The Airowear BE80(T) Cross Country Technical Merit Explained - British Eventing
 
Find us on Facebook Follow us on Twitter youtube.com/britisheventinggb News feed Contact us

Basket is empty

Quick Links» Event Calendar
» News
» Hotline
» My Details
» Find a BE Coach
» Find a Course Builder
» BE Life Magazine
» Rule Book
» Safety
» My Event Diary
» Downloads

The Airowear BE80(T) Cross Country Technical Merit Explained

   

This year, the newly sponsored Airowear BE80(T) classes also now include a new element: "The Airowear Cross Country Technical Merit."

The Merit is set to reward BE80(T) competitors for good cross country riding and is given to riders that have:

  • Finished cross country in the time CLOSEST time to the Optimum XC time set (without time penalties) and,
     
  • Achieved a double clear (i.e. no jumping or time penalties in the show-jumping and cross-country phases)
     

Riders who have achieved the Airowear XC Technical Merit in 2016:

 

Please note the Technical Merit is a way of recognising good riding; there is not a physical prize or requirement to attend the BE80(T) prize-giving at an event unless you have been placed, however all winners of the Airowear Technical Merit will be entered into a prize-draw at the end of the season to win a host of goodies from sponsors Airowear.

 

Rider NameHorse NameOwner/sMeetingSection
Dr Katie Mathias LLWYNFRON RACHEL Mrs Catrin Owen Weatherall CHEPSTOW N
 
Lisa Mccrossan NADREEGEEL TWO TO GO Lisa Mccrossan ASWANLEY H
 
Miss Abbie Taylor LUNAR LOVE Miss Abbie Taylor MILLFIELD E
 
Miss Abigail Hills BREFFYS JIMMY Miss Abigail Hills CHILHAM CASTLE (1) F
 
Miss Abigail Tomlinson PN HUGO Miss Abigail Tomlinson SHELFORD MANOR (1) H
 
Miss Ailsa Macdonald BRANDY POWER Miss Ailsa Macdonald BURGIE (2) J
 
Miss Aimee Godbold SWEET SEBASTIAN Miss Aimee Godbold NORTON DISNEY (2) E
 
Miss Alana Doyle URBAN II Miss Alana Doyle MUNSTEAD (2) G
 
Miss Alannah Grieve MULGRAVE FREDDIE Miss Alannah Grieve SCOTSBURN I
 
Miss Alexandra Cornwell UNDER WRAPS Miss Alexandra Cornwell STAFFORD (1) E
 
Miss Alicia Marples BALLINGADDY DIXIE Miss Alicia Marples ASWANLEY I
 
Miss Alina Green NOSE FIRST Miss Alina Green ASTON-LE-WALLS (1) M
 
Miss Amelia Bubb MUNDON PETANQUE Miss Amelia Bubb TWESELDOWN (3) H
 
Miss Annabel Long BUNGLE II Miss Annabel Long POPLAR PARK F
 
Miss Annie Abell RUUBEE MAE Miss Annie Abell STAFFORD (2) E
 
Miss Ashleigh Hale COATHAMDENE SALT N PEPPER Miss Ashleigh Hale DALSTON GREEN (2) *NEW* I
 
Miss Becky Parker HERE COMES ARCHIE Miss Becky Parker PONTISPOOL (1) H
 
Miss Billie Bradbury NAUGHTY NORRIS Miss Billie Bradbury FRICKLEY PARK (2) G
 
Miss Bohemia Houghton SMOKEY JOE II Miss Bohemia Houghton LLANYMYNECH (1) A
 
Miss Caroline Van Ingen BORRISOLEIGH OLYMPIC LUX Miss Caroline Van Ingen SOLIHULL (1) I
 
Miss Catherine Wooldridge SONARA Miss Catherine Wooldridge SAPEY (2) N
 
Miss Charlie Samuel-camps DELHURENS SUNRISE Miss Gemma Goodson BORDE HILL (1) A
 
Miss Charlotte Agar GAMBLER VD BEEKZIJDE Miss Charlotte Agar NORTON DISNEY (1) G
 
Miss Charlotte Finney CEFRIGGY Miss Charlotte Finney BOLD HEATH I
 
Miss Charlotte Joanne Kershaw BRANCHFIELD HANNAH Miss Charlotte Joanne Kershaw SPEETLEY *NEW* G
 
