Foundation Points Leader Boards - British Eventing
 
Find us on Facebook Follow us on Twitter youtube.com/britisheventinggb News feed Contact us

Basket is empty

Quick Links» Event Calendar
» News
» Hotline
» My Details
» Find a BE Coach
» Find a Course Builder
» BE Life Magazine
» Rule Book
» Safety
» My Event Diary
» Downloads

Foundation Points Leader Boards

   

BE Top 20 Foundation Points Leagues
 


At BE90 and BE100 level both horses and riders can earn Foundation Points. The current top 20 horses and riders earning points are shown below. The tables are update automatically from the latest results.

If you have any queries relating to these lists please email sport@britisheventing.com.

 FOUNDATION POINTS LEAGUES 2018

 

 

Foundation Points Rider League

PositionNamePoints
1st Miss Melissa Joannides 516
 
2nd Mr John-paul Sheffield 349
 
3rd Miss Vittoria Panizzon 282
 
4th Miss Samantha Hobbs 274
 
5th Miss Robyn Gray 269
 
6th= Miss Jasmine Wilks 250
 
6th= Miss Samantha Jimmison 250
 
8th Mrs Caroline Day 249
 
9th Miss Vicky Tuffs 219
 
10th Miss Alex Postolowsky 214
 
11th= Miss Gemma Tattersall 210
 
11th= Mr James Sommerville 210
 
13th Mr Gubby Leech 209
 
14th= Mrs Katie Magee 202
 
14th= Mrs Nicola Wilson 202
 
16th Miss Laura Ridout 199
 
17th= Mr Jason Hobbs 180
 
17th= Mr Ollie Martin 180
 
17th= Mrs Joanne Watts 180
 
20th Mrs Helen Witchell 179
                            

 

 

Foundation Points Leading Horse League

PositionNamesire x dam sireOwner/scountry of originPoints
1st MIDNIGHT BLUES Mrs Alison Walton 159
MIGHTY MAGIC x WOODLANDER BOMBAY SAPPHIRE United Kingdom
 
2nd ELDYNO Mrs Caroline Bridge 146
EL BUNDY x DYNAMO Germany
 
3rd ASHFORD CLEAVE LITTLE MAN Ms Suzannah Priest 124
ASHFORD CLEAVE ITS PHENOMENAL x COOLE LAD United Kingdom
 
4th J J MALONE Mrs Alyson Parker 122
PIK LABIONICS x BELTAIN Germany
 
5th= HARESTONE Miss Jasmine Wilks 120
TEMPLEBREADY FEAR BUI x LAST TYCOON Ireland
 
5th= LITTLE MILL II Mrs Beverly Mason 120
MILL LAW x FULTON United Kingdom
 
7th= CORRIEVIEW MERLIN MAGIC Mrs Jane Rogers 118
KRISINSKY x DERWIN TEITHIWR United Kingdom
 
7th= MAX MCINERNEY Miss Vicky Tuffs 118
QUALITY TIME x LUX Z Ireland
 
9th LATES FLASH Miss Laura Ridout 116
DIAMOND IMP LAD x BROKEN HEARTED Ireland
 
10th RAPID GLOBAL VB Mrs Christine Hudson 109
RAMIRO B IRL
 
11th= MARTINS IRISH EDDIE Mr Ollie Martin 108
KILLEA HILL VIEW x HALLODRI (ATA) IRL
 
11th= QUBA Oxstone 108
CASTLECOMER Q x PRIDE OF TOAMES Ireland
 
13th BANBRIDGE DE REVE Mr Paul Newbert 100
HERMES DE REVE x MAXIMUM CLEARANCE Ireland
 
14th NELGORDE NAHEEZ Miss Lucy Gasston 99
NAHEEZ Ireland
 
15th= BURNTWOOD SORREL Miss Becky Rignall 98
CARMEL HEAD x JUMBO United Kingdom
 
15th= RED DANDY Miss Lucy Robinson 98
DO THE BUSINESS United Kingdom
 
17th FERNHILL MOJITO Mrs Catherine Butler, Mrs Sally Eyre, Mrs Jane Boggis, Mrs Camilla Wakeley 96
ROYAL CONCORDE x TOUCHDOWN Ireland
 
