Foundation Points Leader Boards - British Eventing
 
Find us on Facebook Follow us on Twitter youtube.com/britisheventinggb News feed Contact us

Basket is empty

Quick Links» Event Calendar
» News
» Hotline
» My Details
» Find a BE Coach
» Find a Course Builder
» BE Life Magazine
» Rule Book
» Safety
» My Event Diary
» Downloads

Foundation Points Leader Boards

   

British Eventing Logo - top 20 horses & ridersBE Top 20 Foundation Points Leagues
 


At BE90 and BE100 level both horses and riders can earn Foundation Points. The current top 20 horses and riders earning points are shown below. The tables are update automatically from the latest results.

If you have any queries relating to these lists please call Debbie Marfell on 02476 698853.

 FOUNDATION POINTS LEAGUES 2017

 

 

Foundation Points Rider League

PositionNamePoints
1st Mrs Nicola Wilson 162
 
2nd Mrs Kitty King 100
 
3rd Mr Owen Cooper 96
 
4th Mr Oliver Townend 94
 
5th Miss Sara Bowe 88
 
6th Miss Pippa Dixon 86
 
7th Mrs Alyson Parker 83
 
8th Mrs Sacha Hourigan 77
 
9th= Miss Gemma Tattersall 76
 
9th= Mr Simon Grieve 76
 
11th Miss Lauren Shannon 75
 
12th Mr James Pratt 70
 
13th Miss Rosalind Canter 68
 
14th= Miss Robyn Gray 66
 
14th= Mr Alex Hua Tian 66
 
14th= Mr Wills Oakden 66
 
17th= Miss Alex Postolowsky 64
 
17th= Mr Tom Jackson 64
 
19th= Miss Flora Harris 60
 
19th= Miss Mary Edmundson 60
 
19th= Miss Melissa Joannides 60
 
19th= Miss Victoria Voller 60
 
19th= Mrs Daisy Berkeley 60
 
19th= Mrs Lisa Clarke-spence 60
                            

 

 

Foundation Points 'Top Horse' League

PositionNamesire x dam sireOwner/scountry of originPoints
1st= ALL WE NEED Lady Lady Milnes Coates, Miss Penny Marriner 60
ALMORETTO x CON CAPITOL Germany
 
1st= J J MALONE Mrs Alyson Parker 60
PIK LABIONICS x BELTAIN Germany
 
3rd CLOONBARRY FLARE Miss Camilla Read 54
RICARDO Z x KING ELVIS Ireland
 
4th= CHURCHSIDE REFLECTION Mrs Deirdre Hunt 50
FUTURE ILLUSION x LISHMAR REBEL United Kingdom
 
4th= THINK TANK THINK Miss Sophia Icke 50
WOODBOROUGH x ALZAO Ireland
 
6th DRUMACLAN DIAMOND D Mrs Sasha Wellings, Mrs Judith Skinner 48
CREEVAGH FERRO EX SIEBE x FLAGMONT CLOVER DIAMOND Ireland
 
7th GRAPHENE Mrs Emma Wade 46
RANTIS DIAMOND x GREAT PALM Ireland
 
8th ETO O Miss Pippa Dixon 44
INDOCTRO x SILVIO II Netherlands
 
9th KINGSLEYPARK PANTHER Mrs Deirdre Johnston 42
COUNTRY TOP DOLLAR x ROANOKE United Kingdom
 
10th= DON DIEGO II Mr Adam Harvey 40
DON RICOSS x BERGAMON United Kingdom
 
10th= ELECTORAL ROLE Mrs Camilla Case 40
FUTURE ROLE United Kingdom
 
10th= ENNISCRONE MORGAN GOLD Miss Tamsyn Iveson, Mrs Georgina Iveson 40
DARKO NITE x MORGANGOLD MAJOR Ireland
 
10th= GLENSENSAW SWEET GIRL Mrs Marcelle Tattersall, Miss Gemma Tattersall 40
USKERTY SWEET LAD x BONNIE PRINCE Ireland
 
