The Virbac 3D Worming BE80(T) Cross Country Technical Merit explained - British Eventing
 
Find us on Facebook Follow us on Twitter youtube.com/britisheventinggb News feed Contact us

Basket is empty

Quick Links» Event Calendar
» News
» Hotline
» My Details
» Find a BE Coach
» Find a Course Builder
» BE Life Magazine
» Rule Book
» Safety
» My Event Diary
» Downloads

The Virbac 3D Worming BE80(T) Cross Country Technical Merit explained

   

The Virbac 3D Worming Technical Merit is set to reward BE80(T) competitors for good cross country riding and is given to riders that have:

 

  • Finished cross country closest to the optimum cross country time (without time penalties) and,
     
  • Achieved a double clear (i.e. no jumping or time penalties in the show jumping and cross country phases)
     

 

 

Please note the Technical Merit is a way of recognising good riding; there is not a physical prize or requirement to attend the BE80(T) prize-giving at an event unless you have been placed, however all winners of the Technical Merit will be listed on the Virbac 3D Worming technical merit table. At the end of the season all competitors on the technical merit table will be entered into a free prize draw to win a fantastic £500 bursary from Virbac 3D Worming, to be spent on additional training with an accredited coach.

Riders who have achieved the Virbac 3D Worming Technical Merit in 2018:

Rider NameHorse NameOwner/sMeetingSection
Dr Abigail O'rourke REIFALS INDEPENDENCE DAY Mr Benjamin Paterson KELSALL HILL (1) A
 
Dr Julia Barrott BELLADOR II Dr Julia Barrott SOLIHULL (1) F
 
Major Alan Goodenough CHIEFS LOOKING GLASS Major Alan Goodenough FRENCHFIELD (1) *NEW* K
 
Miss Abbi England PERL Miss Abbi England SOMERFORD PARK (1) B
 
Miss Abby Taylor NOTAMARKO Miss Abby Taylor DALKEITH (2) L
 
Miss Ada Marson CYNHEIDREFAWR DYLAN Mrs Jane Marson KELSALL HILL (2) V
 
Miss Alexa Theinert TELEVAYA Miss Alexa Theinert POPLAR PARK (1) G
 
Miss Alexis Symes GLEN CARTER Miss Alexis Symes MILLFIELD F
 
Miss Alice Gates STAR 12 Miss Alice Gates ASCOTT UNDER WYCHWOOD (2) M
 
Miss Alice Moralee JERONIMOS CONQUEST Miss Alice Moralee FRENCHFIELD (2) *NEW* N
 
Miss Alice Orange DHI WINSTON OVERCINGES Miss Alice Orange NORTHALLERTON (1) D
 
Miss Alice Smith TORYGRAIG BLACK JACK Miss Alice Smith SOLIHULL (2) E
 
Miss Amanda Hodsdon FOURPENNY FELLOW Miss Amanda Hodsdon ASWANLEY I
 
Miss Amy Dixon GOODLUCK II Miss Amy Dixon KELSALL HILL (2) V
 
Miss Amy Watson FINESSE FLAGMOUNT JOY Miss Amy Watson KIRKLEY HALL E
 
Miss Anaya Stewart ROLO XI Miss Anaya Stewart BROADWAY (2) F
 
Miss Anna Morris NIKITA IV TWESELDOWN (3) F
 
Miss Annemarie Beverley-jones ATLANTIC SPIRIT Miss Annemarie Beverley-jones WEST WILTS (3) M
 
Miss Beckie Cordner BALLINROUGE CLOVER Mr Jack Thomas Watson NORTHALLERTON (2) F
 
Miss Becky Turner FINNIAN BALOU Miss Becky Turner POPLAR PARK (2) M
 
Miss Beth Manders FROST AT MIDNIGHT Miss Beth Manders BICTON ARENA (2) E
 
Miss Bridget Seager ROSEMEADOW BELLE Miss Bridget Seager STRATFORD HILLS O
 
Miss Bronwen Goodsmith SIRNUNN COLOURED DELIGHT Miss Bronwen Goodsmith SOMERFORD PARK (1) A
 
Miss Caitlin Mockler CUFFESTOWN DIAMOND CRUISE Mr Adrian Jones KELSALL HILL (2) T
 
