables are update automatically from the latest results with the exception of the Goldman Cup which is done manually, and at the end of the eventing season the full top 100 will be published in the right hand panel under 'downloads'.  

If you have any queries relating to these lists please call the BE office on 02476 698856

Top 20 Riders 2017

PositionNamePoints
1st Mr Oliver Townend 746
 
2nd Mr Andrew Nicholson 539
 
3rd Miss Izzy Taylor 431
 
4th Sir Mark Todd 406
 
5th Mr Tim Price 327
 
6th Miss Rosalind Canter 310
 
7th Miss Gemma Tattersall 291
 
8th Mrs Zara Tindall 244
 
9th Mr Tom McEwen 236
 
10th Ms Kristina Cook 199
 
11th Miss Imogen Murray 192
 
12th Mr Paul Sims 191
 
13th Mr Sam Griffiths 182
 
14th Miss Piggy French 170
 
15th Mrs Pippa Funnell 166
 
16th Miss Laura Collett 163
 
17th Mr Jonty Evans 153
 
18th Mr Austin O'Connor 148
 
19th Mr Yoshiaki Oiwa 136
 
20th Mr Dan Jocelyn 124

Top 20 Horses 2017

PositionNamesire x dam sireOwner/scountry of originPoints
1st XAVIER FAER Mrs Trisha Rickards, Mrs Nigella Hall, Mr Tim Price 208
CATHERSTON LIBERATOR x CATHERSTON DAZZLER United Kingdom
 
2nd HIGH KINGDOM Gleadhill House Stud Ltd 194
MASTER IMP x CHAIRLIFT Ireland
 
3rd NEREO Mrs Deborah Sellar 180
FINES x GOLFI Spain
 
4th NZB CAMPINO Sir Peter Vela 170
CONTENDRO x PINKUS Germany
 
5th ALLSTAR B Miss Caroline Moore, Miss Rosalind Canter 168
EPHEBE FOR EVER x EKSTEIN Netherlands
 
6th LEONIDAS II Mrs Diane E Brunsden, Mr Peter Cattell 161
LANDOS x PARCO Germany
 
7th LANFRANCO Mrs Val Ryan 156
BULRUSH XX x KARON Germany
 
8th ARCTIC SOUL The Soul Syndicate 132
LUSO x ROI DANZIG Ireland
 
9th= IVAR GOODEN Mr Aivar Ward, M S Team 124
YOUNG CONVINCED x COEVERS DIAMOND BOY Ireland
 
9th= ODT GHAREEB Mrs Kathleen Wilkinson, Mrs Rachel Wood 124
GHAREEB x TULLA FLIGHT Ireland
 
11th THE DUKE OF CAVAN Mr Yoshiaki Oiwa 120
COURAGE II x RICARDO Z Ireland
 
12th TOLEDO DE KERSER Mr Tom McEwen, Mrs Jane Inns, Mrs Alison Mcewen 118
DIAMANT DE SEMILLY x PAPILLON ROUGE France
 
13th COOLEY RORKES DRIFT Mrs Fiona Elliott 106
COURAGE II x RACHELLE COMET Ireland
 
14th MY ROYAL TOUCH Mr and Mrs Christopher Harris 100
TOUCHDOWN x CAVALIER ROYALE Ireland
 
15th WIL Mrs Suzanne Brown, Miss Sophie Brown 98
SILVERSTONE x CORLAND Netherlands
 
16th KILPATRICK KNIGHT Mrs Wendie Foster 97
MASTER IMP x GOLDEN TRUMP Ireland
 
17th BILLY THE RED Mrs Elisabeth Murdoch 95
BALOU DU ROUET x STAN THE MAN Germany
 
18th= GRAF LIBERTY The Graf Liberty Syndicate 92
LIMMERICK x CAVALIER ROYALE Ireland
 
18th= QWANZA Mr Mark Barlow, Mrs Rosemary A Barlow 92
LACROS x HELIO Spain
 
20th= PIAF DE BNEVILLE Mr Astier Nicolas 90
CAP DE B'NEVILLE x REVE D'ELLE France
 
20th= SPORTSFIELD OTHELLO Mrs Alison Schmutz 90
RICARDO Z x RING OF FORD Ireland

 


 

THE GOLDMAN CUP LEAGUE

The Goldman Cup  

 

The Goldman Cup is awarded annually to the leading U21 rider at the end of the season. 

The Goldman Cup was first awarded in 1958 and has a long and illustrious list of previous recipients such as Judy Bradwall (4 consecutive years!), Lucinda Green, Ginny Leng, William Fox-Pitt, Pippa Nolan (now Funnel), Matthew Wright, Oliver Townend and more recently Georgie Spence and Tom McEwen.

 

 

 

 

2017 - Top 50

PositionNamePoints
1st= Miss Felicity Collins 68
 
1st= Mr Sam Ecroyd 68
 
3rd Miss Emily King 59
 
4th Miss Kristina Hall-Jackson 58
 
5th Miss Bubby Upton 55
 
6th Miss Holly Needham 50
 
7th Miss Naomi Lawrence 44
 
8th Mr Richard Coney 42
 
9th Miss Lizzie Baugh 39
 
10th Miss Charlotte Bacon 38
 
11th Miss Greta Mason 35
 
12th= Miss Philippa Nixon 32
 
12th= Mr Thomas Hawke 32
 
14th Miss Ella Woodhead 30
 
15th Miss Yasmin Ingham 25
 
16th= Miss Lauren Botterell 24
 
16th= Miss Lucinda Crawford 24
 
18th Miss Helen Bates 23
 
19th= Miss Bizzy Loffet 22
 
19th= Miss Martha Craggs 22
 
21st= Miss Alex Kennedy 21
 
21st= Miss Libby Seed 21
 
23rd= Miss Annabel Carthy 20
 
23rd= Miss Charlotte Dennis 20
 
23rd= Miss Connie Gill 20
 
23rd= Miss Elicia Miller 20
 
23rd= Miss Katharine Mason 20
 
23rd= Mr Tom Bird 20
 
29th= Miss Heidi Coy 19
 
29th= Miss Katie Bleloch 19
 
29th= Miss Saffie Osborne 19
 
29th= Miss Victoria Leabeater 19
 
33rd= Miss Amelia Walker 18
 
33rd= Miss Isabel White 18
 
33rd= Mr Alex Norris 18
 
33rd= Mr Harry Horgan 18
 
33rd= Mr Hector Baker 18
 
33rd= Mr James Stocker 18
 
39th= Miss Amy-louise Harris 17
 
39th= Miss Leilia Paske 17
 
39th= Miss Mollie Summerland 17
 
39th= Mr Cameron Beer 17
 
43rd= Miss Chelsea Pearce 16
 
43rd= Mr Nick Nott 16
 
45th= Miss Charlotte East 15
 
45th= Miss Phoebe Powell 15
 
45th= Mr James Rushbrooke 15
 
48th= Miss Beth Norman 13
 
48th= Miss Gemma Enthoven 13
 
48th= Miss Jasmine Abraham 13
 
48th= Miss Olivia Bartlett 13
 
48th= Miss Rebecca Pugh 13
 
48th= Miss Xanthe Goldsack 13
 
48th= Miss Zoe Kerr 13