Gatehouse 2* League - British Eventing
 
Find us on Facebook Follow us on Twitter youtube.com/britisheventinggb News feed Contact us

Basket is empty

Quick Links» Event Calendar
» News
» Hotline
» My Details
» Find a BE Coach
» Find a Course Builder
» BE Life Magazine
» Rule Book
» Safety
» My Event Diary
» Downloads

Gatehouse 2* League

   

Emily Cariad Nicol

Now in its fourth year, Emily Cariad Nicol and Annaghmore Boomlander (pictured) took home the 2018 BE 1*League (now known as the 2* league) sponsored by Gatehouse Hats with a total of 23 points. Emily and the top five riders in the 2018 league received a share of an impressive prize package  to the value of £5000, which includes Gatehouse products and an invitation to a lesson with a top Gatehouse-sponsored rider.

Full round up can be found HERE

From January 2019 the league has been renamed the Gatehouse 2* League to reflect the new FEI classification codes, however the level of competition remains the same

 

To be eligible for the league riders must never have ridden at 4* level and points are amassed as a horse and rider combination at British CCI2* (both Long

 

2019 CCI2*-L and -S Fixtures in the league:

  • 22 - 24 March: Great Witchingham International (1), Norfolk
  • 19 - 21 April:   Bicton Arena International (1), Devon
  • 27 - 28 April:  Withington Manor, Gloucestershire
  • 10 - 12 May: Dodson & Horrell Chatsworth International, Derbyshire
  • 10 - 12 May: Land Rover Floors Castle International, Roxburghshire
  • 17 - 19 May: Fairfax & Favour Rockingham International, Leicestershire
  • 23 - 26 May: Saracen Horse Feeds Houghton International, Norfolk
  • 1 - 2 June: Brand Hall, Shropshire
  • 28 - 30 June: Great Witchingham International (2), Norfolk
  • 29 - 30 June: Brightling Park International, East Sussex
  • 25 - 28 July: Frickley Park, South Yorkshire
  • 26 - 28 July: Owen Pugh Burgham International, Northumberland
  • 27 - 28 July: Chilham Castle (2), Kent
  • 8 - 11 August: NAF Five Star Hartpury International, Gloucestershire
  • 16 - 18 August: Baileys Horse Feeds Somerford Park International (2), Cheshire
  • 22 - 25 August:  Land Rover Blair Castle International, Perthshire
  • 13 - 15 September: Gatcombe International (2), Gloucestershire
  • 28 - 29 September: South of England International (2), Sussex
  • 28 - 29 September: Alnwick Ford International, Northumberland
  • 3 - 6 October: Osberton International, Nottinghamshire
  • 24 - 27 October: Bicton Arena International (3), Devon
     

 

2018 Gatehouse 1* Points League results

(The 2019 league will be displayed below following the first eligible fixture this year)

 

 

PositionRider NameHorse NameOwner/sPoints
1st Miss Emily Cariad Nicol ANNAGHMORE BOOMLANDER Miss Emily Cariad Nicol 23
 
2nd Miss Lucinda Crawford BALLINTOHER HARRY Mr Cameron Crawford 17
 
3rd= Miss Victoria Wilson DONT YOU KNOW Miss Victoria Wilson 15
 
3rd= Mr Douglas Crawford SHADOW LAD Geoff and Elspeth Adam 15
 
5th Miss Molly Faulkner CALL ME COOLEY Mr Andrew Thomson, Mrs Amanda Faulkner 14
 
6th Miss Freya Partridge MASTER MACKY Miss Freya Partridge 13
 
7th= Miss Daisy Proctor HOLIDAY CHASE Miss Hattie Lloyd-Townshend 12
 
7th= Miss Katie Higgins TIR NA NOG SHADOW Miss Katie Higgins 12
 
9th Miss Harriet Colderick WATERGATE BAY Miss Harriet Colderick, Mrs Ishbel Colderick 11
 
10th Miss Elicia Miller A SUNNY BAY Miss Elicia Miller 10
 
11th= Miss Alycia Port FLOWER FAERIE Miss Alycia Port 9
 
11th= Miss Chloe Lynn REBELLIOUS II Lawrence & Anne Marshall, Miss Chloe Lynn 9
 
11th= Miss Connie Gill MOVIE STAR II Miss Anna Martinez 9
 
11th= Miss Georgia Bartlett COOLROCK WACKO JACKO Miss Georgia Bartlett, Mrs Sue Noble 9
 
11th= Miss Ibble Watson BOOKHAMLODGE PENNYLANE Miss Erica K Watson 9
 
11th= Mr Sam Gillespie COUPE DU MONDE DB Z Miss Olivia Boothman 9
 
17th= Miss Alice Davies-Cooke DISCOVERY V Mrs Sarah Davies-Cooke 8
 
17th= Miss Annabel Carthy PAINTED MOON II Miss Lydia Norton 8
 
17th= Miss Camilla Stewart-wood BRENHIN BYCHAN Miss Camilla Stewart-wood 8
 
17th= Miss Kate Poole TREMLETT Miss Kate Poole 8
 
17th= Miss Melissa Joannides PATCH ALI Mr Peter Rhodes 8
 
17th= Miss Saffie Osborne LITTLE INDIAN FEATHER Lord and Lady Blyth 8
 
17th= Miss Xanthe De Wesselow BARAMONA LASS Mrs Laura De Wesselow 8
 
17th= Mr Oliver Jackson DAYDREAM FOURTEEN Mrs Joanne Donnor 8