Miss Carole Dennis SHANNONDALE JAY T Miss Carole Dennis NORTHALLERTON (1) E
 
Miss Cathy Brown PRINCE GREY TOM Miss Cathy Brown FRICKLEY PARK (2) H
 
Miss Charlotte Clewlow DEUFOR SPELLBOUND Miss Frankie Taylor BERRIEWOOD B
 
Miss Charlotte Dix FANDANGO II Miss Charlotte Dix BRICKY K
 
Miss Charlotte Fox TULLAMOON PRINCE CHARMING Miss Charlotte Fox ASKHAM BRYAN COLLEGE G
 
Miss Charlotte Joanne Kershaw PADDY VI Miss Charlotte Joanne Kershaw NORTON DISNEY (2) D
 
Miss Charlotte Joanne Kershaw BRANCHFIELD HANNAH Miss Charlotte Joanne Kershaw SOMERFORD PARK (1) C
 
Miss Charlotte Whitehead COOLCOM BOB Miss Charlotte Whitehead SOLIHULL (1) G
 
Miss Chloe Allen TFS COCO Miss Chloe Allen SOMERFORD PARK (1) A
 
Miss Cilla Perchard JUST BADGER Miss Cilla Perchard KEYSOE (2) O
 
Miss Claire Howie OBJECTIVITY Miss Claire Howie SAPEY (2) N
 
Miss Claire Huyton BAYBRIDGE HAPPY DAYS Miss Claire Huyton BORDE HILL (1) B
 
Miss Clare Highfield ANOTHER AVOCA Mrs Liz Highfield SOMERFORD PARK (1) D
 
Miss Clare Robinson TEARS Miss Clare Robinson BOLD HEATH I
 
Miss Daisy Adamson TULMORE GARRISON Miss Daisy Adamson CHILHAM CASTLE (1) I
 
Miss Daisy Dollar W R MCGREGOR Miss Daisy Dollar HORSEHEATH (3) O
 
Miss Daisy Watson HARVEY XV Mr Philip Lowe KEYSOE (2) N
 
Miss Davina Johnston SKI GUIDE Miss Davina Johnston ASWANLEY H
 
Miss Eleanor Butler AEROBATIC ARCHIE Miss Eleanor Butler KEYSOE (3) Y
 
Miss Eleanor Butler AEROBATIC ARCHIE Miss Eleanor Butler KEYSOE (2) O
 
Miss Eleanor Sparkes BIRCHILLS SPEED BONNIE BOAT Miss Eleanor Sparkes TWESELDOWN (3) E
 
Miss Elisa Miller WILLOWS DARLING Miss Elisa Miller FORGANDENNY (2) K
 
Miss Ella Buchanan JOHNNY HERO Mrs Jayne Schofield SOMERFORD PARK (1) D
 
Miss Ella Grace Dowber ELLIE XII Mrs Kara Louise Maloney ELAND LODGE (2) G
 
Miss Ella Tytler CRUISE BACK WEST Miss Ella Tytler TREBOROUGH HILL (2) O
 
Miss Ellie Gallacher MICKEY Miss Ellie Gallacher KIRRIEMUIR (2) H
 
Miss Emily Costain PENTARAN BIRTHDAY GIRL Miss Emily Costain MUNSTEAD (1) E
 
Miss Emily Legge MILLBRAE FINN Ms Kim Buchanan BORDE HILL (1) D
 
Miss Emily Scott CHINA II Miss Emily Scott ALNWICK FORD G
 
Miss Emily Scott CHINA II Miss Emily Scott WARWICK HALL (1) L
 
Miss Emma Killey HOBCROFT SILVER BIRCH Mrs Louise Killey LLANYMYNECH (1) D
 
Miss Emma Morris MAKFLY Miss Emma Morris SHELFORD MANOR (1) M
 
Miss Emma Rarity KUDU Miss Emma Rarity KELSALL HILL (2) R
 
Miss Emma Taylor GLYNEBOURNE ELLIOT Miss Emma Taylor WEE BURGIE G
 
Miss Erika Sjostrom GHF ON THE BUTTON Miss Erika Sjostrom SPEETLEY N
 
Miss Eve Hodder ANNAGHMORE KIMCOA Miss Eve Hodder, Mr Stuart Hodder TREBOROUGH HILL (1) M
 
