Top Riders, Horses and Goldman Cup League - British Eventing
 
Find us on Facebook Follow us on Twitter youtube.com/britisheventinggb News feed Contact us

Basket is empty

Quick Links» Event Calendar
» News
» Hotline
» My Details
» Find a BE Coach
» Find a Course Builder
» BE Life Magazine
» Rule Book
» Safety
» My Event Diary
» Downloads

Top Riders, Horses and Goldman Cup League

   

BE Top 20 Horses and Riders

At Novice level and above horses and riders earn BE points. The current top 20 horses and riders earning points are shown below.

The tables are update automatically from the latest results with the exception of the Goldman Cup which is done manually, and at the end of the eventing season the full top 100 will be published in the right hand panel under 'downloads'.  

If you have any queries relating to these lists please call the BE office on 02476 698856

Top 20 Riders 2017

PositionNamePoints
1st Mr Oliver Townend 1313
 
2nd Miss Izzy Taylor 863
 
3rd Mr Andrew Nicholson 830
 
4th Sir Mark Todd 618
 
5th Miss Gemma Tattersall 610
 
6th Mr Tim Price 557
 
7th Miss Rosalind Canter 518
 
8th Miss Piggy French 515
 
9th Mr Tom McEwen 425
 
10th Mrs Pippa Funnell 398
 
11th Mrs Nicola Wilson 394
 
12th Miss Laura Collett 379
 
13th Miss Willa Newton 346
 
14th Mrs Zara Tindall 311
 
15th Ms Kristina Cook 287
 
16th Mr Ludwig Svennerstal 277
 
17th Mrs Caroline Powell 271
 
18th Mr Francis Whittington 270
 
19th Mrs Sarah Bullimore 268
 
20th Mr Paul Sims 251

Top 20 Horses 2017

PositionNamesire x dam sireOwner/scountry of originPoints
1st BULANA Mrs Jo Lambert, Mr James Lambert OBE, James and Jo Lambert 217
TYGO x FURORE Netherlands
 
2nd XAVIER FAER Mrs Trisha Rickards, Mrs Nigella Hall, Mr Tim Price 212
CATHERSTON LIBERATOR x CATHERSTON DAZZLER United Kingdom
 
3rd NEREO Mrs Deborah Sellar 209
FINES x GOLFI Spain
 
4th LEONIDAS II Mrs Diane E Brunsden, Mr Peter Cattell 207
LANDOS x PARCO Germany
 
5th HIGH KINGDOM Gleadhill House Stud Ltd 204
MASTER IMP x CHAIRLIFT Ireland
 
6th ARCTIC SOUL The Soul Syndicate 180
LUSO x ROI DANZIG Ireland
 
7th ALLSTAR B Miss Caroline Moore, Miss Rosalind Canter 172
EPHEBE FOR EVER x EKSTEIN Netherlands
 
8th NZB CAMPINO Sir Peter Vela 170
CONTENDRO x PINKUS Germany
 
9th KILTUBRID RHAPSODY Ms Niki Ryan, Dr Elizabeth Donald 164
CASCALETTO ST GHYVAN Z x LOMBARDO Ireland
 
10th= LANFRANCO Mrs Val Ryan 156
BULRUSH XX x KARON Germany
 
10th= QUARRYCREST ECHO Ms Jayne Mcgivern 156
CLOVER ECHO x CAVALIER ROYALE Ireland
 
12th COLLIEN P 2 Mr Will Furlong 155
CARENTAN x CAROLUS Germany
 
13th= LILLY CORINNE Mr Brett Bullimore, Seahorse Syndicate 152
LOVIS CORINTH x FIERANT Germany
 
13th= STRIKE SMARTLY Mr Fred Barker, Mrs Penny Barker 152
GHAREEB x DIAMOND LAD Ireland
 
15th LISSANGLE CAVALETTO B Mr & Mrs John and Andrea Kennedy 141
QUILETTO x CAVALIER ROYALE Ireland
 
16th BILLY THE BIZ Mrs Pippa Funnell, The Late Carol Toliver 136
CEVIN Z x CLOVER United Kingdom
 
17th QUICKLOOK V The Pebbles Syndicate 134
URKEL x QUICK STAR United Kingdom
 
18th TALMA D ALLOU Riding Club Crane 129
OPIUM DE TALMA x PRINCE IG'OR France
 
19th= BALLAGHMOR CLASS Mrs Angela Hislop 128
COURAGE II Ireland
 
19th= IVAR GOODEN Mr Aivar Ward, M S Team 128
YOUNG CONVINCED x COEVERS DIAMOND BOY Ireland

 


 

THE GOLDMAN CUP LEAGUE

The Goldman Cup  

 

The Goldman Cup is awarded annually to the leading U21 rider at the end of the season. 

The Goldman Cup was first awarded in 1958 and has a long and illustrious list of previous recipients such as Judy Bradwall (4 consecutive years!), Lucinda Green, Ginny Leng, William Fox-Pitt, Pippa Nolan (now Funnel), Matthew Wright, Oliver Townend and more recently Georgie Spence and Tom McEwen.

 

 

 

 

2017 - Top 50

PositionNamePoints
1st Miss Alex Kennedy 177
 
2nd Mr Sam Ecroyd 169
 
3rd Miss Felicity Collins 159
 
4th Miss Emily King 147
 
5th Miss Bubby Upton 129
 
6th= Miss Janou Bleekman 101
 
6th= Miss Lizzie Baugh 101
 
8th Miss Katie Bleloch 87
 
9th Miss Libby Seed 85
 
10th Miss Kristina Hall-Jackson 76
 
11th Miss Saffie Osborne 74
 
12th Mr Richard Coney 73
 
13th Miss Greta Mason 69
 
14th= Miss Amelia Walker 67
 
14th= Miss Charlotte East 67
 
16th Miss Chelsea Pearce 64
 
17th Miss Heidi Coy 63
 
18th= Miss Ella Woodhead 61
 
18th= Miss Philippa Nixon 61
 
20th Miss Lucinda Crawford 58
 
21st Miss Charlotte Bacon 53
 
22nd= Miss Holly Needham 52
 
22nd= Miss Naomi Lawrence 52
 
22nd= Mr James Rushbrooke 52
 
25th Miss Yasmin Ingham 45
 
26th= Mr Hector Baker 44
 
26th= Ms Georgina Herrling 44
 
28th Miss Mollie Summerland 43
 
29th Mr Thomas Hawke 42
 
30th Miss Martha Craggs 41
 
31st Miss Phoebe Locke 39
 
32nd Miss Lauren Botterell 37
 
33rd Miss Helen Bates 36
 
34th= Miss Indie Vaughan-jones 35
 
34th= Miss Storm Straker 35
 
34th= Miss Taggy Forester-Bennett 35
 
34th= Mr Alexander Tordoff 35
 
38th Miss Connie Gill 34
 
39th= Miss Charlotte Dennis 32
 
39th= Miss Rosa Onslow 32
 
41st= Miss Francesca Sargent 30
 
41st= Miss Isabel White 30
 
41st= Miss Saffron Cresswell 30
 
44th Miss Katharine Mason 29
 
45th= Miss Alice Tracey 27
 
45th= Miss Kirstin Bamford 27
 
45th= Mr Harry Horgan 27
 
45th= Mr Lewis Mclean 27
 
49th Miss Bizzy Loffet 26
 
50th= Miss Elicia Miller 25
 
50th= Miss Sophie Wilson 25
 
50th= Miss Victoria Leabeater 25
 
50th= Mr James Stocker 25