Miss Claire Day CERRIGIETHON ANWEN Ms Diane Hemming HORSEHEATH *NEW* E
 
Miss Claire Harris WHITEHAWK TIGER WOODS Mrs Kayley Woollacott BICTON ARENA (2) G
 
Miss Claire Miller SHARP DISCOVERY Miss Claire Miller MUNSTEAD (2) F
 
Miss Connie Russell WSH ORLANDO Miss Connie Russell BRECKENBROUGH (2) Q
 
Miss Danielle Lawrence ATLANTA ROO POPLAR PARK G
 
Miss Dawn Crichton RIO Miss Dawn Crichton SWALCLIFFE PARK M
 
Miss Debbie Baker TONCYNFFIG MAATGOLD Miss Debbie Baker KEYSOE (3) Z
 
Miss Debra Rutherford SKYES THE LIMIT II Mr Darran Watkins DALKEITH (2) G
 
Miss Debra Rutherford SKYES THE LIMIT II Mr Darran Watkins KIRKLEY HALL D
 
Miss Debra Rutherford SKYES THE LIMIT II Mr Darran Watkins WARWICK HALL (2) L
 
Miss Debra Rutherford COOLAMBER HARLEQUIN Mrs Elaine Humphreys WARWICK HALL (2) K
 
Miss Eden Ash QUANSBORO PAT Miss Eden Ash BROADWAY (1) F
 
Miss Elizabeth G Hendry CANDY COPPER Miss Elizabeth G Hendry BRECKENBROUGH (2) P
 
Miss Ella Buchanan JOHNNY HERO Mrs Jayne Schofield BROADWAY (2) F
 
Miss Ellie Beatty PENHILL DUN TO PRETTY Miss Ellie Beatty LITTLETON C
 
Miss Ellie Wheeler HAVENSTREET SWEET SENSATION Miss Ellie Wheeler SHELFORD MANOR (1) G
 
Miss Emmie Richmond-wood SCOONER Miss Emmie Richmond-wood NORTON DISNEY (1) F
 
Miss Esme Kaiser ONTARION GOLD Miss Esme Kaiser BOLD HEATH H
 
Miss Evie Hole-todd CHARLIE CHAZZ Miss Evie Hole-todd KIRKLEY HALL E
 
Miss Fiona Denton ATH NA FUINNSEOIGE Mrs Patricia Anderson SHELFORD MANOR (1) G
 
Miss Fiona Rawle LADY HARLEQUIN Miss Fiona Rawle BRICKY M
 
Miss Flossie Lloyd-jones GRACIE FIELDS II Miss Flossie Lloyd-jones SWALCLIFFE PARK N
 
Miss Flossie Lloyd-jones GRACIE FIELDS II Miss Flossie Lloyd-jones ASCOTT UNDER WYCHWOOD (2) N
 
Miss Georgia Wagstaff SPRINGROVE EMRYS Miss Georgia Wagstaff SPEETLEY *NEW* I
 
Miss Gill Litt ESTHER ROSE Miss Gill Litt WARWICK HALL (1) K
 
Miss Grace Chandor ALEXANDA 55 Miss Grace Chandor EDEN VALLEY (2) H
 
Miss Hannah Lacey AFTER PARTY Miss Hannah Lacey CHILHAM CASTLE (1) G
 
Miss Hannah Quarrey THIRD TIME Miss Hannah Quarrey MUNSTEAD (2) E
 
Miss Hannah Watson BEAU RIVAGE Miss Hannah Watson KELSALL HILL (1) E
 
Miss Harriet Moules LITTLE ELVIS Miss Harriet Moules TREBOROUGH HILL (2) O
 
Miss Heidi Rose PIXIE DUST Miss Heidi Rose BICTON ARENA (2) H
 
Miss Holly Shepherdson POLLY III Miss Holly Shepherdson FRICKLEY PARK (2) F
 
Miss Honor Weatherlake STRAWBERRY STALKER Mrs Sarah Weatherlake TREBOROUGH HILL (2) N
 