Miss Evelyn Baker KIPPURE JASPER Miss Evelyn Baker PORT ELIOT E
 
Miss Evie Farenden MACBRY Miss Evie Farenden NORTHALLERTON (1) E
 
Miss Evie Hole-todd COOLINEY STAR Miss Evie Hole-todd WARWICK HALL (1) N
 
Miss Fiona Rawle HURRICANE V Miss Fiona Rawle TREBOROUGH HILL (1) N
 
Miss Flo Burnop GLENAYRE BAY SURF Miss Flo Burnop MUNSTEAD (2) P
 
Miss Gabrielle Macdonald MENAI LAURENCE Miss Gabrielle Macdonald LLANYMYNECH (2) A
 
Miss Gabrielle Macdonald MENAI LAURENCE Miss Gabrielle Macdonald WESTON PARK (2) G
 
Miss Grace Smythe ROXLAN JADE Miss Grace Smythe FRENCHFIELD (2) *NEW* O
 
Miss Hannah Marley ARDEN SILVER SHADOW Mrs Katie Stephens-grandy FRICKLEY PARK (2) J
 
Miss Hannah Williamson ALASHANTI Miss Hannah Williamson POPLAR PARK (2) N
 
Miss Helen Laverick PHOENIX RISING IV Miss Helen Laverick WARWICK HALL (3) J
 
Miss Helen Laverick PHOENIX RISING IV Miss Helen Laverick ALNWICK FORD INTERNATIONAL M
 
Miss Holli Shanks BALLINDOWN BOOTS Miss Holli Shanks FRENCHFIELD (2) *NEW* N
 
Miss Holly Ball PRINCESS OF KINSALE Miss Holly Ball OFFCHURCH BURY M
 
Miss Irena Milner MR BUMBLE BEE Mrs Katie Stephens-grandy SHELFORD MANOR (1) L
 
Miss Irena Milner MR BUMBLE BEE Mrs Katie Stephens-grandy THE COOKE COACHBUILDERS SKIPTON (1) M
 
Miss Janine Paterson WILLOWAY AMIGO Mrs. Ingrid Jordan, Miss Janine Paterson SOLIHULL (2) G
 
Miss Janine Paterson HOLLYBROOKE MAXWELL Mrs. Ingrid Jordan PONTISPOOL (2) G
 
Miss Jasmine Knapman KILCAVAN CLOVER Miss Jasmine Knapman MORETON (X) N
 
Miss Jenny Christie ROXY VIII Miss Henny Cooper WARWICK HALL (2) K
 
Miss Jenny Marsh THE LITTLE DOTE Miss Jenny Marsh LLANYMYNECH (1) A
 
Miss Jessica Bateman LAZYACRES RAINE DANCER Miss Jessica Bateman PONTISPOOL (1) W
 
Miss Jessica Blaymire A DREAM WITHIN Miss Jessica Blaymire WARWICK HALL (3) I
 
Miss Jessica Shelley COLOURFUL QUEEN BEE Miss Jessica Shelley SHELFORD MANOR (1) K
 