18th= CHEEKY CASPER Mrs Suzy Bull 94
KNOCKFERRY CHEEKY BOOTS Ireland
 
18th= JUST SODA NO ICE Mrs Zoe Feeney 94
STALLONE QUAINTON x NIGHT SHIFT United Kingdom
 
20th DENALI Ms Sara Squires 91
DUBARRY x ACORD II Germany

 

 


Mitsubishi Motors Cup Foundation Point Leagues

 

Mitsubishi Motors Cup Rider League

(For riders earning Foundation Points based on their eligibility for the BE90 and BE100 Mitsubishi Motors Cup at Badminton)

 

PositionNamePoints
1st Miss Jasmine Wilks 234
 
2nd Miss Laura Ridout 199
 
3rd Miss Samantha Jimmison 195
 
4th Mrs Joanne Watts 180
 
5th Mrs Alyson Parker 172
 
6th Mr Ollie Martin 167
 
7th Miss Charlotte Bull 149
 
8th Mrs Caroline Bridge 146
 
9th Mrs Laura Greenhalgh 126
 
10th Mrs Jane Rogers 118
 
11th Miss Harriette Howard 117
 
12th Miss Summer Nicholls 101
 
13th Miss Kathryn Woolley 96
 
14th Miss Lucy Baguley 89
 
15th Miss Harriet Gillam 88
 
16th Miss Rose Macpherson 87
 
17th Mrs Biddy Brasted-Watts 84
 
18th Mrs Corinne Roberts 82
 
19th Mr Finn Healy 81
 
20th Ms Kate Welch 80

 

 

Mitsubishi Motors Cup Leading Horse League

 


PositionNamesire x dam sirePoints
1st ELDYNO 146
EL BUNDY x DYNAMO Germany
 
2nd J J MALONE 122
PIK LABIONICS x BELTAIN Germany
 
3rd HARESTONE 120
TEMPLEBREADY FEAR BUI x LAST TYCOON Ireland
 
4th CORRIEVIEW MERLIN MAGIC 118
KRISINSKY x DERWIN TEITHIWR United Kingdom
 
5th LATES FLASH 116
DIAMOND IMP LAD x BROKEN HEARTED Ireland
 
6th MARTINS IRISH EDDIE 108
KILLEA HILL VIEW x HALLODRI (ATA) IRL
 
7th CHEEKY CASPER 94
KNOCKFERRY CHEEKY BOOTS Ireland
 
8th ASHTOWN LILLY 90
CORK ARTHUR x DUNKERRIN GREY MIST Ireland
 
9th UPSALLS LORNA 89
SUNNY BOY x CATHERSTON HUMBUG United Kingdom
 
10th BANSHA VENDI 84
ARS VIVENDI x RENKUM ENGLISHMAN Ireland
 
11th= CHURCHSIDE REFLECTION 80
FUTURE ILLUSION x LISHMAR REBEL United Kingdom
 
11th= DICALI OHZ 80
DICASI O.H. x LITTORIO Belgium
 
11th= JACK IN THE BOX II 80
United Kingdom
 
14th TERRYGREEHAN DEMPSEY 78
Ireland
 
15th ROCKWOOD BEAU 74
TEMPLEBREADY BO'SUN Ireland
 
16th SHOWCASE 73
SHOWMAKER x OSMIUM GBR
 
17th= BALLINGOWAN CARRIE 72
LANCELOT x LUSO Ireland
 
17th= DARC LEGEND 72
UNBELIEVABLE DARCO x GOING BROKE United Kingdom
 
17th= THINK TANK THINK 72
WOODBOROUGH x ALZAO Ireland
 
20th= ALTO RAMBLIN ROSE 70
DUNKERRIN LEADER x HAYS Ireland
 
20th= JKS TOPGUN 70
INGLISTON WOOSTER x PAULDARY'S TOP TIGER United Kingdom
 
20th= RAINBOWS BLAZE 70
Ireland