Miss Jade Cannell GOT TO GUESS Miss Jade Cannell NORTON DISNEY (1) G
 
Miss Jane Haskell FURZLEY FANFAIRE Miss Jane Haskell KEYSOE (1) R
 
Miss Jane Hood BANNVIEW BLACK BESS Miss Mollie Harris, Mrs Sarah C Rook HORSEHEATH *NEW* F
 
Miss Jennie Durrans ON THE QT Mrs Clare Kingston NORTON DISNEY (2) D
 
Miss Jessica Gainer KNOCKDUFF PRINCE Miss Jessica Gainer ASTON-LE-WALLS (1) L
 
Miss Jessie Vanassche MYSTICAL BABY Miss Millie May Meadows CALMSDEN (1) F
 
Miss Jo Mair BILLY XII Miss Jo Mair BORDE HILL (1) B
 
Miss Jodie Burnley CROWNHILL SMOKE Miss Jodie Burnley ASKHAM BRYAN COLLEGE(2) D
 
Miss Kate Oppenheimer SOS SEALPOINT Miss Kate Oppenheimer CALMSDEN (1) G
 
Miss Katie Thomas CEFNPANT IOLO Miss Katie Thomas BERRIEWOOD C
 
Miss Katy Wright IRISH MINT Miss Katy Wright SPEETLEY *NEW* H
 
Miss Kerri Dow OAT SO SIMPLE Miss Kerri Dow EDEN VALLEY (2) I
 
Miss Kim Mace DYFFRYNCEIRIOG FLASH GORDON Miss Kim Mace STAFFORD (1) F
 
Miss Kim Parker ASHFORD CLEAVE ITS PHENOMENAL Miss Kim Parker PORT ELIOT E
 
Miss Kirstie Wright MILL HOUSE CARPE DIEM Miss Kirstie Wright ASTON-LE-WALLS (5) L
 
Miss Kitty Ashby BOLEYBAWN ROSE Miss Kitty Ashby LITTLETON A
 
Miss Kyla Grieve CULMORE FRANK Miss Kyla Grieve FORGANDENNY (2) K
 
Miss Laura Byford BROOKLAWN FIGARO Miss Laura Byford LITTLE DOWNHAM (2) G
 
Miss Laura Byford BROOKLAWN FIGARO Miss Laura Byford HORSEHEATH *NEW* G
 
Miss Laura Europa RUM GINNEY Mr Ken Howse TWESELDOWN (3) F
 
Miss Laura Hanson SKELLORN REIBILIUNACH Mr Brian Smith KELSALL HILL (2) F
 
Miss Lauren Collard DVS ROCKY Miss Lauren Collard WEST WILTS (3) M
 
Miss Lauren Mccrossan PENNY VIII Mrs Maureen Mccrossan BURGIE (2) I
 
Miss Lauri Wynne PROUD PRESTON Miss Lauri Wynne EDEN VALLEY (2) G
 
Miss Leah Wells OBERONS TOBLERONE Miss Leah Wells BROADWAY (1) G
 
Miss Lisa Smith CLOUDINGS DREAM Miss Lisa Smith FRICKLEY PARK (1) T
 
Miss Liv Peck DROOPYS FLYNN Miss Liv Peck CHILHAM CASTLE (2) H
 
Miss Lottie Prosser-Wrench MOUNTAIN BONNIE STAR Miss Charlotte Clewlow TREBOROUGH HILL (2) O
 