Miss Jordan Keal IRISH WARRIOR Miss Jordan Keal BURNHAM MARKET (2) K
 
Miss Julie Richardson HEBBENS EMMELY Miss Julie Richardson MILLFIELD G
 
Miss Karen Williams KOH I NOOR TOPICAL DOMINIC Miss Karen Williams BERRIEWOOD C
 
Miss Kayleigh Evans CROSSOWEN JAY Mrs Linda Gerrard KIRRIEMUIR (2) G
 
Miss Kelly Reid CLOVER I Miss Kelly Reid KIRRIEMUIR (1) I
 
Miss Kim Mace DYFFRYNCEIRIOG FLASH GORDON Miss Kim Mace KELSALL HILL (1) A
 
Miss Kyla Cranston LISBOY CLOVER VALLEY Miss Kyla Cranston WARWICK HALL (1) M
 
Miss Lara Crebbin JULES Miss Lara Crebbin KELSALL HILL (1) B
 
Miss Lauri Wynne PROUD PRESTON Miss Lauri Wynne BOLD HEATH G
 
Miss Lisa Nicholson FOXY ROXY Miss Lisa Nicholson WARWICK HALL (2) L
 
Miss Lizzie Luxton WILLY WONKER II Miss Beth Taylor TREBOROUGH HILL (2) O
 
Miss Louise Clark LISATARA LAD Miss Louise Clark NORTHALLERTON (1) F
 
Miss Lucie Turner ABRIL BEECH Miss Lucie Turner KELSALL HILL (1) D
 
Miss Lydia Peacock BATMAN III Miss Lydia Peacock ALNWICK FORD INTERNATIONAL L
 
Miss Maddie Kemppainen FALLOWFEN SOCRATES Miss Maddie Kemppainen MORETON (X) M
 
Miss Madelaine Burton CASINO ROYALE VII Miss Madelaine Burton LAUNCESTON E
 
Miss Madison Heath BARRONTOP PENNY Miss Madison Heath STAFFORD (2) O
 
Miss Meg Adams FORTH MOUNTAIN Miss Meg Adams MUNSTEAD (2) O
 
Miss Melanie Maycroft SILVER SAM Miss Melanie Maycroft SOLIHULL (2) F
 
Miss Mia Mcdonald WISHAW DANNY BOY Miss Mia Mcdonald HORSEHEATH (1) N
 
Miss Mia Tansur AUBURN TED II Miss Mia Tansur LITTLE DOWNHAM (2) G
 
Miss Michelle Lowe AMOUR BUG Miss Michelle Lowe LITTLE DOWNHAM (2) H
 
Miss Michelle Lowe AMOUR BUG Miss Michelle Lowe HORSEHEATH (1) M
 
Miss Millie Hall UKOLELEE ROC O CERF Miss Millie Hall CHILHAM CASTLE (2) E
 
Miss Millie Salway FRENTON BOY Mrs Sarah Takle TREBOROUGH HILL (2) N
 
Miss Naomi Middleton TOP OF THE POPS Mrs Angela A. Hamilton, Mrs Angela A. Hamilton DALKEITH (2) M
 
Miss Natalie Louise Harrison PENNY PRINCESS Miss Natalie Louise Harrison BOLD HEATH H
 
Miss Natasha Aldridge SIR PERCIUAL GRANGER Miss Natasha Aldridge LAUNCESTON D
 
Miss Nicola Brown SONNY SUPER NOVA Miss Nicola Brown STRATFORD HILLS P
 
Miss Nikee Hudson TWEMLOWS IMPERIAL STAR Miss Nikee Hudson ELAND LODGE (2) F
 
Miss Olivia Busby FURY II Miss Olivia Busby STAFFORD (2) R
 
Miss Olivia Down CREME DE LA CREME Miss Olivia Down ASCOTT UNDER WYCHWOOD (2) N
 
Miss Phillippa Palmer-snellin PAULDARY CAN BE DUN Miss Phillippa Palmer-snellin PONTISPOOL (2) F
 
Miss Poppy Proietti DERROE SPRINTER Miss Poppy Proietti HORSEHEATH (1) O
 
Miss Poppy Proietti DERROE SPRINTER Miss Poppy Proietti KELSALL HILL (2) V
 
Miss Rachel Gordon PLASUCHA DEL BOY 10855 Mrs Lyndsey Brown HOPETOUN *NEW* G
 
Miss Rebecca Mann ERNIE THE MILKMAN Miss Rebecca Mann FRENCHFIELD (1) *NEW* J
 
Miss Rhian Elin Jones THE IMPOSTER II Miss Rhian Elin Jones LLANYMYNECH (1) C
 
Miss Rosie Marlow POLLY Miss Rosie Marlow KEYSOE (3) Z
 
Miss Ruby Todd BAYVIEW PRINCE Miss Ruby Todd NORTHALLERTON (2) E
 
Miss Sara Moss-gibbons CHESTER XXII Miss Sara Moss-gibbons KELSALL HILL (2) S
 
Miss Sarah Kula-przezwanski SPIRIT OF PEACE Miss Sarah Kula-przezwanski PONTISPOOL (1) V
 