10th= MANDORIOR Mrs Karen Smith 40
WARRIOR x CLOVER HILL United Kingdom
 
10th= STAY IN TOUCH Mrs Stephanie Waite 40
BONNIE PRINCE Ireland
 
16th= CODDSTOWN PET Miss Katie Hancock 38
Ireland
 
16th= GEORGIO D OVER Mrs Susan Jenkins 38
GARDENTO PROVA x HERCOS Belgium
 
16th= GRAND AMOUR A Mrs Katie Magee 38
SAN REMO x KNACK C Netherlands
 
16th= MACADAM JEWEL Mrs Suzy Bull, Mr Richie Hourigan 38
Ireland
 
16th= SILVER TOUCH Mr Cameron Crawford 38
CAYETANO L x IMERIAL Germany
 
16th= TIR NA NOG SHADOW Miss Katie Higgins 38
SHADOWS DUN x COEVERS DIAMOND BOY Ireland

 

 


Mitsubishi Motors Cup Foundation Point Leagues

 

Mitsubishi Motors Cup Rider League

(For riders earning Foundation Points based on their eligibility for the BE90 and BE100 Mitsubishi Motors Cup at Badminton)

 

PositionNamePoints
1st Mrs Alyson Parker 83
 
2nd Mr James Pratt 70
 
3rd Miss Victoria Voller 60
 
4th Miss Lucinda Crawford 56
 
5th Miss Camilla Read 54
 
6th= Miss Chloe Pearson 50
 
6th= Miss Sophia Icke 50
 
8th Miss Gemma Wellings 48
 
9th Miss Laura Ridout 46
 
10th Miss Samantha Jimmison 42
 
11th Miss Georgia Campbell 41
 
12th= Miss Jess Rimmer 40
 
12th= Miss Lucy Gasston 40
 
12th= Mrs Stephanie Waite 40
 
15th= Miss Katie Hancock 38
 
15th= Miss Katie Higgins 38
 
17th Miss Rebecca Jessett 37
 
18th= Miss Isobel Mceuen 36
 
18th= Miss Millie Mahoney 36
 
20th= Miss Amanda Wreford-brown 34
 
20th= Miss Daisy Proctor 34
 
20th= Mrs Kathy Staples 34


PositionNamesire x dam sirePoints
1st J J MALONE 60
PIK LABIONICS x BELTAIN Germany
 
2nd CLOONBARRY FLARE 54
RICARDO Z x KING ELVIS Ireland
 
3rd= CHURCHSIDE REFLECTION 50
FUTURE ILLUSION x LISHMAR REBEL United Kingdom
 
3rd= THINK TANK THINK 50
WOODBOROUGH x ALZAO Ireland
 
5th DRUMACLAN DIAMOND D 48
CREEVAGH FERRO EX SIEBE x FLAGMONT CLOVER DIAMOND Ireland
 
6th= MANDORIOR 40
WARRIOR x CLOVER HILL United Kingdom
 
6th= STAY IN TOUCH 40
BONNIE PRINCE Ireland
 
8th= CODDSTOWN PET 38
Ireland
 
8th= SILVER TOUCH 38
CAYETANO L x IMERIAL Germany
 
8th= TIR NA NOG SHADOW 38
SHADOWS DUN x COEVERS DIAMOND BOY Ireland
 
11th= KURSK ROOT 36
CLOVER JOE Ireland
 
11th= MARY STAR 36
CASTLESIDE JJ x CASTLESTRANGE FIONN United Kingdom
 
11th= PERCIVALS REBEL 36
HUNTINGFIELD REBEL Ireland
 
14th= IDEAL FOXS CASTLE 34
OLYMPIC LUX x DIAMOND SERPENT Ireland
 
14th= MURPHY MAYHILL 34
MAYHILL United Kingdom
 
14th= TRISTIS ROCK 34
CATHERSTON DAZZLER x WELTON APOLLO United Kingdom
 
17th= BANDALERA 32
SKI DANCER x CORSTON COMET United Kingdom
 
17th= CASPER Z 32
CASSINO Z 210021688 x JOKINAL DE BORNIVAL Belgium
 
17th= CONCERTO 32
CONCETTO x DORIAN Germany
 
17th= CORRIEVIEW MERLIN MAGIC 32
KRISINSKY x DERWIN TEITHIWR United Kingdom
 
17th= SIMON PORLOE 32
SOFIX x CZUBARYK Poland