Miss Louisa Blagdon DUNE CORRIB PRINCESS Mrs Tracey Bond PORT ELIOT D
 
Miss Lucinda Langhorne HOWARD Miss Lucinda Langhorne MORETON K
 
Miss Lucy Exley AGHARANNY LILY Miss Lucy Exley BOLD HEATH J
 
Miss Lucy Herbert KILSHANNY KEVIN Miss Lucy Herbert SAPEY (2) O
 
Miss Lucy King TINKERS ROSSE Miss Lucy King FORGANDENNY (2) J
 
Miss Lucy Walby DIAMOND CRUISER Miss Jade Hunter DALSTON GREEN (1) J
 
Miss Madeleine Bowles BOADICEA VI Miss Madeleine Bowles STAFFORD (2) F
 
Miss Maisie Morgan GEORGE XIII Miss Maisie Morgan BORDE HILL (1) D
 
Miss Megan Lewcock INDEPENDENCE Miss Megan Lewcock STAFFORD (1) D
 
Miss Megan Lewcock INDEPENDENCE Miss Megan Lewcock FRICKLEY PARK (2) E
 
Miss Mel Mccormick THE JOLLY SPARTAN Miss Mel Mccormick NORTON DISNEY (2) D
 
Miss Melissa Joannides HAY JOSEPHINE Miss Melissa Joannides CHILHAM CASTLE (1) I
 
Miss Molly Mahoney LOOKOUT OYSTER FIONN Mrs Jane Hunter FORGANDENNY (2) L
 
Miss Natalie Knowles JUBILEE DREAM Miss Natalie Knowles WARWICK HALL (1) J
 
Miss Nicky Heather Owens RED POLL Miss Nicky Heather Owens DALSTON GREEN (2) *NEW* K
 
Miss Nicola McClure ZIPPITY DOO DAH Miss Nicola McClure KEYSOE (2) *NEW* R
 
Miss Nicola Parker OUR BECKS Miss Nicola Parker FRICKLEY PARK (1) S
 
Miss Nicola Parker MILLERS LACE Miss Nicola Parker FRICKLEY PARK (1) R
 
Miss Nicola Warren COLLIERS MAJESTIC BOY Geoffrey & Lesley Anne Golbey SAPEY (2) N
 
Miss Olivia Mallows ARDIMERSAY DESERT STORM Miss Olivia Mallows BICTON ARENA (2) F
 
Miss Perdi Digby FOYFINS CLOSE CALL Mrs Sophie Digby BRICKY N
 
Miss Rachel Basnett JASPER XVIII Miss Rachel Basnett KELSALL HILL (1) G
 
Miss Rachel Simpson BEANS II Miss Rachel Simpson WEE BURGIE H
 
Miss Rachel Woolley CARLBY CRUISER Miss Rachel Woolley LITTLE DOWNHAM (3) H
 
Miss Rosanagh Davison ROCKWOOD BEAU Miss Rosanagh Davison SCOTSBURN H
 
Miss Rose Chaplin RATHSALLAGH LIMITED EDITION Miss Rose Chaplin CHILHAM CASTLE (2) H
 
Miss Ruby Whitham KENNY II Miss Ruby Whitham SOMERFORD PARK (1) H
 
Miss Samantha Waites DUDALEY Miss Samantha Waites NORTHALLERTON A
 
Miss Sara Bowe WOT GLAMOUR Mrs Charlotte Ridley ASKHAM BRYAN COLLEGE(2) F
 
Miss Sara Ireland HUBERT Ms Sarah Brockbank NORTHALLERTON B
 
Miss Sarah Gormley OSOCOOL Miss Sarah Gormley MORETON L
 
Miss Sarah Graham DANGEROUS LIAISON Miss Sarah Graham CUMWHINTON F
 
Miss Sarah Roberts SONNET TO SHANNON Mrs Mary Moberly KELSALL HILL (1) F
 
Miss Sarah Walker COOLARNE JAKE Miss Sarah Walker DALKEITH (1) I
 
Miss Sasha Niven SIEPKES ILONA Miss Sue Dawson DALKEITH (1) H
 
Miss Serena Allery SECRET AFFAER VII Mrs Sarah Clark KEYSOE (1) S
 
Miss Shirley Stagg TIMATIA Miss Shirley Stagg POPLAR PARK G
 
Miss Shirley Stagg TIMATIA Miss Shirley Stagg LITTLE DOWNHAM (3) F
 
Miss Sophie Minikin MAGANEYS SAMBUCA ROMEO Miss Sophie Minikin NORTHALLERTON N
 
Miss Tilly Salmon OVER TO JONES Miss Tilly Salmon LITTLE DOWNHAM (2) F
 
Miss Victoria Jerrison CULLINTRA SUNLIGHT Miss Victoria Jerrison CUMWHINTON E
 
Miss Victoria Murray BARNABOY TOMMY Miss Victoria Murray LITTLE DOWNHAM (3) G
 
Miss Wendy Neath FERRERO ROCHER Miss Wendy Neath MUNSTEAD (1) E
 
Mr Adrian Palmer CHILLI PEPPER V Mr Adrian Palmer WEST WILTS (3) N
 
Mr Freddy Edwards SCOTTSWAY DARK SECRET Mrs Kate Collier ASKHAM BRYAN COLLEGE(2) F
 