Miss Sioned Lewis CEFNPANT DAFFODIL Miss Sioned Lewis KELSALL HILL (1) A
 
Miss Skye Murray SRAHREVAGH FIONN Miss Skye Murray CHEPSTOW P
 
Miss Sophie Spiteri ARC LIGHTER Miss Sophie Spiteri LLANYMYNECH (1) B
 
Miss Tatiana Wharton VALETTO Miss Tatiana Wharton PONTISPOOL (1) X
 
Mr Alasdair Matheson PRIDE OF DRUMBOY Mr Alasdair Matheson BURGIE J
 
Mr Callum Williams AURIELWAY MINSTREL Miss Chloe Bruce FORGANDENNY (2) L
 
Mr Charlie Webb KILLOONEY STAR Mr Charlie Webb HORSEHEATH (3) N
 
Mr Craig Messenger FINDON EUPHORIA Mr Craig Messenger CHILHAM CASTLE (1) G
 
Mr Darren Hegan MIDNIGHT OIL Ms Ester Bradbury, Mr Darren Hegan LLANYMYNECH (2) C
 
Mr Derek Reeve OWL Mr Derek Reeve STRATFORD HILLS Q
 
Mr Kieran Timmins SYGNET GIRL Mr Kieran Timmins STAFFORD (2) P
 
Mr Lloyd Newton WATERBECK WOODRUFF Mr Will Towler ASKHAM BRYAN COLLEGE E
 
Mr Oliver Turner HUMPHRY II Miss Danielle Dix BOVINGTON (2) N
 
Mr Robbie Bell LISCANNOR PRINCE Mr Robbie Bell POPLAR PARK (1) F
 
Mr Sean Duffy TOMS SISTER Mr Sean Duffy BORDE HILL (1) C
 
Mr Sean Duffy TOMS SISTER Mr Sean Duffy CHILHAM CASTLE (1) H
 
Mr Sean Duffy TOMS SISTER Mr Sean Duffy KELSALL HILL (2) V
 
Mr Simon Daniels FIRECRACKER ORBIT Mr Simon Daniels PORT ELIOT D
 
Mr Tom Madgwick CHARLWOOD NOT THE NORM II Mr Tom Madgwick TWESELDOWN (3) G
 
Mr Tristan Ingram HOLLYHATCH HIGHFLYER Mrs Katie Ingram BOVINGTON (2) M
 
Mr Tristan Ingram HOLLYHATCH HIGHFLYER Mrs Katie Ingram TWESELDOWN (4) E
 
Mrs Abigail Lambert KENNYS CAVALIER KATIE Mrs Abigail Lambert FRICKLEY PARK (2) I
 