Mr Iain Flower NO SURRENDER III Mr Iain Flower TREBOROUGH HILL (1) O
 
Mr Jonah Kennedy KEVIN Ms Sophie Douglas MUNSTEAD (1) E
 
Mr Joseph Benham VAN HELSINGS PRIDE Mr Joseph Benham KEYSOE (2) *NEW* Q
 
Mr Justin Clubley HALVANNAS DIAMOND GIRL Mr Justin Clubley ASCOTT UNDER WYCHWOOD (2) M
 
Mr Lucas Poole GERDEAKER Mrs Natalie Mincher-lockett KELSALL HILL (1) E
 
Mr Martin Wright KONDENNETTY CLOVER Miss Janine Lamy LITTLETON B
 
Mr Robert Gilsenan LANDIS ROCKET MAN Mr Robert Gilsenan WESTON PARK (2) G
 
Mr Scott Allen SUPER TED Mr Scott Allen STRATFORD HILLS S
 
Mr Steven Barker WHOOPY PERLA Mr Steven Barker SOMERFORD PARK (1) G
 
Mr Terry James SILVER VI Mr Terry James BROADWAY (1) F
 
Mrs Alison Unwin SKELLORN REIBILIUNACH Mr Brian Smith SOMERFORD PARK (1) F
 
Mrs Allison Murray CONEMARA BOY Mrs Allison Murray BERRIEWOOD B
 
Mrs Allison Murray CONEMARA BOY Mrs Allison Murray STAFFORD (2) H
 
Mrs Anna Rogers FLAGMOUNT GEORGE Mrs Anna Rogers MUNSTEAD (1) D
 
Mrs Beth Carpenter GWALLTER DEIO Mrs Beth Carpenter CHEPSTOW O
 
Mrs Carolyn Walkden MR FRODO II Mrs Carolyn Walkden DALSTON GREEN (1) I
 
Mrs Carolyn Walkden MR FRODO II Mrs Carolyn Walkden KELSALL HILL (2) G
 
Mrs Carrie Meerman OPPOSITION DIVA Mrs Carrie Meerman LAUNCESTON G
 
Mrs Christina Higgs TOBLERONE III Mrs Christina Higgs STRATFORD HILLS R
 
Mrs Claire Roston CASIAS BABY TED Mrs Claire Roston LLANYMYNECH (1) B
 
Mrs Clare Chappelhow CRACKENTHORPE WANIKIY Mrs Clare Chappelhow NORTHALLERTON C
 
Mrs Dinah Smith CULMORE JJ Mrs Dinah Smith CHILHAM CASTLE (2) G
 
Mrs Elizabeth Finlason MOOSE MAN II Mrs Elizabeth Finlason MUNSTEAD (1) F
 
Mrs Emily Clark BLUEBELL V Emma Buckley ASKHAM BRYAN COLLEGE(2) E
 
Mrs Fionnuala Stott ARDFIELD WILLOW Mrs Fionnuala Stott WESTON PARK (2) F
 
Mrs Gillian Duckworth RED BOG LADY Mrs Gillian Duckworth ASTON-LE-WALLS (1) N
 
Mrs Harriet Graham ARDAGH EXCEED Mrs Harriet Graham DALSTON GREEN (1) H
 
Mrs Heather McAtear EBANO XXXVIII Mrs Heather McAtear WARWICK HALL (1) K
 
Mrs Henrietta Verschoyle BRENDONHILL BON CHANCE Mrs Henrietta Verschoyle MILLFIELD F
 