Mrs Alison Worley BUDORE MICHAEL ANGLO Mrs Alison Worley SKIPTON (2) L
 
Mrs Ally Cope BOND GIRL II Mrs Ally Cope THE COOKE COACHBUILDERS SKIPTON (1) N
 
Mrs Anita Lenton MY GLENEVEN Mrs Anita Lenton STRATFORD HILLS Q
 
Mrs Caroline Day CHARLIES GIRL Mrs Claire Osborne HORSEHEATH (3) M
 
Mrs Carolyn Walkden MR FRODO II Mrs Carolyn Walkden FRENCHFIELD (1) *NEW* I
 
Mrs Catherine Davies AXEL V Mrs Catherine Davies WEST WILTS (3) N
 
Mrs Cher Coupland HORNDENS GALAXY Mrs Cher Coupland ASKHAM BRYAN COLLEGE F
 
Mrs Christina Higgs TOBLERONE III Mrs Christina Higgs KEYSOE (3) Z1
 
Mrs Christina Higgs TOBLERONE III Mrs Christina Higgs LITTLE DOWNHAM (3) G
 
Mrs Claire Frampton TEMPLAR JARDY Mrs Claire Frampton MUNSTEAD (2) N
 
Mrs Deborah Baird GOMEZ THE GOBLIN Mrs Deborah Baird CHILHAM CASTLE (1) H
 
Mrs Elizabeth Finlason MOOSE MAN II Mrs Elizabeth Finlason MUNSTEAD (1) F
 
Mrs Emily Lombe Taylor OK MISTER Mrs Emily Lombe Taylor HORSEHEATH (1) O
 
Mrs Emma Lockwood MARENGO II Mrs Emma Lockwood POPLAR PARK (2) M
 
Mrs Esther Evans CRANWELL Mrs Esther Evans CALMSDEN (1) F
 
Mrs Georgina Hodson REDINAGH CLOVER Mrs Georgina Hodson KELSALL HILL (1) C
 
Mrs Holly Shann TERRYS CHOICE Mrs Holly Shann KELSALL HILL (1) D
 
Mrs Jaime O'malley MOSCO BOSCO Mrs Jaime O'malley LLANYMYNECH (2) C
 
Mrs Jaime Slinn HAYESTOWN GHAREEB Mrs Jaime Slinn KELSALL HILL (1) D
 
Mrs Joanna Bushell MASTER CLASS TWO Mrs Joanna Bushell WESTON PARK (2) F
 
Mrs Kim Hayward OLIVER XXXIII Mrs Kim Hayward TWESELDOWN (4) G
 
Mrs Laura Turford SIR ATTICUS FINCH Mrs Laura Turford LLANYMYNECH (2) B
 
Mrs Laura Turford SIR ATTICUS FINCH Mrs Laura Turford BROADWAY (1) E
 
Mrs Louise Craig HOLY BIZARRE Mrs Louise Craig CHEPSTOW Q
 
Mrs Louise Fraser BONZAI Mrs Louise Fraser ALNWICK FORD F
 
Mrs Louise Snelson CEASURS DELIGHT Mrs Louise Snelson KELSALL HILL (2) U
 
Mrs Lucy Mchale POLLYANNA Mrs Lucy Mchale GREAT WITCHINGHAM INTERNATIONAL (2) R
 
Mrs Lucy Price JERRY BOUNCER Mrs Catherine Bridgman LITTLE DOWNHAM (3) F
 
Mrs Lucy Price JERRY BOUNCER Mrs Catherine Bridgman NORTON DISNEY (2) E
 
Mrs Meg Cooke GLASKER BASCO CLOVER Mrs Meg Cooke WEST WILTS (3) N
 
Mrs Melanie Betts WOOD VIEW TOM Mrs Melanie Betts ASTON-LE-WALLS (5) P
 
Mrs Rebecca Robb BRODNANTS DIAMOND BRACELET Mrs Julie Scott DALKEITH (2) K
 
Mrs Sally Randles TIPPERARY ALMOST BLUE Mrs Sally Randles KEYSOE (3) Z1
 
Mrs Sarah Fawcett ACTOR Mrs Sarah Fawcett WARWICK HALL (2) M
 
Mrs Sarah Hamlyn TROUBARITZ Mrs Sarah Hamlyn STAFFORD (2) Q
 
Mrs Sarah Lloyd CONMACNE MARA FYNN Miss Jaime Lloyd CALMSDEN (1) G
 
Mrs Teresa Jones BERT II Mrs Teresa Jones HORSEHEATH (1) P
 
Mrs Teresa Jones BERT II Mrs Teresa Jones GREAT WITCHINGHAM INTERNATIONAL (1) V
 
Mrs Tracy Bhalla RATHDRUM ROSE Mrs Tracy Bhalla MUNSTEAD (2) M
 
Mrs Victoria Baker MOSSCARR MYSTERY MADAM Mrs Victoria Baker BERRIEWOOD A
 
Mrs Victoria Selway DOOLEY II Helen Chadwick MILLFIELD H
 
Ms Adele Fowler THE ARTISTS LADY Ms Adele Fowler CHILHAM CASTLE (2) F
 
Ms Anna Telford ADAMANTINE DIAMOND FIRE Mrs Joanna Bottomley LITTLE DOWNHAM (2) F
 
Ms Deborah Boston HERLIHYS MOLLY Ms Deborah Boston SAPEY (2) O
 
Ms Fiona Macleod ROYAL ROVER Ms Fiona Macleod HOPETOUN *NEW* F
 
Ms Katie Brickman BLACK JACK V Ms Katie Brickman SPEETLEY M
 
Ms Liz Paddon SOCIETY SOVEREIGN Ms Liz Paddon FORGANDENNY (2) J
 
Ms Mae Pollard FISUMOYNE FLASH Miss Annabel Doyle BICTON ARENA (2) F
 
Ms Suzanne Hopkins OUT OF YOUR LEAGUE Ms Suzanne Hopkins BORDE HILL (1) A
 
Professor Tim Peters ALLANAGH SEA SPRITE Professor Tim Peters WEST WILTS (3) N