Mrs Julia Woods MYSTIC MOONSTONE Mrs Julia Woods KEYSOE (3) Z2
 
Mrs Julie Powell BRYNITHON RED CLOVER Mrs Julie Powell SOLIHULL (1) G
 
Mrs Karen Long TAMARTON LOTTIE Mrs Karen Long PONTISPOOL (1) G
 
Mrs Kate Bowen CASHLEEN TALLULAH Mrs Kate Bowen ASTON-LE-WALLS (5) K
 
Mrs Katherine Whiting FLYING SOLO Mrs Katherine Whiting POPLAR PARK E
 
Mrs Kirsty Dunkin WALTER VIII Mrs Kirsty Dunkin LAUNCESTON H
 
Mrs Laura Pitman BROWNESHILL MAC Mrs Laura Pitman STRATFORD HILLS Q
 
Mrs Lauren Veasey STRONG BOW II Mrs Lauren Veasey OFFCHURCH BURY *NEW* N
 
Mrs Lesley Clarkson-White BALLYLENNON LAD Mrs Lesley Clarkson-White KELSALL HILL (2) E
 
Mrs Louise Challenger CALIBLUE Mrs Elaine Marian Thevarajah BERRIEWOOD A
 
Mrs Louise Heard MY GOOD EVENING Mrs Louise Heard OFFCHURCH BURY *NEW* O
 
Mrs Louise Heard MY GOOD EVENING Mrs Louise Heard KEYSOE (2) *NEW* R
 
Mrs Louise Jewell CHOCOLATE SMOOCH Mrs Louise Jewell PONTISPOOL (1) H
 
Mrs Margaret Ann Hughes WOLFERLOW SAINT JOE Mrs Margaret Ann Hughes BROADWAY (2) G
 
Mrs Natasha Bryant HAVAGO HASTINGS Mrs Natasha Bryant GREAT WITCHINGHAM INTERNATIONAL (2) Q
 
Mrs Nicky Rippon CEFN COED TARAN Miss Laura Rippon WARWICK HALL (2) M
 
Mrs Philippa Skelton BRIAN BORU III Mrs Philippa Skelton CALMSDEN (1) H
 
Mrs Rebecca Sowerby DISSINGTON NEVER LAND Mrs Rebecca Sowerby BOLD HEATH J
 
Mrs Sacha Hourigan MACADAM JEWEL Mrs Suzy Bull, Mr Richie Hourigan MUNSTEAD (1) D
 
Mrs Samantha Sansom BLUE CONQUEST Mrs Samantha Sansom STAFFORD (2) G
 
Mrs Samantha Tomlinson WICKET Mrs Samantha Tomlinson KELSALL HILL (2) H
 
Mrs Sara Ridgway SKA BUACHAILL MOR Mrs Sara Ridgway SOLIHULL (1) H
 
Mrs Sarah Barrett BIJOU II Mrs Sarah Barrett KEYSOE (3) Z1
 
Mrs Sarah L'homme CHARLIE XXXVII Mrs Sarah L'homme SHELFORD MANOR (1) E
 
Mrs Sigrid Grierson RAMONA II Mrs Sigrid Grierson WARWICK HALL (1) L
 
Mrs Tracy Mccann UPPER KEY Mrs Tracy Mccann WARWICK HALL (3) *NEW* J
 
Ms Charlotte Ricca-Smith CEFNAROCHR ADERYN DU Ms Charlotte Ricca-smith MUNSTEAD (2) E
 
Ms Chris Ellis COUMROE FLOSS Ms Chris Ellis NORTON DISNEY (2) E
 
Ms Eleanor Derrick THE JESTER II Ms Eleanor Derrick KEYSOE (3) Z
 
Ms Eleanor Mercer COR BLIMEY O REILLY Miss Morgan Stokes ASKHAM BRYAN COLLEGE(2) F
 
Ms Isobel Foden DIKTATORSHIP Ms Isobel Foden KELSALL HILL (1) F
 
Ms Jennifer Wishart STROMA TENDERTOUCH Ms Jennifer Wishart WEE BURGIE G
 
Ms Karen Mccarthy ACTON IMPULSE Ms Karen Mccarthy WARWICK HALL (3) *NEW* L
 
Ms Liz Paddon SOCIETY SOVEREIGN Ms Liz Paddon KIRRIEMUIR I
 
Ms Rachel Edwards HA PENNY WELL Ms Rachel Edwards TREBOROUGH HILL (1) P1
 
Ms Sonia Belfield SPRING KINGS MASTER Ms Sonia Belfield LLANYMYNECH (1) C

Please enter the details of your enquiry below